Përse PSG nuk po arrin të rinovojë me Mbappen

Solskjaer deklarohet për turpërimin që Unitedi pësoi ndaj Watfordit

Paris Saint-Germain do të paguajë një çmim të lartë nëse rinovon marrëveshjen me Mbappen.

Paris Saint-Germain dëshiron të zgjidhë të ardhmen e sulmuesit Kylian Mbappe, por ata do të duhet të paguajnë një çmim të lartë nëse duan të arrijnë rrugën e tyre dhe ta mbajnë atë për një vit tjetër në klub.

Kontrata e francezit skadon në fund të këtij sezoni dhe humbja e një prej talenteve më të mirë në futbollin botëror, veçanërisht në një moshë kaq të re, për asgjë, do të ishte një fatkeqësi për PSG-në në shumë nivele.

Dihet mirë se lojtari dëshiron të luajë për Real Madridin një ditë, por ai është i hapur për të qëndruar në Paris në një afat të shkurtër, kështu që një marrëveshje e re është e mundur, por mund të jetë e komplikuar pasi PSG do të dëshironte të marrë një tarifë transferimi nëse ai largohet pas rinovimit të kontratës.

Një problem tjetër për klubin parisien është se kontrata e Mbappes është veçanërisht e shtrenjtë për klubin, krahasuar me fituesit e tjerë të tyre kryesorë.

Kjo për shkak se Mbappe është plotësisht i lidhur me sistemin francez të taksave, ndërsa lojtarët e huaj që kanë kaluar më pak se tetë vjet (ose pesë vjet para 2017) në Francë nuk i paguajnë të gjitha taksat qeverisë franceze.

Në rastin e Sergio Ramos, për shembull, PSG shmang pagimin e taksave për rreth 30 për qind të kontratës së tij, ndërsa në rastin e Mbappes ata janë përgjegjës për shumën e plotë, që do të thotë se ata në të vërtetë do të paguanin më shumë për Mbappe sesa për Neymar apo Messi, edhe nëse fitojnë të njëjtën pagë.

Problemi i klauzolës së lirimit

Duket se zgjidhja e mosmarrëveshjes së kontratës midis klubit dhe lojtarit mund të jetë futja e një klauzole në marrëveshjen e re që përcakton shumën që Real Madridi do të duhet të paguajë për të liruar Mbappen nga kontrata e tij.

Mbappe dëshiron që PSG të marrë një tarifë transferimi nëse është e mundur, por ai nuk dëshiron të lidhet me vlerësimet e tyre joreale. Sidoqoftë, klauzola të tilla lirimi janë të paligjshme në Francë, që do të thotë se Mbappe mund të jetë më i prirur të nënshkruajë vetëm një zgjatje njëvjeçare, e cila potencialisht do të krijonte të njëjtin problem këtë herë vitin e ardhshëm.

Paratë e Monacos

Një tjetër pengesë për t’u kapërcyer në këtë sagë është se Monaco pretendon se do t’i detyrohen 35 milionë euro nga shitja e Mbappes. Kjo është e drejtë, jo një përqindje, por një shumë fikse nga çdo tarifë transferimi.

Kjo do të rrisë pritshmëritë e PSG-së për atë që ata duan nga Real Madridi dhe do të frustronte lojtarin. Në mungesë të marrëveshjeve joformale midis të gjitha palëve të përfshira, është e vështirë të shihet një skenar ku Mbappe nënshkruan kontratë afatgjatë me PSG-në, kështu që një transferim falas në Bernabeu mund të jetë ende në karta, por në verën e vitit 2023 dhe jo në atë të 2022.

Real Madridi po pret me optimizëm

Ndërkohë, Los Blancos po numërojnë ditët deri më 1 janar kur mund t’i paraqesin zyrtarisht lojtarit një ofertë për para-kontratë. Ata ishin përgatitur t’i ofronin PSG-së deri në 200 milionë euro në afatin veror, por tani ata mund ta marrin atë në një marrëveshje para-kontrate për të arritur lojtari në verë si transferim falas.

Besimi brenda klubit madrilen është se nëse nuk ndodh këtë verë, atëherë do të ndodhë në vitin 2023, megjithëse kështu menduan edhe në verën e 2021.

Lajme me shume...