Studimi i ri i botuar në “Science”: Çfarë janë nanoantitrupat dhe si e bllokojnë COVID-19


Shkencëtarët kanë zhvilluar disa nanoantitrupa të rinj, që janë shpresa për një terapi të re të mundshme antiCOVID-19, sipas një studimi të botuar në revistën “Science”.

Puna shkencore u krye nga studiues suedezë të Institutit “Karolinska”, në bashkëpunim me ata nga Universiteti i Bonit dhe Instituti i Kërkimeve “Scripps” i Kalifornisë.

Këta nanoantitrupa, të zhvilluar duke punuar fillimisht me kafshët, parandalojnë hyrjen e virusit në qeliza dhe duket se funksionojnë edhe nëse ky i fundit pëson mutacione.

Një kompani nga Universiteti i Bonit në Gjermani do t’i testojë së shpejti nanoantitrupat në një provë klinike njerëzore.

The post Studimi i ri i botuar në “Science”: Çfarë janë nanoantitrupat dhe si e bllokojnë COVID-19 appeared first on Hapur.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !