Si u shndërrua në një katastrofë pandemike Çekia, historia e suksesit u shemb me tri vendime


Në një hartë epidemiologjike të botës, Republika Çeke shfaqet si një ishull i vogël i errët. Ndërsa numri global i rasteve të reja të koronavirusit ka rënë për gjashtë javë rresht, kombi i Evropës Qendrore prej 10 milionë banorësh ka përjetuar nivele rekorde të infeksioneve të reja.

Një variant i ri, më infektues i virusit është përhapur në të gjithë vendin, duke i çuar spitalet çeke në prag të kolapsit. Numri i të vdekurve të vendit sapo ka kaluar 20 mijë. Shkalla e vdekjes së saj është ndër më të lartat në botë.

Nuk ka asnjë arsye që vendi të jetë ndër më të goditurit. Si një vend relativisht i pasur dhe një anëtar i Bashkimit Evropian, Republika Çeke ka qasje në vaksina, pajisje mjekësore dhe zgjidhje të teknologjisë gjurmuese. Ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike. Sistemi i tij i kujdesit shëndetësor respektohet mirë, ekonomia e tij është mjaft e fortë, transmeton Telegrafi.

Në vend të kësaj, katastrofa aktuale çeke është e ngjashme me vdekjen nga një mijë shkurtime, një rezultat i dhjetra gabimeve të gabuara, vendimeve të vona dhe mesazheve të shëndetit publik, thonë ekspertët për CNN-in.

Të premten, qeveria pranoi se nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të vendoste një bllokim shumë të rreptë duke filluar të hënën, ashtu si shumica e pjesës tjetër të botës po fillon të flasë për lehtësimin.

“Qeveria ka miratuar një strategji fatkeqe për të marrë vendime bazuar në kapacitetet aktuale spitalore, që do të thotë se ata shpesh vijnë shumë vonë”, tha Jan Kulveit, studiues i lartë i kërkimit në Instituti Future of Humanity, një institut kërkimor multidisiplinar në Universitetin e Oksfordit të Anglisë.

Ai tha se numri i pacientëve në spitale paraqet një pasqyrë të vonuar të epidemisë, sepse njerëzit priren të përfundojnë duke pasur nevojë për kujdes mjekësor disa kohë pasi të infektohen.

“Ekziston një ndryshim i madh midis miratimit të masave në kohë dhe pritjes për 10 ditë. Një vonesë prej 10 ditësh, kur numri i riprodhimit është 1.4 do të thotë dyfishim i epidemisë”, tha ai.

Qeveria çeke nuk i është përgjigjur një kërkese për koment. Duke folur në Parlament të premten, kryeministri, Andrej Babish pranoi që qeveria e tij ka bërë “shumë gabime”, por tha se nuk ishte koha për të argumentuar rreth të kaluarës.

Duke shpjeguar nevojën për bllokimin e ri, ai tha se “Unë e kuptoj që është e vështirë, por është shumë e rëndësishme … ne duhet ta bëjmë këtë së bashku dhe shpresoj se të gjithë do ta kuptojnë dhe do të na japin një shans të fundit në mënyrë që ta menaxhojmë këtë së bashku”.

Shumë pak, shumë vonëDr. Rastislav Maar, dekani i shkollës mjekësore të Universitetit të Ostrava-s dhe një nga epidemiologët kryesorë të vendit, tregon tri vendimet që shkaktuan kryesore të krizës aktuale.

E para erdhi kur qeveria mbingarkoi këshilltarët e saj, përfshirë vetë Macarin, dhe refuzoi të rivendoste një mandat maske në verë; e dyta kur vendosi të rihapë dyqanet përpara Krishtlindjeve; dhe e treta kur nuk arriti të reagojë ndaj variantit të ri që u shfaq në fillim të janarit.

“Këto ishin tre gabime të mëdha dhe tani, ne thjesht po lutemi që të mos ketë një të katërt”, tha ai.Maar ka një lidhje personale me krizën. Si ish-koordinator i grupit këshillues të qeverisë për kufizimet e coronavirusit, ai dha dorëheqje pasi Babiq anuloi thirrjen e grupit për të bërë maska të detyrueshme kur epidemia tregoi shenja forcimi në fund të gushtit.

Shtyrja ndaj maskave erdhi ashtu si qeveria vendosi të rihapë shkollat në fillim të shtatorit. “Kjo çoi në rritjen e lëvizshmërisë së afërsisht dy milionë njerëzve dhe [epidemia] shpërtheu”, tha Madar.

Politika ka të ngjarë të ketë luajtur një pjesë në vendimmarrjen. “Ky ishte momenti kur epidemia filloi të përhapet përsëri, por kishte ende kohë për ta ndaluar atë … por nuk ndodhi, sepse po vinin zgjedhjet”, tha Dagmar Dzurova, një profesor i demografisë dhe zëvendës shef i Departamentit të Gjeografisë Sociale dhe Zhvillimit Rajonal në Universitetin Charles në Pragë, transmeton Telegrafi.

