Pas bllokimit të transportit hekurudhor, Rusia paralajmëron Lituaninë

Tërmeti i fuqishëm godet Afganistanin, shkon në 280 numri i të vdekurve, 600 të plagosur (VIDEO)

Rusia ka paralajmëruar Lituaninë për pasoja “serioze” pasi ndaloi transportin hekurudhor të disa mallrave në territorin rus të Kaliningradit.

Zyrtari i lartë i sigurisë Nikolai Patrushev tha se Rusia do të marrë masa për këtë gjë, ndërkohë që Lituania thotë se po ndjek vetëm sanksionet e BE-së të vendosura për pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Gjatë një vizite të martën në Kaliningrad, Patrushev tha se bllokada nga Lituania ishte nxitur nga Perëndimi “në shkelje të ligjit ndërkombëtar”.

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë paralajmëroi se “masat e duhura” do të merren “në të ardhmen e afërt”.

“Pasojat e tyre do të kenë një ndikim serioz negativ në popullatën e Lituanisë”, shtoi ai, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Kaliningrad, një rajon strategjik ku ndodhet selia e Flotës Balltike të Rusisë, nuk ka kufi me Rusinë kontinentale.

Territori perëndimor u aneksua nga Gjermania pas Luftës së Dytë Botërore në 1945 dhe kufizohet nga anëtarët e BE-së dhe NATO-s, Lituania dhe Polonia.

Rajoni mbështetet shumë në importet e lëndëve të para dhe pjesëve rezervë nga Rusia dhe BE. Guvernatori rajonal Anton Alikhanov tha se ndalimi do të mbulonte rreth 50% të artikujve që importon Kaliningrad.

Javën e kaluar, autoritetet lituaneze njoftuan se do të ndalonin kalimin e mallrave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së përmes territorit të tyre në Kaliningrad.

BE-ja i ka bërë jehonë deklaratës së Lituanisë, duke thënë se vendi po zbaton sanksionet e vendosura nga BE-ja si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

Lista e sanksioneve përfshin qymyrin, metalet, materialet e ndërtimit dhe teknologjinë e avancuar.

Si një anëtare e aleancës ushtarake të NATO-s, Lituania mbrohet nga traktatet e mbrojtjes kolektive.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price tha se SHBA-ja po qëndronte në krah të Lituanisë, duke shtuar se angazhimi i vendit ndaj Nenit 5 të NATO-s, i cili e sheh një sulm ndaj një shteti anëtar si një sulm ndaj të gjithëve – ishte “i veshur me hekur”.