Paralajmërimi i fortë, Meta: Kur të shpall zgjedhjet e reja, nuk do pyes partitë

“Nëse kodi zgjedhor nuk miratohet me konsensus, zero çelje negociatash me Shqiërinë me BE-në”, deklaroi presidenti Meta.

Presidenti Ilir Meta u shpreh se pret mbylljen e marrëveshjes për reformën zgjedhore brenda 31 majit. “Si presidenti i Shqipërisë kam respektuar institucionet e Kosovës, duhet të mbizotërojë sjellja europiane ndaj institucioneve. Së dyti, cështja e Kodit zgjedhor, edhe unë jam i kënaqur që ndje në media që ka përparime, mezi pres që palët të mbajnë fjalën dhe ta mbyllin me 31 maj me konsensus ndryshimet që kërkohen me ngulm nga BE-ja dhe partnerët e tjerë dhe menjëherë do të firmos këto ndryshime që të japim një lajm të mirë. Pavarësisht se do të jetë i pamjaftueshëm për atë që pritet, pasi serioziteti do të verifikohet në terren” tha ai.

Por kreu i shtetit deklaroi se me firmosjen e dekretit për zgjedhjet nuk do të ketë kthim prapa, dhe se për këtë akt nuk do të konsultohet me asnjë parti. “Mezi e pres mbylljen e reformës brenda 31 majit, mirëpres dakordësinë mes qeverië dhe opozitës. Do të ishte turp nëse nuk respektohen rekomandimet e ODIHR”, tha kreu i shtetit.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !