Home / Tag Archives: aeroplani

Tag Archives: aeroplani

Lajmi i fundit: Aeroplani me të cilin po udhëtonte sulmuesi i Premierligës është zhdukur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot për sportin evropian. Është zhdukur aeroplani me të cilin po udhëtonte sulmuesi i Premierligës. Sulmuesi argjentinasi i Cardiff Cityt, Emiliano Sala, dyshohet se ka vdekur pasi që aeroplani privat i tij u zhduk në orët e vona të natës mbrëmë, përderisa po udhëtonte mbi kanalin që e bashkon Anglinë dhe Francën. Drejtuesi i i Cardiff Cityt, Mehmet Dalman, ka thënë këtë mëngjes se ai është shumë i shqetësuar për sulmuesin argjentinas, i cili po udhëtonte nga Nantes i Francës në Cardiff të Uellsit mbrëmë, transmeton Gazeta Express. Policia e Francës dhe klubi Nantes e kanë konfirmuar sot se Sala ishte njëri ndër dy personat të cilët kishin udhëtuar me atë aeroplan mbrëmë. Aeroplani u zhduk pasi e humbi kontaktin me qendrën në Casquets para 12 orëve. Cardiff City e kishte zyrtarizuar transferimin e Lanës nga Nandes për 17 milionë euro të shtunën dhe Sala ishte kthyer në Francë për t’u thënë lamtumirë ish-bashkëlojtarëve të tij para se ta fillonte pjes..

Read More »

Lajmi i fundit: Rrëzohet aeroplani, humbin jetën shtatë persona

Një ngjarje mjaftë e rëndë ka ndodhur sot në Teheran. Një aeroplan për dërgesa me të paktën dhjetë persona në bord është rrëzuar afër kryqytetit iranian. Udhëheqësi i Departamentit iranian për Emergjenca, Pirhossein Kolivand, ka thënë për televizionin shtetëror se shtatë trupa të pa jetë janë gjetur nën rrënojat e aeroplanit më 14 janar, duke shtuar se kërkimet do të vazhdojnë edhe për persona tjera. Ushtria iraniane ka thënë se aeroplani i tipit, Boeing 707 ka qenë duke bartur mish nga Kirgizia dhe ka pasur ulje urgjente në Aeroportin Fath, afër qytetit Karaç, në lindje të Teheranit. Aeroplani “është larguar nga pista gjatë uljes dhe është kapluar nga flakët pasi është përplasur me një mur në fund të pistës”, është thënë në një deklaratë. Televizioni shtetëror ka shfaqur disa fotografi të tymit në zonën ku është rrëzuar aeroplani. Ende nuk është bërë e ditur se në pronësi në kujt është aeroplani. Televizioni shtetëror iranian ka raportuar se aeroplani i përket Kirgizisë, mirëpo..

Read More »

U tha se mori flakë aeroplani Stuttgart-Prishtinë, pasagjeri kosovar rrëfen ngjarjen e plotë

Gjatë ditës së sotme, u raportua se aeroplani i linjës Sttutgart-Prishtinë, u përfshi nga zjarri dhe pas kësaj, ateroi në Slloveni. Por, duket se një lajm i tillë nuk ishte i vërtetë, shkruan ORAinfo. Ngjarjen se si ndodhi, e rrëfeu Arton Fazliu, njëri nga pasagjerët e këtij udhëtimi, duke u shprehur i revoltuar me mediat të cilat shpërndan një lajm të tillë, që sipas tij, sjelli frikë dhe shqetësim. E vërteta e vetme në këtë lajm ishte se aeroplani nuk arriti në Prishtinë në kohën e paraparë. Por, kjo ndodhi për shkak të një defekti teknik dhe për ҫështje sigurie aeroplani u kthye sërish në Stuttgart, pra jo në Slloveni ashtu siҫ u raportua, shkruan ORAinfo. Pasi janë marrë masat e duhura për të ofruar siguri, pas një ore është bërë zëvëndësimi i aeroplanit me një aeroplan tjetër dhe rreth orës 17:00, aeroplani me pasagjerë ka arritur shëndoshë e mirë në Prishtinë. “Në këto momente, të gjithë pasagjerët sigurisht se janë në mesin e familjarëve të tyre”- tha ndër të tjera Fazliu./..

Read More »

Aeroplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë me plot kosovarë merrë flakë, kjo është gjendja

Një areoplan i linjes Shtuttgard-Prishtinë është përfshirë nga flaka sot. Areoplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë që kishte brenda plot kosovarë ka marrë flakë gjatë fluturimit. Më pas është ndaluar në Slloveni, Gazeta Express merr vesh se lëndime ka marrë vetëm piloti. Ndërkaq nga Aeroporti “Adem Jashari” kanë thënë se nuk mund të prononcohen pasi rasti nuk ka ndodhur në Kosovë. “Përderisa tek ne s’ka ndodhur, ne s’mund të japim prononcim për ndonjë kompani ajrore”, ka thënë për Express Unidon Krasniqi, zyrtar për Informim në Aeroportin e Prishtinës.

Read More »

Leonita e Graniti publikojnë foto nga aeroplani, veshja e zonjës merr vëmendjen

Leonita Xhaka është nusja e lojtarit tashmë të njohur në botë, Granit Xhakës. Po aq e njohur dhe e dashur për publikun është edhe Leonita, shkruan ORAinfo. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale, ku bën postime nga të ndryshmet. Sot ajo ka publikuar një foto në të cilën shihet bashkë me Graniti nga aeroplani. Leonita si gjithmonë po duket tejet e bukur./ORAinfo/

Read More »

Alarm në Serbi: Aeroplani amerikan nuk ardhur rastësisht në Kosovë

Një aeroplan zbulues amerikan ka zbritur dje në aeroportin ndërkombëtar ‘Adem Jashari’ në Prishtinë. Komentuesi ushtarako-politik Miroslav Lazanski ka thënë se aeroplani zbulues amerikan “MC-12 Liberty” u ul në aeroportin e Prishtinës dje për të mbikëqyrur rrugët alternative nëpërmjet kufirit të dhëna në veri të Kosovës. “Amerika ka 13 aeroplanë të tillë, është një avion për vëzhgim, zbulim,… Mendoj se u prezantua në vitin 2009 për përdorim operativ. Këta aeroplanë u përdorën për herë të parë në Irak dhe ai ka dy anëtarë të ekuipazhit”, citohet të ketë thënë Lazanski për TV Pink, përcjell Telegrafi. Foto: Miroslav Lazanski Siç ka shtuar ai, ky aeroplan ka ardhur ndoshta për të shqyrtuar dhe parë pozitën e ushtrisë serbe në pjesën jugore të Serbisë. “Ai nuk ka për të hyrë në hapësirën ajrore të Serbisë, sepse ajo ka aftësinë për të mbikëqyrur anën e asaj, krejt çfarë ndodh, pesëdhjetë kilometra nga kufiri”. Ndërsa duke komentuar mbi mundësinë e një konflikti në Ballkan, Lazanski ..

Read More »