Putini afër dështimit, përballet me humbje tē mēdha në Ukrainë – gjërat i dolën jashtë skenarit!

Ukraina plotëson pjesën e dytë të pyetësorit të vendit kandidat të BE-së

Ukraina ka plotësuar pjesën e dytë të pyetësorit të Bashkimit Evropian për të fituar statusin e vendit kandidat.

Këtë e ka bërë të ditur presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ai ka shkruar në kanalin e tij Telegram të hënën se Ukraina pret të marrë një përgjigje pozitive në qershor në lidhje me marrjen e statusit të kandidatit në BE.

“Sot, ne kemi bërë një hap tjetër – një hap shumë i rëndësishëm dhe jo thjesht formal – në rrugën tonë drejt Bashkimit Evropian. Ukraina ka dorëzuar pjesën e dytë të përgjigjeve të një pyetësori të posaçëm që do të plotësohet nga secili vend që aspiron të jetë pjesë e Bashkimit Evropian. Zakonisht duhen muaj. Por ne bëmë gjithçka brenda disa javësh”, ka shkruar ai të hënën në Telegram.

BERZH parashikon tkurrje të ekonomisë ukrainase gjatë këtij viti

Ekonomia e Ukrainës pritet të tkurret për pothuajse një të tretën gjatë këtij viti, teksa pushtimi rus po vazhdon, tha Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH).

BERZH tha më 10 maj se prodhimi i Ukrainës do të tkurret për 30 për qind apo 10 për qind më shumë krahasuar me një parashikim që kishte dhënë kjo bankë në mars, menjëherë pas nisjes së luftës.

Kjo bankë, me seli në Londër, bëri këto njoftime në hapje të konferencës vjetore në Marakesh të Marokut.

BERZH shtoi se ekonomia e Ukrainës do të rimëkëmbej për 25 për qind më 2023, që është një parashikim më i lartë se në muajin mars, kur kishte thënë se rimëkëmbja do të ishte për 23 për qind.

Bllokadat e shkaktuara nga ushtria ruse kanë goditur rëndë sektorin kyç bujqësor të Ukrainës, pasi ky shtet është një prej eksportuesve kryesor të grurit dhe vajit të lulediellit.

Luftimet po ashtu kanë ndërprerë dërgesat e kabllove nga Ukraina, të cilat i importojnë prodhuesit evropian të makinave.

BERZH-i shtoi se ekonomia e Rusisë, që është goditur nga sanksionet perëndimore për shkak të pushtimit të Ukrainës, do të tkurret për 10 për qind gjatë këtij viti dhe do të ketë zero rritje vitin e ardhshëm, ashtu siç kishte parashikuar kjo bankë në muajin mars./REL

Rusia ndryshon strategji, synon industrinë kimike të Ukrainës

Rusia mund të synojë industritë kimike të Ukrainës, ka paralajmëruar ushtria e vendit.

Pretendimi i shtabit të përgjithshëm të Ukrainës nuk u shpjegua menjëherë në një raport të martën, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

Megjithatë, ajo vjen pasi depot e naftës dhe vendet e tjera industriale u vunë në shënjestër nga granatimet ruse gjatë luftës.

Ushtria tha: “Nuk përjashtohet mundësia e sabotimit në industrinë kimike të Ukrainës me akuza të mëtejshme të njësive të forcave të armatosura të Ukrainës”.

Rusia e nënvlerësoi rezistencën e Ukrainës

Rusia e nënvlerësoi rezistencën ukrainase, sipas përditësimit të fundit të inteligjencës nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

“Planifikimi i ‘skenarit më të mirë’ të tij ka çuar në dështime të dukshme operacionale, duke e penguar Presidentin Putin të shpallë sukses të rëndësishëm ushtarak në Ukrainë në paradën e Ditës së Fitores më 9 maj,” tha ai, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Plani i pushtimit të Rusisë ka shumë të ngjarë të jetë bazuar në supozimin e gabuar se ajo do të haste rezistencë të kufizuar dhe do të ishte në gjendje të rrethonte dhe anashkalonte me shpejtësi qendrat e popullsisë”.

“Ky supozim bëri që forcat ruse të përpiqeshin të kryenin fazën e hapjes së operacionit me një qasje të lehtë dhe të saktë, që synonte të arrinte një fitore të shpejtë me kosto minimale. Kjo llogaritje e gabuar çoi në humbje të paqëndrueshme dhe një reduktim të mëvonshëm të fokusit operacional të Rusisë.”

Japonia ndalon eksportet në institucionet shkencore ruse

Japonia ka njoftuar sanksione të reja ekonomike ndaj Ukrainës, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të më shumë individëve dhe ndalimin e eksporteve – duke përfshirë mallrat e fundit për disa institucione shkencore.

Vendi do të vendosë gjithashtu kohën dhe metodën e një embargoje ruse të naftës duke marrë parasysh ndikimin në ekonomi, tha sot ministri i tij i industrisë, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Ne do të donim të konsideronim një metodë të heqjes gradualisht me kalimin e kohës në një mënyrë që minimizon efektet negative në jetën e njerëzve dhe aktivitetet e biznesit,” tha në një konferencë shtypi ministri japonez i industrisë Koichi Hagiuda.

