Palmer shpalos qëndrimin e SHBA-ve për Gjykatën Speciale: Ajo shpërbëhet pasi ta përmbushë misioni

Lajmi i fundit: Vdes një aktivist i VetëvendosjesPalmer: SHBA-ja e mbështet Gjykatën Speciale, ajo shpërbëhet pasi ta përmbushë misionin.

Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, në një intervistë për Zërin e Amerikës ka folur edhe për punën e Gjykatës Speciale

Palmer ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përkrahin punën e Gjykatës Speciale dhe ka specifikuar se Kosova duhet të vazhdojë bashkëpunimin me këtë institucion.Ai tutje ka thënë se Gjykata Speciale përfundimisht do të shpërbëhet pasi të ketë përmbushur misionin për të cilin është krijuar.

“E mbështesim gjykatën dhe mendojmë se është e rëndësishme që Kosova të vazhdojë bashkëpunimin me këtë gjykatë. Shpresojmë se këto institucione të drejtësisë të arrijnë të përmbushin misionin dhe mandatin e tyre dhe përfundimisht të shpërbëhen në të ardhmen dhe drejtësia dhe shteti ligjor të jenë në duar e institucioneve të shteteve përkatëse”, ka thënë Palmer.

Në Kosovë, diskutimet rreth Gjykatës Speciale janë riaktivizuar pas njoftimit të Prokurorisë Speciale të Hagës për aktakuzën ndaj presidentit, Hashim Thaçi, dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli.

Shumëkush njoftimin e Prokurorisë e ka cilësuar si një veprim politik, meqë në momentin e publikimit, Hashim Thaçi, ishte duke udhëtuar drejt Uashingtonit për takim në Shtëpinë e Bardhë.

Edi Rama e ka cilësuar si fletërrufe, derisa veteranët e UÇK-së kanë paralajmëruar një iniciativë për mosvazhdimin e mandatit të Speciales.

Ky lajm eshte mare nga portali ORAINFO nese cenon privatesine e dikujt na shkurani ne facebook dhe e fshijme. Nuk mbajme pergjithesine e lajmeve te postuara ngaqe ne nuk i shkruajme i marrim nga portaleve tjere.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !