Studimi i ri: Vaksina e gripit sezonal nuk mbron nga koronavirusi, por mund…

Një studim I fundit, sipas ‘Corriere Della Sera’, tregon se vaksinimi kundër gripit sezonal përpara periudhës vjeshtë-dimrit mund të ndihmojë kundër Covid 19. “Kjo nuk kryhet vetëm për të bërë dallimin midis dy infeksioneve, por edhe sepse vëzhgimet po tregojnë se viruset e gripit lehtësojnë hyrjen e koronavirusit në mushkëri”, thotë studimi i publikuar nga revista prestigjoze Lancet, e i realizuar nga Universiteti i Hong Kongut.

Shkencëtarët infektuan disa inde njerëzore in vitro me viruset SARS dhe MERS dhe panë një “ rëndim të receptorëve ACE2 në qelizat epiteliale”. Normalisht, nivele të larta të ACE2 në rrugët e frymëmarrjes mund të lehtësojnë hyrjen e virusit dhe zhvillimin e infeksionit.

Me pak fjalë, koronavirusi arrin të depërtojë në qelizën e njeriut përmes proteinës së tij kyçe S e cila vepron si një “çelës”, sepse është në gjendje të depërtojë në një proteinë tjetër të pranishme në qelizat tona, e quajtur receptori ACE2, e që është përdorur dhe virusi i mëparshëm SARS.

Vaksina kundër gripit, sipas epidemiologot Paolo Bonanni, mund të ndihmojë e para sepse të kesh dy infeksione virale që qarkullojnë njëkohësisht është një problem, pasi personi tashmë mund të dobësohet nga virusi i gripit kur infektohet me SARS-CoV2; dhe e dyta sepse gripi sezonal rrezikon t`ia hapë derën më lehtë Covid 19-tës.

Antitrupat që përfitohen nga kjo vaksinë nuk e ndalojnë plotësisht virusin e ri, por ekspertët mendojnë se ajo mund ta dobësojnë atë , duke e reduktuar egërsinë e infeksionit.

Associations , Brands/Products , Magazines/Blogs , Websites/Webshops , Public Figures,Browse products on Amazon,Layering Target groups,audience size,Audience insights Interests , Investing. Fan pages that look like Wikipedia,Suggestions from Audience Insights,rugby world cup 2020, copa america 2020,walmart black friday 2020, national sports collectors convention 2020, sertanejp 2020,spirit halloween 2020,best country albums 2020,the nutcracker ballet 2020,2020 1099 misc forms,hairstyles for black women 2020
2020 army navy game, kids movies 2020,highlander toyota 2020,dallas cowboys 2020 schedule,2020 solar eclipse,miss universe 2020 winner,2020 asteroid, bollywood movies 2020, thanksgiving 2020 date, 2020 nba schedule, Airlines ticket, 2020 holiday barbie,full moon 2020,holiday bowl 2020,2020 graduation japan anime movie 2020, musician deaths 2020, world series schedule 2020,cadillac 2020 models,best hunting crossbow 2020,volvo s60 inscription 2020,
impala premier, jackson hewitt holiday, grand sport corvette, grammy nominations, detroit tigers schedule, honda pilot elite 2020, james bond 2020, stagecoach 2020,toyota tacoma for sale,bmw 530i 2020,social security increas,corvette for sale,essence festival,voice judges,honda accord review straight talk apn settings 2020, 2020 superbowl commercials, lancome gift with purchase 2020,tamilrockers hd movie download 2020,huawey y6 2020