Home / Tag Archives: ardhshme

Tag Archives: ardhshme

Ndryshojnë temperaturat, ky është moti për javën e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton për motin në javën e ardhshme. Fushat me presion të lartë atmosferik, të cilat kanë përfshirë vendin tonë ditëve të fundit, do të mbesin të qëndrueshme, pothuaj gjatë gjithë javës, duke sjellë mot me diell dhe vranësira të lehta. Të premten pritet të ketë luhatje të vlerave termike dhe barike, kështu që gjatë ditës do të krijohen kushte për formim të vranësirave të dendura dhe mundësi për reshje shiu të intensitetit të dobët dhe nëpër territore të kufizuara. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 8-13 gradë Celsius. Era do të fryjë nga verilindja, shpejtësia maksimale e së cilës mund të arrijë deri në 7m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Read More »

Ja kur mbahet mbledhja e ardhshme e qeverive shqiptare

Mbledhja e ardhshme e qeverive shqiptare do të mbahet në muajin maj. Në nëntorin e vitit që po lëmë pas, në Pejë u mbajt mbledhja e pestë mes Qeverisë së Kosovës dhe të Shqipërisë. Tani është caktuar që mbledhja e radhës të mbahet në maj në qytetin e Shkodrës. Kujtojmë se për herë të parë, dy qeveritë u takuan më 11 janar të vitit 2014. Pasi kanë realizuar edhe takime të tjera të përbashkëta në Vlorë, Prishtinë, Tiranë, Pejë e ardhshmja do të jetë në Shkodër.

Read More »

Ndryshimi drastik i motit, këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se gjatë pesë ditëve të ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe herë-herë me reshje shiu dhe bore. Reshjet, pasditen e së hënës, do ta përfshijnë gjithë territorin. “Më tej, vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik, të cilat vijnë nga pjesa veriperëndimore e Kontinentit, duke ndikuar në uljen e temperaturave në të dy vlerat ekstrem”. “Minimalet parashihen të ulën deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të arrijnë deri në 13 gradë Celsius (ditën e hënë)”, shkruhet më tej në komunikatën e dërguar nga Instituti Meteorologjik i Kosovës. Përgjithësisht nga dita e marte, parashihen temperatura të ulëta të cilat u përgjigjen mesatareve të muajit shkurt. “Kjo situatë e ndryshueshme meteorologjike do të ndikoj pozitivisht në përmirësimin e cilësisë së ajrit”, shkruhet më tej në komunikatën e dërguar nga Instituti Meteorologjik i Kosovës. Do të fryjë erë nga drejtimi i jugli..

Read More »

Mot befasues, këto janë temperaturat për 5 ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se javën e ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm Temperaturat minimale parashihet të lëvizin mes -2 deri 4 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të arrijnë mes 8 deri 11 gradë celsius, përcjell ORAinfo. IHMK thotë se shtypja atmosferike do të shënojë ngritje graduale dhe do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e juglindjes. Siç thuhet në njoftim, kjo gjendje labile e motit do të ndikojë pozitivisht në cilësinë e ajrit. /ORAinfo/

Read More »

“Taksa ndaj Serbisë hiqet javën e ardhshme”

Muaj më parë, Qeveria e Kosovës vendosi një taksë prej 100% për produktet serbe, taksë kjo e cila u prit me komente e reagime të ndryshme. Kryetarja e Lëvizjes evropiane për Kosovën, Rada Trajkoviq, ka deklaruar se javën e ardhme pritet që të suspendohet taksa e Kosovës ndaj gjitha mallrave serbe. Në një intervistë për “JugPress”, ajo ka thënë se deri në fund të shkurtit do të nënshkruhet marrëveshja me tri pika mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Sipas informacioneve që ajo posedon, një nga pikat e marrëveshjes do të jetë se Serbia nuk ka asgjë kundër që Kosova të bëhet anëtare e organizatave ndërkombëtare. “Serbët, veçanërisht ata në enklava, janë shumë të frikësuar për të ardhmen e tyre, për atë që po ndodh momentalisht në Prishtinë e që janë biseda aktive dhe presione që vijnë nga zotëri Boltoni ndaj Thaçit, Haradinajt, dhe paralelisht, ndaj zotëri Ramës në Shqipëri”, është shprehur ajo, duke shtuar se javën e ardhshme të suspendohet ..

Read More »

Kështu do të marrë moti javën e ardhshme

Sipas Prishtina Weather, në Prishtinë gjatë javës së ardhshme kryesisht do të ketë mot të ligë me vranësira dhe shira locale. Java në vijim do të karakterizohet nga depërtimet e vorbullave ciklonike nga Atlantiku mbi Itali dhe rajonin tonë, që si pasojë do të sjellin mot të ndryshueshëm, me vranësira, intervale me diell dhe reshje shiu e bore, vende-vende edhe shi të akullt. Në aspektin termik, vendi ynë do të ndodhet ndërmjet masave të ndryshme ajrore, atyre të ftohta mbi Europën qendrore dhe të ngrohta nga Mesdheu jugor, që do të ndikojnë në rritje të temperaturave pak përmbi vlera mesatare. Vlerat e kualitetit të ajrit do të mbeten kryesisht rreth vlerave të pashëndetshme, mirëpo me qarkullim të mjaftueshëm ajror mund të zbresin edhe në vlera normale. 28.01 – Kryesisht me vranësira. Në mëngjes në perëndim të vendit mundësi për reshje të dobëta shiu dhe bore. Pasdite dhe në mbrëmje reshje lokale shiu. Në vise malore borë. 29.01 – Herët në mëngjes riga lokale shiu, vende-vende sh..