Dzurova nuk është eksperti i vetëm që tregon zgjedhjet në fillim të tetorit si një moment kyç në betejën kundër virusit. “Shumë vende evropiane përjetuan një valë të dytë, Republika Çeke nuk ishte unike në këtë”, tha Kulveit. “Por ndryshe nga vendet e tjera, ajo nuk arriti të shtypte valën e dytë dhe unë mendoj se zgjedhjet luajtën një rol në atë”, shtoi ai.

Babiq argumentoi se kufizimet ishin të kushtueshme dhe jopopullore, por tha se vendimi i tij nuk ishte i motivuar nga zgjedhjet. Kur u mbivotua për çështjen e maskave në parlament, Babiq akuzoi opozitën për politikë, duke thënë se “zgjedhjet rajonale ishin gjëja më e keqe që mund t’i ndodhte COVID-19”.

Ngurrimi i qeverisë për të vepruar do të thoshte që epidemia doli jashtë kontrollit. Nga fundi i tetorit, një bllokim i vështirë ishte i pashmangshëm. Babiq u detyrua të pranonte se ai dhe qeveria e tij kishin bërë gabime në trajtimin e shpërthimit dhe iu lut njerëzve që të ndiqnin rregulla të rrepta bllokimi.

Por një tjetër gabim erdhi shumë shpejt. Ndërsa infeksionet filluan të bien dhe me Krishtlindjet fare pranë qoshes, qeveria u bë e paduruar dhe vendosi të injorojë rregullat e saj të bazuara në të dhëna se si të rihapet në mënyrë të sigurt. Sistemi PES u prezantua në nëntor dhe kishte për qëllim përcaktimin e hapave të ardhshëm të qeverisë bazuar në situatën epidemiologjike; çdo lehtësim kishte për qëllim të mbështetej nga të dhënat.

Niveli i rrezikut u përcaktua nga një numër faktorësh, duke përfshirë numrin e riprodhimit, shkallën e pozitivitetit dhe numrin e infeksioneve për 100 mijë njerëz. “Ata nuk i ndoqën rregullat e tyre, sistemi u tregonte atyre diçka dhe ata e injoruan atë”, tha Kulveit.

“Ata nuk i qëndruan presionit dhe ranë dakord të fillojnë të heqin disa kufizime në mënyrë që njerëzit të mund të dilnin dhe të bënin pazaret e tyre të Krishtlindjes, pavarësisht nga fakti që infeksionet ishin akoma më të larta sesa kur u vendos bllokimi”, tha Maar. Lehtësimi gjatë Krishtlindjeve çoi në një rritje mbi një rritje, dhe një bllokim tjetër menjëherë pas pushimeve të Krishtlindjeve.

Babiq më së shumti ka hedhur poshtë kritikat se ekspertët – jo ai vetë – duhet të jenë ata që komunikojnë me publikun. “Gjatë verës, kemi pasur aq shumë ekspertë sa njerëzit nuk e dinin se çfarë është e vërtetë”, tha ai në parlament.

Një problem tjetër me qasjen çeke, tha Dzurova, është mungesa e një mbështetje domethënëse financiare. Kjo ka çuar në pajtueshmëri të ulët të rregullave midis atyre që thjesht nuk kanë mundësi t’u binden atyre. Për shembull, njerëzit të cilëve u është thënë në karantinë kanë të drejtë vetëm në 60 për qind të pagës së tyre mesatare, e cila paguhet nga punëdhënësit e tyre në dy javët e para.

Dhe ndërsa bizneset kanë të drejtë për kompensime, një numër organesh të industrisë i kanë kritikuar ato si joadekuate. Zbatimi ka qenë gjithashtu një problem, tha Maar. “Njerëzit janë të lodhur, ata po takohen privatisht, duke pritur festa, duke udhëtuar në male, ka një reagim të ashpër kundër policisë, e cila gjithsesi nuk mund të bëjë shumë,” tha ai.

Me mesazhin e qeverisë të ngatërruar gjithnjë e më shumë nga politika, dezinformimi filloi të përhapet.

“Përsëri, kjo nuk është unike për Republikën Çeke, por duket se ka më shumë njerëz që besojnë në teoritë e konspiracionit dhe mendojnë se rreziku nga virusi është tejkaluar”, tha Kulveit.

Media çeke, tha ai, ka kontribuar në disa prej konfuzioneve më parë në pandemi. “Shpesh ekziston kjo logjikë e” pro dhe kundër “. Pra, nëse keni një mysafir që thotë se maskat e fytyrës janë të dobishme, le të kemi edhe një mysafir që thotë se nuk janë të tilla. Dhe nëse keni një mysafir që thotë se coronavirusi është i rrezikshëm, duhet gjithashtu të ftoni dikë që thotë se nuk është i rrezikshëm dhe janë mirë”, pohoi ai.

