Home / KOSOVA / Sot vazhdon seanca konstituive e Kuvendit, PAN nuk merr pjesë

Sot vazhdon seanca konstituive e Kuvendit, PAN nuk merr pjesë

Sot vazhdon seanca konstituive e Kuvendit, PAN nuk merr pjesëDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adem Mikullovci në cilësinë e kryesuesit të seancës konstituive të Kuvendit ka thirrur seancën për sot, por ajo pritet të bojkotohet nga koalicioni fitues i cili ka kërkuar ende kohë për të dalë me propozim për kryetar të parlamentit.

Në ftesën e thirrjes thuhet se seanca konstituive e Kuvendit i vazhdon punimet të enjten, më 10 gusht 2017 në orën 10:00 në sallën e Kuvendit.

Ndërsa, në agjendën e seancës, është vetëm një pikë, sipas dokumentit: ‘Zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe nënkryetarëve të Kuvendit”.
Në takimin e djeshëm konsultativ partitë politike nuk arritën marrëveshje për të vazhduar seancën konstituive të parlamentit në të cilën do të duhej të zgjidhej udhëheqja e tij.

Mungesa e votave dhe barrikadimi i subjekteve politike, po shtyn Kosovën drejt një krize të re politike të ngjashme më atë të tri vjetëve më parë që la vendin pa institucione për një gjysmë viti.

Read Offline:
Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Sot vazhdon seanca konstituive e Kuvendit, PAN nuk merr pjesë Sot vazhdon seanca konstituive e Kuvendit, PAN nuk merr pjesëRating: 4.8