Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur – Kosova Today News
Home / BOTA / Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur
Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur

Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur

Militantët e dyshuar kanë shpërthyer një bombë dhe një sulm me armë në një xhami në provincën veriore të Egjiptit, Sinai, me rreth 54 të vdekur dhe rreth 75 të plagosur, thonë raportet.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dëshmitarët kanë thënë se sulmi ndodhi në një xhami në zonën e al-Rawda pranë al-Arish gjatë lutjeve të së premtes.

Sulmi thuhet se vjen javë pas një sulmi të madh militant ndaj ushtarëve egjiptianë në Sinai.

Egjipti është duke luftuar një kryengritje islamike në rajon, e cila u intensifikua pas përmbysjes së presidentit Mohammed Morsi në vitin 2013.

Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur
Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur
Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekur Sulm në një xhami në Egjipt, dhjetëra të vdekurRating: 4.8