Nuk janë arabët, aksionari i Liverpoolit po blenë Milanin

Nëna e Mbappes mohon thashethemet se ai ka arritur marrëveshje me PSG

Aksioneri i Liverpool-it, RedBird Capital Partners, i është drejtuar Elliott Management për të blerë klubin e AC Milan për 1 miliard euro.

Një pronar i ri ka hyrë në fushë. RedBird Capital Partners po përpiqen të blejnë klubin AC Milan nga Investcorp.
Me bazë në Bahrein ishin në një marrëveshje ekskluzive negociatash me Elliott Management. Kjo periudhë ekskluziviteti tani ka skaduar dhe Elliott mund të hapë bisedime edhe me palë të tjera të interesuara, përcjell ORAinfo.

Nëna e Mbappes mohon thashethemet se ai ka arritur marrëveshje me PSG

RedBird Capital Partners është një firmë private investimi e fokusuar në ndërtimin e kompanive me rritje të lartë me kapital fleksibël dhe afatgjatë. Vitet e fundit RedBird është bërë një nga investitorët më pjellorë në botë në sportet elitare dhe kompanitë e teknologjisë së lidhur, të tilla si Dream Sports të Indisë dhe klubi francez i lartë Toulouse.

RedBird Capital ka blerë gjithashtu një aksion prej mbi 10% në Fenway Sports Group, pronar i Liverpool-it, për një shifër të raportuar 750 milionë dollarë. FSG zotëron gjithashtu ekipin e bejsbollit Boston Red Sox dhe New England Sports Network.

RedBird thuhet se ka bërë një ofertë prej rreth 1 miliard euro për të blerë klubin e AC Milan nga Elliott Management./ORAinfo/