​BE kërcënon me sanksione aleatin e Putinit nëse ai nuk negocion me opozitën

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar sanksione ndaj presidentit të kontestuar të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, nëse nuk fillon…

Vazhdojnë përplasjet në Bjellorusi, policia arreston dhjetëra persona

Forcat e sigurisë në Bjellorusi arrestuan dhjetëra protestues të dielën dhe përdorën forcë, përfshirë top uji…

Këto dy vende vendosin sanksione ndaj Lukashenkos

Britania dhe Kanadaja kanë vendosur sanksione ndaj Presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, djalit të tij dhe zyrtarëve…

Kriza në Bjellorusi/ Policia arreston dhjetëra protestues, demonstratat kundër Lukashenkos vazhdojnë

Forcat e sigurisë bjelloruse filluan të ndalojnë njerëzit të dielën ndërsa dhjetëra mijëra protestues u mblodhën…

​Protesta të mëdha kundër diktatorit Lukashenko, qindra të arrestuar

Forcat bjelloruse arrestuan më shumë se 250 protestues të dielën, ndërsa rrugët e Minskut u mbushën…

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos në Bjellorusi, raportohet për 250 të arrestuar

Dhjetëra mijëra njerëz thuhet se marshuan në kryeqytetin Minsk dhe në disa qytetet të tjera për…

BE e shqetësuar për rrëmbimin e njërës prej lidereve opozitare bjelloruse

Bashkimi Evropian të hënën dënoi masat shtypëse të marra nga autoritetet bjelloruse kundër protestuesve që kërkojnë…

​Shtëpia e Bardhë: Rusia duhet të respektojë sovranitetin e Bjellorusisë

Rusia duhet të respektojë sovranitetin e Bjellorusisë dhe të drejtën e popullit të saj për të…

Lukashenko kthen gjithë rezervat e arit në vend

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, vlerëson se ishte vendim i drejtë dhe strategjik kthimi i arit…

Pas thirrjes së Ramës/ Presidenti i Bjellorusisë nuk pranon ndërmjetësimin e OSBE-së për zgjidhjen e krizës politike

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko nuk dëshiron që OSBE-ja e drejtuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi…

Lukashenko nuk ndalet nga protestat, emëron kryeministrin dhe anëtarët e qeverisë

Me gjithë protestat e opozitës në Bjellorusi presidenti Alexander Lukashenko ka aprovuar përbërjen e qeverisë së…

Putini paralajmëron Merkelin: Çdo ndërhyrje në Bjellorusi është e papranueshme

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka paralajmëruar kancelaren gjermane, Angela Merkel se secila përpjekje për të…