Zoti Hagiuda tha se Japonia nuk mund të ndalojë menjëherë importin e naftës nga Rusia, por gradualisht do të largohet nga varësia nga energjia ruse duke siguruar akses në furnizime alternative.

Banorët në Kherson të pushtuar nga Rusia, rrëfejnë tmerret

Në qytetin jugor Kherson të pushtuar nga Rusia, bombardimet e pandërprera i kanë shndrruar ndërtesat në rrënoja. Në fshatrat e afërta, fushat janë të mbuluara me mbeturina.

Por shumë banorë nuk mund të largohen. Në vend të kësaj, ata bëjnë çmos për të ecur përpara, duke u fshehur në strehimoret e bodrumit kur granatimet afrohen shumë.

Në rrugë, burrat ende shesin qumështin e lopës dhe kujdesen për bagëtinë e tyre. Por nuk është aq shumë se jeta vazhdon, tha redaktori i Sigurisë Ndërkombëtare i CNN, Nick Paton Walsh – është se jeta nuk ka ku të shkojë tjetër.

I pyetur për mundësinë e largimit, një banor qesh. “Kam plane për nesër,” i tha ajo Walsh. “Çdo ditë që dal jashtë, dhitë më presin. Unë do të fle më gjatë, por ka granatime dhe dhitë kërkojnë ushqim.”

Të tjerë mendojnë se nuk mund të largohen nga shtëpitë e tyre ndërsa fëmijët e dashur janë në vijën e parë.

Një tjetër banore, Svetlana, tha se po priste që djali i saj të kthehej nga lufta në Mariupol.

“Fëmijët tanë janë të gjithë në luftë”, tha ajo. “Djali im është i burgosur. Nëse ai kthehet dhe unë jam larguar, është sikur e kam braktisur”.

“Oh Lord, this is a nightmare.” – A local resident caught in the crossfire of nonstop shelling near the port city of Kherson speaks to @npwcnn. pic.twitter.com/fLFjRtkFe9

Presidenti Biden: Jam i bindur se Putini besonte se mund të shpërbënte NATO-n dhe BE-në

Në një mbledhje fondesh për Komitetin Kombëtar Demokratik në Potomac, Maryland të hënën, Presidenti Joe Biden u tha mbështetësve që Presidenti rus Vladimir Putin mendonte se mund të shpërbënte NATO-n dhe BE-në, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

“Unë kam besim se Putini besonte se ai mund të shpërbënte NATO-n, se ai besonte se mund të thyente Bashkimin Evropian,” tha Biden, sipas një raporti nga ngjarja.

Biden e quajti gjithashtu presidentin rus “shumë llogaritës” dhe shprehu shqetësimin se Putini nuk mund të gjejë një rrugëdalje nga lufta në Ukrainë, sipas reporterit të poolit – komentet e Bidenit janë jashtë kamerave.

Më herët të hënën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, goditi Putinin për komentet e tij në një fjalim në Ditën e Fitores nga Moska, duke u thënë gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se pretendimet e Putinit “po krijonte kërcënime pranë kufirit tonë”, janë “të rreme dhe absurde”.

Zelensky: Do të vazhdojmë të punojmë për mbrojtjen tonë, flamuri ukrainas do të kthehet

Presidentit Zelenskyy gjatë fjalimit të mesnatës ka thënë se historia do ta mbajë Rusinë përgjegjëse për rikthimin e luftës në kontinent, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Ai shtoi: “Dhe ne, ukrainasit, do të vazhdojmë të punojmë për mbrojtjen tonë, fitoren tonë dhe për rivendosjen e drejtësisë. Sot, nesër dhe çdo ditë tjetër që është e nevojshme për të çliruar Ukrainën nga pushtuesit.”

Presidenti përfundoi duke falënderuar të gjithë ata që mbrojnë Ukrainën dhe duke u premtuar atyre se flamuri i tyre do të valojë sërish mbi qytetet e saj.

“Flamuri ukrainas do të kthehet. Sepse ky është vendi ynë. Një vend i lirë evropian,” tha ai.

Rusia lëshon raketa hipersonike në Odesa

Një qendër tregtare dhe dy hotele u goditën nga sulmet ushtarake ruse të hënën në qytetin port jugor të Odesës.

“Tre raketa Kinzhal – raketat e reja hipersonike të Rusisë – u qëlluan nga një aeroplan dhe goditën një “objektiv të infrastrukturës turistike”, tha Sergey Bratchuk, një zëdhënës i administratës ushtarake rajonale të Odesës.

Dy persona u shtruan në spital nga sulmi me raketa, tha Bratchuk. CNN nuk mundi të konfirmonte lëndimet, përcjell “Bota sot”.

Bratchuk nuk e identifikoi objektivin, por CNN ka gjeolokuar dhe verifikuar vërtetësinë e dy videove që qarkullojnë në rrjetet sociale, të cilat tregojnë dëme të konsiderueshme në një hotel në fshatin Zatoka. Një nga videot u publikua për herë të parë nga Këshilli i Qytetit të Odesës.

Ky është hoteli i dytë në rajonin e Odesa-s që u vu në shënjestër të hënën. Është e paqartë pse dy hotelet, ose kush mund të ketë qëndruar në to, janë shënjestruar.

Një qendër tregtare u godit gjithashtu nga shtatë raketa, sipas Komandës Operative Jugore të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Pesë persona u plagosën dhe një person vdiq në sulm, tha ai.