Lëvizte me makinë të dyshimtë, agjentët e FBI-së qëllojnë një person para selisë qendrore të CIA-s


Një burrë u qëllua dhe u plagos jashtë selisë së Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në McLean, Virginia, të hënën pasi doli nga automjeti i tij me një armë, sipas Zyrës së Fushës në Uashington të FBI. CIA tha se i dyshuari nuk e shkeli kompleksin.

FBI tha në një deklaratë se po shqyrtonte një “të shtënë me agjent të përfshirë” që ndodhi afërsisht në orën 6 pasdite, si orë lokale.

“Një individ i përfshirë në një incident të sigurisë jashtë Selisë së Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në McLean, VA, doli nga automjeti i tij me një armë dhe ishte i angazhuar nga oficerët e zbatimit të ligjit”, thuhej në deklaratën e FBI.

Raportohet se burri njoftoi se kishte eksploziv në makinë, por kjo nuk është konfirmuar. Zyrtarët e zbatimit të ligjit gjithashtu thonë se personi mund të kishte probleme mendore dhe mund të jetë përpjekur të futet në kampusin e CIA-s në të kaluarën.

“FBI merr seriozisht të gjitha incidentet e të shtënave që përfshijnë agjentët tanë ose anëtarët e grupit të punës. Procesi i auditimit është i plotë dhe objektiv dhe kryhet me shpejtësi në rrethanat e dhëna”, thuhet ndër të tjera në deklaratë.

Masat e sigurisë rreth ndërtesave qeveritare përreth Washington-it janë shtuar jashtëzakonisht shumë këtë vit që nga trazirat në Kapitolin e SHBA-së në janar. Në prill, një oficer i Kapitolit u vra dhe një tjetër u plagos kur një burrë u përpoq të përplaste makinën e tij në pengesën përreth ndërtesës së Kongresit dhe selisë së Legjislaturës Federale të SHBA-së.

Një burim pranë vendit të ngjarjes i tha CBS News se ai dëgjoi 13 të shtëna. Një zëdhënës i CIA-s i tha CBS News se kompleksi shërbimeve sekrete nuk u thye dhe personeli i vetëm i agjencisë i përfshirë ishin Zyrtarët e saj Mbrojtës të Sigurisë, të cilët po punonin së bashku me zbatimin e ligjit vendor. CIA referoi hetimet e mëvonshme në lidhje me incidentin në FBI.

The post Lëvizte me makinë të dyshimtë, agjentët e FBI-së qëllojnë një person para selisë qendrore të CIA-s appeared first on Hapur.


Na lexoni...

Edhe informacione tjera

Mundesia me shume...
Pamje me shume...