Presidenti i Turqisë u kërkon të gjitha palëve në marrëveshjen e grurit të Ukrainës që të veprojnë me përgjegjësi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i kërkoi të hënën Rusisë dhe Ukrainës që të veprojnë me përgjegjësi dhe të respektojnë marrëveshjet që nënshkruan në Stamboll javën e kaluar në lidhje me eksortin e drithërave ukrainase.

“Ne presim që të gjithë të kenë nënshkrimet e tyre mbi marrëveshjen dhe të veprojnë sipas përgjegjësive të tyre që kanë marrë. Ne duam që të gjithë të shmangin veprimet që janë kundër frymës së marrëveshjes,” tha ai, duke folur për transmetuesin shtetëror turk TRT, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Duke reaguar ndaj sulmeve me raketa ruse që goditën portin jugor të Ukrainës të Odesës vetëm një ditë pasi Kievi dhe Moska nënshkruan një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara për të lejuar dërgesat, Erdogan tha se Stambolli ka shtuar përpjekjet e tij diplomatike për të shmangur çdo pasojë nga sulmi. në Odesa.

“Na pikëllon që diçka e tillë ka ndodhur. Ky lloj dështimi do të ishte i dëmshëm për të gjithë ne. Ne jemi të vendosur ta zbatojmë këtë marrëveshje me të gjithë komponentët e saj dhe përpjekjet tona në këtë drejtim vazhdojnë”, nënvizoi ai.

Gjatë intervistës për TRT, presidenti turk përsëriti gjithashtu kërcënimin e tij për të bllokuar ofertën e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, nëse vendet nordike nuk respektojnë marrëveshjet e nënshkruara në Madrid në fund të qershorit midis Stambollit, Stokholmit dhe Helsinkit. Memorandumi trepalësh bëri që Turqia të pajtohej me kusht për ofertën e tyre të pranimit, pas së cilës, Suedia dhe Finlanda morën vendimin historik për të aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në NATO, duke i dhënë fund neutralitetit të dekadave. Oferta e tyre tani kërkon ratifikimin nga parlamentet dhe legjislaturat e të 30 vendeve anëtare.

Ankaraja kishte thënë se Helsinki dhe Stokholmi ranë dakord të mos ofrojnë mbështetje për Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Kurd, të njohura gjithashtu si YPG, dhe militantin separatist Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e njohur gjithashtu si PKK, të cilat Turqia i konsideron të dyja si organizata terroriste.

“Ajo që ndodhi në Madrid është një ftesë, jo një miratim. Rezultati i asaj ftese do të varet nga veprimet e tyre. Nëse vazhdoni t’i lejoni këta terroristë të marshojnë në rrugët tuaja me mbrojtje, ne e ndjekim këtë,” tha Erdogan të hënën.

“Nuk ka të bëjë vetëm me Suedinë dhe Finlandën; Gjermania, Franca, Anglia, Italia, të gjitha shtetet skandinave janë të gjithë njësoj. Këto gjëra ua thashë udhëheqësve të tyre në takimet e mia dypalëshe. Për shembull, e pyeta Emmanuelin (Macron) se çfarë do të bësh, a do të vazhdosh kështu dhe ai qeshi. Nëse do të jetë kështu, më vjen keq, por parlamenti ynë nuk do ta shikonte pozitivisht këtë çështje”, paralajmëroi ai.