Home / Tag Archives: agollit

Tag Archives: agollit

Shuhet albanologu francez Christian Gut, kishte në duar “Zylon” e Agollit

Pak ditë më parë, miku i shqipes dhe shqiptarëve, albanologu dhe përkthyesi Christian Gut ndërroi jetë. Në ditët e fundit të kësaj jete, prof. Gut ishte duke rishikuar përkthimin e kapitujve të munguar të romanit përkthyer shkëlqyeshëm nga ai në frëngjisht, “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”. Vajza e shkrimtarit Dritëro Agolli, Elona, ka njoftuar për shuarjen e profesor Christian Gut. Përmes profilit të saj në “Facebook”, ajo thotë se lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të mikut të babait të saj ia dha prof. Remzi Pernaska. “Kujtoj ditën kur me rastin e 85-vjetorit të babit ribotuam ndër të tjera edhe ‘Zylon’. I lumturuar që më në fund mbante në duar një botim serioz, me kopertinë lëkure, ndër miqtë e shumtë që përmendëm për t’ia dërguar librin, ishte edhe prof. Gut. ‘T’i shkruash edhe një letër, e t’i thuash: Do ndeshemi shoku Gut, pasi këtë shprehje e pëlqente shumë Guti’, më thoshte babi atë paradite kur mërmërisnim planet tona. Tanimë të dy janë larguar, kanë lënë gjurmën e dhimbj..

Read More »

Champions, Kukësi pärballë Agollit. Sfida e parë në ‘Loro Boriçi’

Do të jetë Qarabagu, skuadra ku luan prej shumë vitesh ish kapiteni i kombëtares shqiptare Ansi Agolli, rivali i Kukësit në turin e dytë të UEFA Champions League. Kampionët e Azerbajxhanit barazuan pa gola ndaj kampiones së Sllovenisë, Olimpia Lubljana në sfidën e kthimit të turit të parë duke avancuar më tej falë suksesit 0-1 në ndeshjen e parë në transfertë. Edhe sezonin e kaluar do të ishte përballur me Qarabagun nëse do të kishte kaluar me sukses moldavët e Sherif Tiraspol. Bëhet fjalë për një kundërshtar shumë të fortë që po dominon futbollin azer në vitet e fundit dhe që sezonin e kaluar arriti kualfikimin historik në fazën e grupeve të Champions League duke ndalur në 2 barazime edhe Atleticon e Madridit që u eliminua nga Championsi por më pas fitoi Europa League. Agolli u aktivizua vetëm në sekondat e fundit dhe u përdor nga trajneri për të fituar kohë në takimin e kthimit ndaj ekipit slloven, një tregues i qartë ky se shqiptari e ka humbur vendin e titullarit te Qarabagu. Sf..

Read More »