Skandali i ndotjes me detin Marmara në Turqi vazhdon të alarmojë qytetarët, fabrika shkarkon ujëra të zeza toksike


Ndërsa Turqia nisi “mobilizimin e saj më të madh dhe më gjithëpërfshirës të pastrimit të detit” ndonjëherë për të shpëtuar Detin Marmara nga murtaja e algave të tepërta, shkarkimi i ujërave të zeza toksike nga një fabrikë plehrash në det pa trajtim ka shkaktuar zemërim të publikut raporton gazeta turke Hurriyet.

Pamjet që tregojnë ujërat e zeza të patrajtuara që derdhen në Detin Marmara nga një fabrikë plehrash në provincën veriperëndimore të rrethit Bandırma të Balıkesir, u bënë virale në mediat sociale, duke shkaktuar një protestë publike.

Duke vënë në dukje se rajoni ku fabrika hedh mbeturinat e saj në det është një zonë e ndjeshme, ekspertët theksuan se cilësia e ujit të shkarkuar nga kjo fabrikë prodhuese e fosfateve duhet të përmbushë standardin e specifikuar.

Ekspertët theksuan se objekti duhet të mbyllet menjëherë derisa të merren masat e nevojshme dhe se gjobat duhet të vendosen nëse vlerat e ujërave të zeza tejkalojnë kufirin e specifikuar.

“Eshtë bërë një ekzaminim në atë zonë dhe vlerat e fosforit janë matur të jenë tre ose katër herë më të larta për 12 muaj. Kur shqyrtuam arsyen, hasëm në fabrikën e plehrave fosfate në rajon, ”tha një ekspert për gazetën turke Hurriyet.

Një pamje tjetër që tregon shkarkimin e mbeturinave nga një impiant për trajtimin e ujërave të ndotura në provincën veriperëndimore të rrethit Dilovası të Kocaeli në përroin Dilderesi trazoi indinjatën.

Duke folur për të përditshmen Hürriyet, zyrtarë nga Ministria e Mjedisit dhe Urbanizimit raportuan se ekipet e inspektimit u dërguan në të dy fabrikën në Bandırma dhe objektin në Dilovası.

The post Skandali i ndotjes me detin Marmara në Turqi vazhdon të alarmojë qytetarët, fabrika shkarkon ujëra të zeza toksike appeared first on Hapur.


Na lexoni...

Edhe informacione tjera

Mundesia me shume...
Pamje me shume...