Home / Tag Archives: afrikane

Tag Archives: afrikane

Keni kujdes sot, temperaturat afrikane arriijnë në Kosovë

Sot mbi vendin tonë sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 30-32 gradë Celsius. Aty ku frymon ajri i pastër, e je afër qendrës – Dukagjini Apartments, zgjidhje për tërë jetën Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes. Temperatura nëpër qytete sipas IHMK: Prishtinë: 17 – 32 Pejë: 17 -32 Prizren: 18 -32 Podujevë: 16- 31 Ferizaj: 16 -30 Gjilan: 17 -31 Gjakovë: 18 -32 Mitrovicë: 16- 31

Read More »

A jeni gati, sot na presin temperatura afrikane

Fushat e presionit të lartë dhe vala e të nxehtit që kanë kapluar Evropën Perëndimore gjatë kësaj jave do të shtrihen edhe mbi rajonin tonë duke kushtëzuar mot të nxehtë, kryesisht me diell dhe kthjellime. Temperaturat e ajrit do të shënojnë rritje pak mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 15C deri në 17C, e maksimalet nga 30C deri në 32C. Sipas Prishtina Weather, do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 1-6m/s. Shtypja atmosferike do të jetë stabile mbi vlera normale.

Read More »

Temperaturat afrikane po vijnë, a do të mund t’i përballojë Kosova

Ditët e freskëta të verës të cilat u përcollën me reshje shiu, duket se kanë mbaruar. Vala e të nxehtit që ka kapluar perëndimin e kontinentit, do të shtrihet edhe mbi vendin tonë, por që nuk pritet të sjellë temperatura të jashtëzakonshme sikur në vendet tjera evropiane. Kështu të paktën po thotë eksperti dhe profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj. Ai thotë se ngritja e temperaturave dhe ndryshimi klimatik është në suaza normale, pasi janë temperatura stinore. Tahirsylaj thotë se kjo ngritje e temperaturave nuk është shqetësuese, derisa bën thirrje tek qytetarët që t’i shfrytëzojnë këto temperatura e në veçanti për bujqësi. Ndërsa Komandanti i brigadës së zjarrëfiksëve, Latif Zekaj tha se ata janë të gatshëm dhe të përgatitur teknikisht për t’iu përgjigjur situatave emergjente nga ngritjet e temperaturave. E Zeka foli edhe për grevën e paralajmëruar nga brigada e zjarrëfiksëve, i pyetur nga Tribuna Channel se a do të ndërhyjnë në situata emergjente nëse janë në grevë, ai th..

Read More »