Milan hap mundësinë për transferimin e mesfushorit të Atalantas

Mesfushori i zotëruar nga Atalanta, Matteo Pessina e ka bërë të qartë preferencën e tij në lidhje me një veprim veror.

Kuqezinjtë janë lidhur gjerësisht me një transferim të mundshëm për Pessina gjatë disa javëve të fundit, dhe La Gazzetta dello Sport raportonë t se ekziston një interes i ndërsjellë, përcjell ORAinfo.

Atalanta e huazoi Pessinën në Hellas Verona, ku ai pati një sezon të shkëlqyeshëm, aq sa për të tërhequr vëmendjen e Milanit, klubi që ai hyri përmes sistemit të rinisë dhe i cili rezervoi një të drejtë të klauzolës së rishitjes 50% kur ata e lanë të largohej për në Bergamo në vitin 2017.

Kjo do të thotë se në praktikë, nëse kuqezinjtë do të donin ta blinin atë, ata do të paguanin gjysmën e vlerësimit të tij aktual.

Gazeta shpjegon se Atalanta e vlerëson 23-vjeçarin në rreth 20 milionë euro ndërsa Milani e sheh atë si një lojtar 12 milionë euro, dhe për këtë arsye synon të paguajë vetëm 6 milionë euro. Dallimi midis dy vlerësimeve është i rëndësishëm dhe për këtë arsye nuk do të jetë e lehtë të gjesh një marrëveshje, edhe nëse ka kohë.

Vullneti i lojtarit është padyshim shumë i rëndësishëm, dhe ai dëshiron të kthehet në Milano ku mund të gjente hapësirë si një alternative për Calhanoglun.

Atalanta gjithashtu do ta merrte me kënaqësi përsëri lojtarin, por fjala e fundit do të varet nga Gasperini i cili po vlerëson edhe profile të tjera.

Më në fund, dera nuk është plotësisht e mbyllur për t’u rikthyer te Verona ose kur trajneri Ivan Juric po bën presion shumë për ta marrë atë në huazim për një sezon tjetër. /ORAinfo/

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !