Si ndryshoi strategjia e tregut të Milanit nga rivalët Inter dhe Juventus

Milani mbetet me shpresë për nënshkrimin me Renato Sanches – një shenjë vjen nga Lille

Milan ka zgjedhur të miratojë një strategji të ndryshme nga rivalët e tyre Inter dhe Juventus për sa i përket filozofisë dhe se si kjo i drejton veprimet e tyre në tregun e transferimeve.

Calciomercato shkruan se pas mirëseardhjes së 22-vjeçarit Yacine Adli pas përfundimit të huazimit të tij në Bordeaux, kuqezinjtë do të shtojnë në grup edhe 21-vjeçarin Charles De Ketelaere, kështu që klubi tani ka dy startues të mundshëm për vitet e ardhshme që do të ulin edhe më shumë moshën mesatare të skuadrës, përcjell ORAinfo.

Mosha mesatare e skuadrës së Milanit ishte 25.8 vjet sezonin e kaluar për fitoren e Scudetto-s dhe tani është ulur përsëri me dy nënshkrimet e lartpërmendura, me Divock Origi (27) që vepron vetëm si një kundërpeshë e lehtë. Mosha mesatare e Juventusit në 2021-2022 ishte 26.8 dhe ajo e Interit ishte 28.9.

Interi ka nënshkruar me 33-vjeçarin Henrikh Mkhitaryan dhe 29-vjeçarin Romelu Lukaku ndërsa Juventusi është kthyer te Paul Pogba i cili është 29 vjeç (dhe po lufton me një dëmtim të rëndë) dhe Angel Di Maria i cili është 34.

Kampionët e Italisë po fokusohen kundër të rinjve duke treguar se strategjia e Paolo Maldinit dhe Frederic Massara është e ndryshme nga konkurrenca, me një ndryshim ‘kulturor’ të dukshëm në raport me rivalët.

Adli dhe një De Ketelaere bashkohen me Kalabrinë, Kalulu, Tomori, Theo Hernandez, Tonali, Bennacer dhe Leao në formimin e një bërthame emocionuese. /ORAinfo/