Read More »

Gazidis zbulon planet dhe objektivat e ardhshme të Milanit

Drejtori gjeneral i Milanit Ivanid Gazidis ka folur në konferencë për media për transferin e sulmuesit polak Piatek. “Jam i lumtur sepse ne po e zbulojmë sot sulmuesin tonë të ri”, tha Gazidis, përcjell ORAinfo. “Elliott ka investuar shumë para dhe unë dua të falënderoj Leonardon dhe Maldinin për punën e madhe që ata bënë këtë sezon. Sot është një ditë e rëndësishme për të ardhmen tonë, ne duam të ndërtojmë një ëndërr si dhe një ekip konkurrues. Ne duam të nënshkruajmë me lojtarë të rinj në një marrëveshje të përhershme”, tha ai. “Ne ende nuk i njohim vendimet e UEFA-s. Ne nuk kishim nevojë për në rregull për të nënshkruar Piatek. Nuk do të jetë e lehtë, por ne duam të rifillojmë Milanin dhe të sjellim klubin ku i takon. Ne duam të fitojmë Ligën e Kampionëve dhe të mendojmë për një të ardhme pozitive. Reputacioni i Milanit është aq i madh në mbarë botën. Jam në një klub shumë të madh, një pikë referimi për botën e futbollit”, tha Cazdis. /ORAinfo/

Read More »

Ky është moti që na pret javën e ardhshme

Të gjithë jemi kurioz të dijmë se çfarë moti do të mbizotrojë javën që vjen. Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj, është deklaruar për motin që do të mbretërojë gjatë kësaj fundjave si dhe për javën e ardhshme. Tahirsylaj ka thënë se Kosova do të vazhdoj të jetë nën ndikimin e masave ajrore të cilat vijnë nga pjesa verilindore e rajonit. Sipas tij, temperatura minimale do të luhatet nga minus 9 deri minus 5 gradë Celsius, ndërsa më e larta nga minus 1 deri 2 gradë Celsius. “Vendi ynë do të vazhdoj të jetë nën ndikimin e masave ajrore të cilat vijnë nga pjesa verilindore e rajonit. Këto masa kanë një shkallë të lartë të lagështisë. Për rrjedhojë moti do të jetë më reshje bore dhe me temperatura të ulëta gjatë kësaj jave të cilat do rriten nga fundi javës. Është një mot tipik dimëror. Temperatura minimale do të luhatet nga minus 9 deri minus 5 gradë Celsius, ndërsa më e larta nga minus 1 deri 2 gradë Celsius. Është mot tipik dimëror, ku është me reshje..

Read More »

Nga java e ardhshme nis ngritja e aktakuzave nga Gjykata Speciale

Avokati i njohur Tomë Gashi thotë se javën e ardhshme nis ngritja e aktakuzave nga Gjykata Speciale. Këtë fundjavë drejt Hagës do të udhëtojnë ish-eprorët e lartë të UÇK-së Rrustem Mustafa dhe Sami Lushtaku, të cilët të hënën e ardhshme do të merren në pyetje nga prokurorët e Speciales. Në fillim të javës së ardhshme drejt qytetit holandez do të udhëtojë edhe Sabajdin Cena, ish-epror nga Zona Operative e Pashtrikut. Ndërsa, aktakuzat e para sipas avokatit Tomë Gashi do të ngrihen javën e ardhshme. Avokati Tomë Gashi ka thënë se të ftuarit e deritanishëm nga Gjykata Speciale shumica prej tyre janë ftuar në cilësinë e të dyshuarve, madje sipas Gashit shumë shpejt do të ngrihen edhe aktakuzat e para nga ky institucion i drejtësisë. “Askush nga Gjykata Speciale nuk është ftuar në cilësinë e të akuzuarit, për shkak se ne ende nuk kemi akuza të para të ngritura, por shumica prej tyre janë ftuar në cilësinë e të dyshimtëve. Tashmë dihet se atje është duke i pritur një ekip i prokurorëve e ..

Read More »

Acari ‘pushton’ Shqipërinë, ja çfarë temperaturash pritet të jenë ditët e ardhshme

Temperaturat e ulëta e kanë përfshirë edhe Shqipërinë. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit raporton se temperaturat do të vijojnë të jenë të ulëta edhe gjatë ditëve në vijim. Sipas IGJEUM sot pasdite dhe nesër priten reshje lokale të dobëta në zonat malore në disa qarqe. Ato do të jenë në formë dëbore. TEMPERATURAT Ato do të mbeten të ulëta deri nesër në mëngjes (dt.08) për shkak të masave ajrore arktike, të cilat pritet të largohen nga rajoni ynë nesër në mbrëmje. Kjo do të sjellë ngrica sonte natën në të gjithë vendin. Më konkretisht, nesër (e martë dt.08) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: -3 / 5 °C në vendet e ulëta: -4 / 4 °C në vendet malore: -15 / -4 °C ERA Sot pasdite (e hënë dt.07) pritet të fryjë e lehtë deri mesatare për momente të shkurtra deri e fortë, ndërsa nesër (e martë dt.08) ajo pritet të fryjë e lehtë.

Read More »