Pesë sfidat vendimtare që Pioli duhet të trajtojë në sezonin e ri

Morata ua ‘mbyll dyert’ klubeve nga Premier Liga

Milan bëri atë që shumë menduan se ishte e pamundur sezonin e kaluar duke fituar Scudetton, dhe ka disa sfida të mëdha përpara në 2022-23.

La Gazzetta dello Sport zgjedh pesë sfida në veçanti që Stefano Pioli duhet t’i trajtojë kur të kthehet nga një pushim i fituar mirë dhe të fillojë përgatitjet për sezonin e ri. Do të jetë një sezon ndryshe, por me synime edhe më ambicioze, përcjell ORAinfo.

Mbrojtja e titullit: Të fitosh është e vështirë, por ta bësh këtë si favorit mbart presion shtesë. Interi ishte favorit për të fituar ligën në sezonin 2021-2022 dhe tani duket se kuqezinjtë do të synojnë të mbrojnë kurorën e tyre në 2022-2023 me një tjetër derbi kundër rivalëve të tyre të qytetit dhe një betejë për yllin e dytë.

Trajnerët më të mirë të Milanit si Arrigo Sacchi, Fabio Capello dhe Carlo Ancelotti kanë vazhduar të jenë fitues serialë pasi kanë fituar të parën dhe kjo do të jetë kërkesa (e vështirë) e Piolit gjithashtu.

Faza evropiane: Milani dëshiron të shkojë më tej në Ligën e Kampionëve. Vetëm në 1996-97, në 1999-2000 dhe në sezonin e fundit kuqezinjtë nuk arritën të dilnin nga fazat e grupeve, por një barazim i vështirë (kundër Liverpool, Atletico Madrid dhe Porto) u dha shumë të rinjve pak përvojë. Tani sfida është të shkojmë një hap më tej.

Integrimi i lojtrëve të rinj: Pioli ka qenë fantastik për të ndihmuar nënshkrimet e reja si Bennacer, Rebic, Diaz, Theo Hernandez, Leao dhe Tonali të rriten dhe e njëjta gjë do të duhet të ndodhë tani me fytyra të tjera të reja dhe të reja që do të vijnë. Objektivat përfshijnë Charles De Ketelaere, Sven Botman dhe Noa Lang dhe ekziston një sfidë shtesë që ata mund të mos arrijnë në kohë për fillimin e parasezonit duke pasur parasysh ndryshimin në pronësi.

Trajtimi me kujdes: Zlatan Ibrahimovic nuk do të kthehet në aksion deri në vitin 2023 pasi iu nënshtrua një operacioni në gju. Më pas, Pioli do të duhet të menaxhojë një situatë të re dhe do të duhet të vendosë se si ta përdorë suedezin në bazë të kushteve të tij dhe nëse ai mund ta ketë vërtet atë pas Origit (të vendosur për të mbërritur) dhe Giroud në rendin e duhur. /ORAinfo/