“Sa trupa të vdekur duhet të shikoni?”, pyetja që shtroi protestuesi i demonstratave në Mianmar


Një ditë para se të vritej, inxhinieri i rrjetit të internetit Nyi Nyi, Aung Htet Naing kishte postuar në Facebook në lidhje me goditjen gjithnjë e më të dhunshme ushtarake të protestave pro-demokracisë në Mianmar.

“Sa trupa tëë vdekur duhet të shihni akoma që të ndërnhyni”, ishte pyetja e tij, që adresohej për OKB-në.

Ai ishte ndër të parët e vrarë në Yangon, në qytetin më të madh të Mianmarit të dielën, dita më e përgjakshme që nga grushti i shtetit i 1 shkurtit e ku janë nxitur protestat e përditshme kundër juntës dhe për të kërkuar lirimin e udhëheqësit të zgjedhur Aung San Suu Kyi.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha se të paktën 18 njerëz ishin vrarë dhe 30 plagosur të dielën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të protestuesve të vrarë që nga grushti i shtetit në të paktën 21 persona. Ushtria thotë se një polic ka vdekur gjatë trazirave.

Autoritetet nuk iu përgjigjën kërkesave për komente mbi dhunën e së dielës. Global Neu Light Of Myanmar i drejtuar nga shteti tha se ushtria kishte treguar më parë përmbajtje, por nuk mund të injoronte “turmat anarkike”. Ai tha se “veprimi i ashpër do të merret në mënyrë të pashmangshme” kundër “protestuesve të trazuar”. Nga protestat e përgjakshme në Mianmar, së paku 18 indiiviidë kanë vdekur.

The post “Sa trupa të vdekur duhet të shikoni?”, pyetja që shtroi protestuesi i demonstratave në Mianmar appeared first on Hapur.


Mundesia me shume...
Pamje me shume...