Në këto komuna janë shëruar të gjithë të prekurit me koronavirus, Peja qëndron më së keqi

Bora mbulon këtë fshatë të Kosovës

Kosova po vazhdon ta luftojë përhapjen e koronavirusit.

Lakorja e të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë, të martën mbrëma, është kryqëzuar me atë të të infektuarve dhe për herë të parë, ka më shumë të shëruar sesa raste aktive.

Deri më tash janë gjithsej 856 të infektuar të regjistruar në nivel vendi, prej tyre janë shëruar 490 veta, 26 kanë vdekur dhe 340 raste mbesin aktive. Prej këtij, numri vetëm 15 janë të shtrirë në Infektivë dhe dy në gjendje të rëndë, të tjerët janë në vetizolim nëpër shtëpi.

“Para 3 ditëve paralajmërova prerjen (takimin) e 2 vijave. Dhe sot më 5 maj, në ditën e 54-t të pandemisë ndodhi kjo. Sot në Kosovë, për herë të parë që prej fillimit të pandemisë, kemi më shumë të shëruar se sa raste aktive. Sigurt, por të kujdesshëm drejt fundit të pandemisë”, ka shkruar mbrëmë në Facebook, infektologu Valbon Krasniqi.

E sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga IKSHPK-ja, gjashtë qytete më nuk kanë asnjë rast me COVID-19.

Në Vushtrri, Gjakovë, Skënderaj, Klinë, Drenas dhe Obiliq janë shëruar të gjithë pacientët që ishin të prekur me koronavirus, Nga këto qytete, Në Vushtrri e Gjakovë ka vdekur nga një person si pasojë e COVID-19.

Përparim i madh është shënuar edhe në qytetet si Ferizaj, Malishevë e Prishtinë, vatra të mëdha. Në Ferizaj janë shëruar 76 persona dhe dy kanë vdekur nga 98 të infektuar. Në Malishevë janë shëruar 59 pacientë dhe një ka vdekur në 76 raste me infeksion. Ndërkohë në Prishtinë janë shëruar 53 pacientë dhe dy kanë vdekur nga 68 të infektuar. Në këtë drejtim, Peja qëndron më së keqi. Nga 73 të infektuar, deri më tash janë shëruar vetëm 6 pacientë, ndërkohë dy kanë vdekur.

Bora mbulon këtë fshatë të Kosovës

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !