Home / Tag Archives: arrestohet

Tag Archives: arrestohet

Arrestohet një polic, kjo është arseyja

Hetuesit e Inspektoriatit Policor të Kosovës, me autorizimin e Prokurorisë dje kanë arrestuar një zyrtar policor, me dyshimin se ka ka keqpërdorur detyrën zyrtare apo autoritetin. I arrestuari ishte rreshter në Stacionin Policor Qendra në Prishtinë. Atij i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë, dhe është suspenduar nga Policia.Një prej rreshterëve në Stacionin Policor Qendra në Prishtinë, është arrestuar dje nga hetuesit e Inspektoriatit Policor të Kosovës me autorizimin e Prokurorisë. Arrestimi i tij erdhi pas dyshimeve se i njëjti ka keqpërdorur detyrën zyrtare apo autoritetin.Kështu bën të ditur vet IPK-ja përmes një komunikate drejtuar medieve.Në IPK, thonë se hetimi ka qenë duke u zhvilluar në koordinim të plotë me prokurorin kompetent të Prokurorisë Themelore në Prishtinë.“Si rezultat i veprimeve hetimore, dje (17.09.2018) hetuesit e IPK-së me autorizim të Prokurorisë Themelore në Prishtinë kanë arrestuar këtë zyrtar policor me dyshimin se ka kryer veprën penale Keqpër..

Read More »

Kosovari arrestohet në Morinë, po e kërkonte interpoli

Policia e Morinës ka arrestohet një shtetas kosovar të dënuar me 4 vite e 8 muaj burg nga autoritet Italiane.Shtetasi i arrestuar është Astrit Koçi, 41 vjeç nga Prizreni.Mbi të rrëndojnë veprat penale “Dhunë në familje”, “Marrëdhënie seksuale me dhunë” dhe “ Kanosja”.Arrestimi i tij provizor nga policia e Morinës u bë me qëllim ekstradimin e tij në shtetin Italian.Ky shtetas u kap në hyrje të SPK, ku gjatë përpunimit të dokumentacionit rezultoi përson në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma Itali.Autoritetet gjyqësore të Bellunos Itali, me vendim Nr. 633/2007 datë 24.10.2007, e kanë dënuar këtë shtetas me 4 vite e 8 muaj burg për veprat penale “Dhunë në familje”, “Marrëdhënie seksuale me dhunë” dhe “ Kanosja” parashikuar nga nenet 81, 609 b, 610 dhe 612 të Kodit Penal Italian.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës për veprime të mëtejshme

Read More »

Arrestohet Kryesuesi i Këshillit të Qendrës së Vetëvendosjes në Belgjikë, trafikonte heroinë

Kryesuesi i Këshillit së Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë, Rediart Cankja, anëtari i Partisë Kristiane Demokratike Flamane (CD & V) në Belgjikë dhe kandidat për Asamblenë Komunale në Antwerp, është arrestuar në Francë.Arrestimi i Cankja-s u bë pasi atij iu gjetën tre kilogram heroinë në veturë. Ishte pikërisht politikani në Belgjikë , Bart De Wever i cili kishte akuzuar Rediart Cankja-n për lidhje me trafikantët e drogës vetëm një javë më parë, transmeton Indeksonline.Arrestimi i tij u bë në qytetin francez, Vitry afër kufirit të Zvicrës.Sipas informacioneve të para thuhet se në momentin e arrestimit bashkë me Cankjën ishte edhe një kosovare, inicialet e së cilës janë Sh.S.Sipas medieve në Belgjikë, policia ka bërë të ditur se heroina ishte projektuar për tregun zviceran.Përfshirja e shqiptarit Rediard Cankja-s në trafikun e drogës përbën një skandal në Belgjikë.Në mediat belge është shtruar pyetja se çfarë lidhje ka partia CD & V me trafikun e drogës, dhe se çf..

Read More »

A do të arrestohet Vuçiq nëse hyn në Drenicë?

Qeveria e Kosovës ia ka anuluar lejen presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të shkuar në zonën e Drenicës.Megjithatë, në bazë të raportimeve të mediave serbe ai është nisur për të vizituar fshatin Banjë të Skënderajt, shkruan lajmi.net.Lajmi.net ka kontaktuar me ministrin e Jashtëm, Behgjet Pacollin, të cilin e ka pyetur se nëse në rast se Vuçiq shkon në Drenicë a mund të ndodhë arrestimi i tij.E përgjigja e Pacollit ishte se nuk e di se si Vuçiq mund të arrijë atje, pasi që të gjitha rrugët për në Banjë janë të bllokuara.Ai tutje ka thënë se më e mira e gjithë kësaj do të ishte që Vuçiq ta anulojë vizitën e tij në Banjë.“Nuk e di se si ai do të shkojë atje. Qeveria e ka tërhequr lejen që ai ta vizitojë atë zonë. Më e mira do të ishte që ai të anulojë vizitën atje dhe të mos shkojë. Tash do të shohim”, ka thënë Pacolli.Kujtojmë se një numër i madh i qytetarëve po protestojnë kundër vizitës së Vuçiqit në fshatin Banjë të Skënderajt./

