SHBA rrit financimin për Ukrainën

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka miratuar më shumë se 40 miliardë dollarë shtesë për Ukrainën, ndërsa Kongresi përpiqet të mbajë rrjedhën e ndihmës ushtarake dhe të forcojë qeverinë në Kiev, ndërsa ajo përballet me pushtimin rus.

Të martën, Dhoma e Përfaqësuesve së SHBA-së botoi një projekt-ligj që do të sigurojë 39.8 miliardë dollarë (32.3 miliardë £) ndihmë për Ukrainën.

Paketa përfshin 6 miliardë dollarë për ndihmën e sigurisë, si dhe 8.7 miliardë dollarë për të paguar për rimbushjen e stoqeve ushtarake amerikane të dërguara tashmë në Ukrainë.

3.9 miliardë dollarë të tjerë janë caktuar për inteligjencën dhe mbështetjen e misionit.

Projektligji shtesë, i prezantuar në Dhomën e Përfaqësuesve nga Kryetarja e Komitetit të Ndarjeve të Dhomës së Përfaqësuesve, Rosa DeLauro, përfaqëson një shifër dukshëm më të lartë se 33 milionë dollarët e kërkuara nga Presidenti Biden.

Në një letër drejtuar kolegëve demokratë të martën, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se ligjvënësit shpresonin të shihnin një “votim dypartiak” për paketën “monumentale”.

“Koha është thelbësore dhe ne nuk mund të presim,” shkroi Pelosi.

“Me këtë paketë ndihme, Amerika i dërgon një mesazh tingëllues botës për vendosmërinë tonë të palëkundur për të qëndruar me popullin e guximshëm të Ukrainës derisa të arrihet fitorja.”

Në fund projektligji u miratua me 368 vota pro dhe 57 kundër. Tani është dërguar në Senat, ku pritet të miratohet./abcnews.al/