Solskjaer deklarohet për turpërimin që Unitedi pësoi ndaj Watfordit

Ylli i Unitedit rezulton pozitiv me COVID-19

Solskjaer: E kemi zhgënjyer veten dhe tifozët – kërkojmë falje për performancën.

Ole Gunnar Solskjaer thotë se ai ndihej “shumë i dobët” pas goditjes 4-1 të Manchester United në Watford të shtunën, ndërsa u kërkoi falje mbështetësve të klubit për performancën.

“Djajtë e Kuq” u turpëruan nga Watford të shtunën, duke e lënë trajnerin në rrezik të shkarkimit nga klubi.

United e gjeti veten poshtë 2-0 në fund të pjesës së parë në Vicarage Road, por dukej i aftë për të luftuar në periudhën e dytë pasi Donny van de Beek tërhoqi një gol prapa.

Kjo shkëndijë u zhduk kur Harry Maguire u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë, megjithatë, dhe vendasit vazhduan të shënonin dy të tjerë në fazat e fundit të ndeshjes.

Presioni ndaj Solskjaer po rritet pas humbjes së tyre të pestë në shtatë ndeshje në ligën e parë angleze dhe trajneri pranoi se ekipi i tij ishte “luftuar” nga Watford.

Ai i tha ‘BBC Match of the Day’: “Pjesa e parë është më e keqja që kemi luajtur dhe është e vështirë për mua të shpjegoj pse luajtëm ashtu siç bëmë dhe i lejuam ata të futeshin në kutinë tonë nga asgjëja. Portieri mund të ngjitej në vijën e gjysmës së rrugës dhe ta fuste atë në kuti – ne ishim të mposhtur.

“Shumë i lënduar – kur luan në Premier Ligë, duhet të përballesh kundër lojtarëve të mirë dhe kundërshtarëve të mirë si ky.

“Djemtë janë në një vend të tmerrshëm në kokën e tyre tani – ne e kemi zhgënjyer veten dhe tifozët. Është e vështirë të qëndrosh këtu dhe të shpjegosh këtë, por ky është futbolli dhe ne duhet të marrim dorën për të.

“Unë jam grazhdi dhe unë do të marr dorën dhe do të marr përgjegjësinë – lojtarët po punojnë aq shumë sa munden.

“Tifozët janë me të vërtetë të zhgënjyer, e kuptoj që të gjithë e kuptojmë. Ata na kanë mbështetur në mënyrë të hollësishme, ata kanë qenë me ne gjatë këtij rindërtimi. Ne arrijmë në këtë sezon pasi përfunduam të tretin dhe të dytën dhe ne nënshkruajmë me lojtarë të mirë, pritshmëritë shkojnë lart dhe nuk kemi pasur rezultat apo paraqitje.

“Ata kanë të drejtë që thonë mendimin e tyre, nuk jam i befasuar pas një dite si kjo, sepse në pjesën e parë ne ishim shumë më poshtë se çfarë mund të bënim dhe çfarë duhet të bënim”.

Ai shtoi: “Unë ndjej për tifozët dhe ndihem njësoj si ata, ne jemi të turpëruar të humbasim mënyrën si kemi bërë. Jemi në një ecuri shumë të keqe dhe situatë të keqe, por kjo është pjesë e futbollit. Ata do të mbështesin ekipin dhe kushdo që është në fushë dhe ndonjëherë ju duhet të kërkoni falje dhe kjo ishte një keqardhje për performancën.”

I pyetur nëse ai është i shqetësuar për të ardhmen e tij në klub, Solskjaer tha: “[Humbja e punës sime] nuk është për mua të shqetësohem – unë punoj aq shumë dhe aq mirë që mundem me stafin që kam, njerëzit më të mirë me lojtarë profesionistë por për momentin nuk po marrim rezultate.

“Ndihem shumë i ulët”.

Mesfushori i United Bruno Fernandes ishte kritik ndaj kolapsit të skuadrës së tij në pjesën e parë, duke pranuar se atyre u mungonte ndonjë luftë para pushimit.

“Është faji i të gjithëve këtu, nuk është trajneri apo një apo dy lojtarë, janë të gjithë, të gjithë duhet të marrin përgjegjësinë sepse të gjithë duhet të bëjnë më mirë”, tha ai.

“Ne e kundërshtuam, por vetëm për një pjesë dhe kjo nuk mjafton në këto lloj ndeshjesh në Premier Ligë, nuk mjafton vetëm të luash për një pjesë.

“Watford është një skuadër e mirë, ata janë agresiv dhe kanë cilësi në front dhe ju u jepni atyre mundësi që të shënojnë gola. Ky ka qenë një problem për ne në shumë ndeshje.

“Qëndrimi në pjesën e dytë ishte i tillë, në pjesën e parë ishte shumë i shkujdesur nga të gjithë. duhet ta fitojmë atë, të përpiqemi të mbajmë të njëjtin intensitet si ata dhe më pas të tregojmë cilësinë tënde dhe pse luan për Manchester United”, u shpreh portugezi.

United tani kanë humbur katër nga pesë ndeshjet e fundit në Premier Ligë dhe mbeten në kuotën e 17 pikëve.

Lajme me shume...