Read More »

Arrestohet i dyshuari që qëlloi kolegun e tij në AKI

Prokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Ibrahim Berisha, ka konfirmuar se i dyshuari për privim nga jeta e punëtorit brenda objektit të AKI-së është arrestuar.“Ka ndodhë sot në mëngjes, personi është ndarë nga jeta, është një i dyshuar që është arrestuar, ka qenë brenda”, ka thënë prokurori.Ndryshe, një zyrtar i sigurimit të brendshëm ka shtënë sot mbi një punonjës të bufesë. Viktima ka humbur jetën në QKUK.

Read More »

Kultivonte drogë në shtëpi, arrestohet ​i mituri në Skenderaj

​Një i mitur në Polac të Skenderajt është arrestuar të martën, pasi Policia gjeti se po kultivonte 19 bimë “Kanabis sativa” në shtëpinë e tij.Sipas PK-së, i mituri ndodhet në mbajtje, ndërsa bimët narkotike janë shkatërruar.“Është arrestuar i mituri mashkull K/Shqiptar, pasi që gjatë kontrollimit të shtëpisë së tij, i janë gjetur 19 bimë të mbjella, e të dyshuara narkotike të llojit “Kanabis Sativa”. Pas marrjes së mostrave bimët e dyshuara narkotike janë shkatërruar. Me urdhër të prokurorit, i dyshuari është dërguar në qendrën e mbajtjes”, njofton Policia në raportin 24 orësh.

Read More »

Lajmi i fundit: Arrestohet një protestues në Gjakovë

Qytetarët në Gjakovë janë duke protestuar kundër ardhjes së pelegrinëve serbë për të vizituar kishën serbe në këtë qytet.Policia para pak minutash ka arrestuar një qytetar i cili tentoi tu afrohej pelegrinëve serbë, gjë të cilën policia nuk e lejoi.Të arrestuarin, policia fillimisht e ka futur në njërën prej veturave pastaj e ka transportuar në veturën tjetër të policisë.Qytetarët po protestojnë kundër ardhjes së pelegrinëve serbë në qytetin e Gjakovës, duke përdorur parullat “S’ka rëndësi pa drejtësi” dhe “Gjaku i fëmijëve shqiptarë të vrarë nga Serbia nuk falet”.

Read More »

Ish-ylli i madh i futbollit arrestohet, akuzohet për ngacmime seksuale

Ish ylli i Lazios dhe Tottenham Hotspur, Paul Gascoigne, është akuzuar për ngacmime seksuale dhe është arrestuar gjithashtu pas paraqitjes së një padie kundër tij për të njëjtën gjë përcjell ORAinfo.Gascoigne ishte bashkuar me Lazion nga Spurs në verën e vitit 1992 për një ekuivalent aktual prej 10.5 milionë eurosh. Karriera e tij ishte plot me çështje me varësinë dhe problemet alkoolike që përfundimisht solli rënien e tij.Gascoigne tani është akuzuar për ngacmimi seksual nga një grua që ka thënë se ish sulmuesi e ka akuzuar atë për prekjen e saj të papërshtatshme gjatë një udhëtimi me tren nga stacioni i Durhamit./ORAinfo/

Read More »

Arrestohet gruaja që shtiu me armë zjarri në aheng familjar

Të mërkurën në rrugën “Selatin Gërgjaliu” në Vushtrri është arrestuar një grua e cila dyshohet të ketë shtënë me armë zjarri në një aheng familjar. Njësiti policor nga e dyshuara ka konfiskuar një pistolete Vzor me një karikator te zbrazët, njofton Policia e Kosovës. Pas intervistimit, me vendim të prokurorit …

Read More »

Arrestohet deputetja e VV-së

Gratë e “Vetëvendosjes” në krye me deputeten e kësaj partie, Saranda Bogujevci kanë hedhur me ngjyrë objektin e stacionit policor Qendra në Prishtinë.Pas këtij aksioni, policia e Kosovës ka arrestuar deputetën Bogujevci bashkë me disa aktiviste tjera të VV-së. Gratë e Vetëvendosjes kanë protestuar sot pranë objektit të policisë së Kosovës në kryeqytet, duke shprehur pakënaqësi për neglizhencën e policisë së Kosovës ndaj raportimeve të dhunës në familje.Kujtojmë se vetëm gjatë ditës së mërkurë në Policinë e Kosovës janë raportuar hiç më pak se dhjetë raste të dhunës në familje, madje në një rast të ushtrimit të dhunës ndaj bashkëshortes ka qenë i përfshirë edhe një pjesëtar i Policisë së Kosovës, i cili është arrestuar dhe është suspenduar nga puna për veprën e bërë.

Read More »