Kjo ka shtrembëruar realitetin, beson Kulveit, “Sigurisht që ka debate në qarqet e ekspertëve, por nëse shikoni në fushën e epidemiologjisë, rreth 95 për qind e ekspertëve bien dakord për konsensus dhe atëherë ju keni ndoshta 5 për qind që kundërshtojnë, por në media, kjo paraqitet si 50:50, dhe më pas në mediat sociale, mund të bëhet 20:80”, shtoi ai.

Viktimat e suksesit të tyreÇekët mund të jenë më të prirur të besojnë teoritë e konspiracionit sepse vendi i tyre kaloi vala e parë e pandemisë relativisht e padëmtuar, falë një vendimi të hershëm për t’u mbyllur.

“Si rezultat, një pjesë e madhe e shoqërisë ndjeu sikur asgjë e keqe nuk kishte ndodhur dhe se masat, të cilat erdhën me një kosto të madhe, nuk ishin të nevojshme… nuk kishte theks të mjaftueshëm në faktin se asgjë e keqe nuk ndodhi sepse ne kishin masat në vend”, tha Dzurova.

Në shëndetin publik, kjo njihet si paradoksi i suksesit. Kur masat parandaluese funksionojnë mirë, publiku mund të nënvlerësojë ashpërsinë e kërcënimit dhe të besojë se parandalimi ishte humbje kohe.

“Njerëzit panë koston e masave, por jo virusin, kështu që pati një rritje të madhe të zërave që dyshonin në seriozitetin e sëmundjes dhe të situatës dhe kjo nuk është diçka që ju do të shihni në një vend që ka përjetuar mijëra vdekje”, tha Kulveit.

Çekët nuk janë unik në kthim të viktimave në suksesin e tyre, por paaftësia e qeverisë për të shpjeguar çështjet po e përkeqëson situatën, shtoi ai. Qeveria ka nisur një fushatë informacioni për coronavirusin, por ajo u përqendrua kryesisht në kufizimet dhe, së fundmi, në vaksinimet.

Kriza aktuale në Republikën Çeke është pjesërisht në variantin e ri, më infektiv të virusit të identifikuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Dzurova dhe Madar thanë se vendi nuk i kushtoi vëmendje të mjaftueshme variantit të ri, duke mos renditur mostrat e mjaftueshme për të kuptuar se sa i përhapur ishte lloji i ri dhe si të ndalonte përhapjen e tij në të gjithë vendin. Kjo është diçka që Mbretëria e Bashkuar e menaxhoi me sukses në janar, me një kombinim të masave shumë të rrepta të bllokimit dhe punës intensive të sekuencës. Në kohën kur çekët filluan renditjen, varianti i Mbretërisë së Bashkuar ishte dominues, transmeton Telegrafi.

“Masat që janë në vend tani janë mjaft të forta për të shtypur variantet origjinale të coronavirusit, por jo variantet e reja, më infektuese”, tha Kulveit. Ai, Dzurova dhe Madar i kanë kërkuar të gjithë qeverisë të forcojë kufizimet sa më shpejt të jetë e mundur, për të ulur nivelet e infeksionit.

Vendi aktualisht është në një bllokim më të butë krahasuar me disa vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar. Shkollat janë mbyllur përveç dy klasave të para të arsimit fillor. Dyqanet jo-thelbësore janë kryesisht të mbyllura dhe restorantet janë të hapura vetëm për marrje.

Duke filluar nga e hëna, kufizimet do të shtrëngohen. Njerëzit nuk do të lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre për arsye të tjera thelbësore dhe madje edhe fëmijët më të vegjël do të kalojnë në mësimin në distancë. Udhëtimi midis rajoneve do të ndalohet.

Por sipas ekspertëve, qeveria po bën një gabim të madh duke refuzuar të mbyllë fabrikat. “Varianti i ri ndryshon rregullat e lojës. Fabrikat janë të hapura dhe njerëzit po udhëtojnë për të punuar në transportin publik, dhe kjo mund të çojë në kolaps të sistemit të kujdesit shëndetësor”, tha Madar.

Sindikatat kryesore të vendit gjithashtu bënë thirrje që të ndalet prodhimi bujqësor dhe industrial, por qeveria argumentoi se një veprim i tillë do të ishte tepër i kushtueshëm. Sektori përbën rreth 40 për qind të GJDP-së çeke.

“Kam frikë se një pjesë e madhe e publikut çek ende nuk e kupton se sa e keqe është situata dhe ajo që është me të vërtetë e tmerrshme është se disa njerëz duket se e kanë pranuar faktin që ne po shohim 100, 150 njerëz vdesin pa nevojë çdo ditë, dhe ata mos e shikoni si diçka alarmante, por si diçka që është e natyrshme dhe e pashmangshme, kur në fakt është një tragjedi e plotë”, tha Dzurova./telegrafi

The post Si u shndërrua në një katastrofë pandemike Çekia, historia e suksesit u shemb me tri vendime appeared first on Hapur.


Mundesia me shume...
Pamje me shume...