Home / SHENDETESIA / A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe!
A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe!

A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe!

A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe!

 

Ushqimet jo të shëndetshme mund të ndikojnë në thithjen e vitaminave dhe mineraleve të rëndësishëm në sistemin tonë të tretjes.

Njohja e simptomave në kohë dhe njohja e veprimeve që duhet të bëni është shumë e rëndësishme.

Vitaminat dhe mineralet e mangëta në trup janë zakonisht të dukshme në numrin e simptomave që janë te lehta për t’u vënë re nëse i kushtojmë vëmendje të mjaftueshme.

Këto janë shenjat që paralajmerojne diçka të keqe:

– Çarje në buzë

Shkaqet më të zakonshme janë:
Mungesa e vitaminës B
Problemet e stomakut
Mungesa e hekurit (anemia)
Infeksioni i shkaktuar nga bakteret ‘streptococcus’ dhe ‘staphylococcus’, kërpudhave (Candida)
Kushtet e papërshtatshme sanitare dhe higjiena e dobët e gojës
Zakonisht duket në njerëz që flasin shumë dhe hidratojnë gojën
Duket në njerëzit që vuajnë nga diabeti, sepse sistemi i tyre imunitar dobësohet.
Nëse jeni duke përjetuar disa nga këta faktorë, kjo është padyshim një simptomë e mungesës së: zinkut, hekurit dhe vitaminave B si niacin (B3), riboflavin (B2) dhe B12.

Zgjidhja: Konsumoni më shumë tofu,djathë të ulët ne yndyrë, kikirikë, spinaq, kajsi të thata,shparguj, të gjitha llojet e farërave dhe bishtajoreve. Për të marrë hekurin (vitamina C), ju duhet të kombinoni ushqime me brokoli dhe laker jeshile.

Shpeshhere veme re nje skuqje te fytyre dhe nje humbje te tepert te flokeve.

Mungesa e biotinës mund të manifestohet me skuqje të fytyrës e cila shpesh shfaqet përgjatë vijës së kokës ose në fytyrë, dhe humbjes së tepërt të flokëve.

Zgjidhja: Konsumoni bajame, qumësht dhie, kikirikë, domate, karrota, qepë, susam, qumësht, arra, banane, avokado dhe kërpudha.

– Humbja e flokëve mund të shkaktohet nga shumë faktorë:

Humbja e papritur e flokëve mund të ndodhë në disa muaj pas një sëmundjeje ose disa operacioneve serioze, të cilat mund të jenë rezultat i rritjes së hormoneve të stresit.
Sëmundjet tiroide zakonisht shkaktojnë humbje të flokëve.

Pilulat hormonale të kontrollit të lindjes mund të lënë efekte negative në flokë.
Zakonisht gratë vërejnë humbjen e flokëve tre muaj pas lindjes.
Humbja e flokëve mund të jetë rezultat i barnave të veçanta, si ato te presionit të lartë të gjakut, sëmundjes së zemrës dhe depresionit.
Vaj i nxehtë i flokëve ose kimikate të cilat përdoren për të bërë kacurrela mund të shkaktojnë dëme dhe humbje te flokëve.
Faktorët gjenetikë janë gjithashtu një nga shkaqet për humbjen e flokëve.

– Gungat e kuqe ose të bardha që i ngjajnë akneve (në faqe,krahe)
Të ngjashme me puçrrat e pubertetit,kjo mund të jetë simptomë e mosbalancimit hormonal, por edhe mungeses se:

Acideve yndyrore esenciale
Vitaminave A dhe D
Zgjidhja: Risni sasine e marrjes se yndyrnave te shendetshme; konsumoni më shumë arra dhe fara si liri. Rrisni konsumimin e perimeve me gjethe jeshile, karrotave dhe specave për vitaminë A. Hani më shumë produkte të qumështit.

– Mpirje te kembeve,duarve dhe pjeseve te tjera te trupit.

Mungesa e acidit folik ose vitaminës B9, vitaminës B6 dhe B12 mund të çojë në mpirje, mpirje të përkohshme dhe dridhje. Ata janë të lidhur direkt me sistemin nervor periferik dhe deficiti i tyre shkakton bllokim, gjë që çon në ankth, depresion, lodhje dhe anemi.
Ju vuani nga vitaminat B, mungesa e acidit folik (B9), B6 dhe B12.
Zgjidhja: Konsumoni spinaq, panxhar, produkte qumështi dhe shparguj.

Në rast se po përdorni ndonjë ilaç ju duhet t’i kushtoni vëmendje, nëse ka efekte anësore të lidhura me qarkullimin e papërshtatshëm ose shfaqjen e dridhjeve.
Dhimbje të muskujve dhe kembeve
Keto jane një simptomë e mungesës së magnezit, kaliumit dhe kalciumit. Nëse simptomat shfaqen shpesh, mund të jetë simptomë e mungesës kronike e të cilave nuk mund të zgjidhet vetëm nga dieta dhe ushqimi i përmirësuar, por edhe nga konsumimi i mineraleve shtesë. Nëse ushtroheni rregullisht, zakonisht kjo rezulton me humbje të mineraleve në procesin e djersitjes.

Ju vuani nga mungesa e magnezit, kalciumit dhe kaliumit.

Zgjidhja: Konsumoni alga deti, banane, perime me gjethe jeshile, hithra, arra, fara, bajame, qershi, qitro dhe mollë.

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Nga KosovaToday.com March 13, 2018 10:06 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=156619
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email info@ kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe! A keni ndonjë nga këto 5 simptoma? Kujdes mund të jenë shenja që paralajmërojnë diçka të keqe!Rating: 4.8