Nis gjyqi per korrupsion, Netanyahu: U mashtrova

Del raporti për Remdesivir/ Ilaçi i momentit, por jo ideal për kosonavirusin

Del raporti për Remdesivir/ Ilaçi i momentit, por jo ideal për kosonavirusin

Gjyqi për korrupsion ndaj kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu nis sot në një gjykatë në Jerusalem.

Netanyahu, që është kryeministri i parë i Izraelit, që përballet me një proces penal në kohën sa është në detyrë, është i obliguar që të marrë pjesë në seancën gjyqësore.

Nisja e gjykimit ndaj Netanyahut vjen vetëm tri javë pasi ai u betua si kryeministër i Izraelit në mandatin e pestë.

Netanyahu po akuzohet për ryshfet, mashtrim në tri raste të ndara. Netanyahu dyshohet se ka pranuar dhurata nga biznesmenë të pasur dhe ka dhënë favore për të pasur një paraqitje sa më të mirë në media.

Gjyqi ndaj Netanyahut ishte paraparë që të niste më 17 mars, por u shty për shkak të pandemisë së koronavirusit.

I rrethuar nga një grup ministrash të kabinetit nga partia e tij e djathtë Likud dhe duke folur me fuqishëm, Netanyahu i bëri thirrje opinionit publik, duke iu drejtuar kamerave televizive në korridorin e gjykatës para se të merrte vendin e tij në stolin e të pandehurve.

“Këto hetime janë manipuluar dhe u qepur mirë që në momentin e parë,” tha Netanyahu për akuzat e ryshfetit, shkeljes së besimit dhe mashtrimit në ceshtjet të tre rasteve në ngarkim kundër tij.

Netanyahu, 70 vjeç, u akuzua në nëntor në rastet që përfshinin dhurata nga miqtë e milionere dhe për gjoja kërkimin e favorizimeve rregullatore për manjakët e mediave në këmbim të një mbulimi të favorshëm.

Në paraqitjen e tij në korridor, Netanyahu i quajti prokurorë dhe polici “Vetëm Jo Bibi Gang”, duke ripohuar se ai ishte viktimë e një gjuetie shtrigash politike të ushtruar nga një media e krahut të majtë për ta larguar atë nga detyra.

“Unë jam duke u paraqitur sot këtu, si Kryeministri juaj, duke qëndruar i në këmbë dhe me kokën lart,” tha Netanyahu, duke u zotuar të mposhte akuzat dhe të vazhdojë të udhëheqë Izraelin në mandatin e tij të pestë.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !