Mot me borë e erë e fortë, ky është parashikimi i motit për dy ditë në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur motin që do të mbajë për dy ditë në vend.

IHMK ka thënë se të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri -3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -1 deri zero gradë Celsius.

Të enjten parashihet mot më i ftohët dhe me kthjellime të pjesshme.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -9 deri -8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri -2 gradë Celsius.

Në viset malore temperaturat do të jenë për 2-4 gradë më të ulëta se në viset e ulëta.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-6m/s, ndërsa në viset malore shpejtësia e erës mund të arrijë maksimumin deri 11 m/s.

Lajme me shume...