Home / SHENDETESIA / 2 herë peshk në javë, mbron zemrën nga rreziku

2 herë peshk në javë, mbron zemrën nga rreziku

Konsumimi i peshkut dy herë në javë ul rrezikun nga mbyllja e arterieve, sulmet në zemër dhe tru, zbulojnë ekspertët.

Asociacioni amerikan për zemër sugjeron konsumimin e 250mg të omega-3 në ditë. Studimet e mëhershme kanë treguar se ata me nivele më të larta të omega-3 jetojnë më gjatë.

Peshku i vajit besohet se është i mirë për shëndetin e njeriut, me mundësi përfitimesh për zemër, tru, sy dhe ata që kanë probleme me arterie dhe demencë.

Ekspertët amerikanë rekomandojnë njerëzit të konsumojnë salmon, makerel, haringa, sardina ose peshk tuna. Studimi është publikuar në revistën Circulation.

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Nga KosovaToday.com May 18, 2018 7:15 am ne link https://kosovatoday.com/?p=180886
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email info@ kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . 2 herë peshk në javë, mbron zemrën nga rreziku 2 herë peshk në javë, mbron zemrën nga rrezikuRating: 4.8