Home / Tag Archives: arsyeja (page 12)

Tag Archives: arsyeja

“Kjo ishte arsyeja që u largova nga Milani”

Christian Abbiati, i intervistuar nga “Radio Sportiva”, ka dhënë deklaratën e mëposhtme ku shpjegon arsyen e largimit nga Milan:“Një aventurë të re? Të shohim. Unë u largova nga Milan në momentin që si shumë të tjerë e kuptuam se çfarë po ndodhte me pronarët e vjetër të klubit dhe se pronarët e rinj do të nisin gjithçka nga zero.”Më pas ai shtoi: “A mund të kthehem te Milan? Kam një dyqan rrobash vetëm 50 metra larg selisë së klubit. Nëse më duan e dinë ku mund të më gjejnë.”Për largimin e Bonucci, ai shtoi: “Mbeta i habitur që zgjodhi të kthehet te Juventus, por të gjithë ne e dimë se është një profesionist i madh.”

Read More »

Tre mjekë suspendohen në QKUK, kjo është arsyeja

Në QKUK janë suspenduar tre mjekë pasi që gjatë inspektimit që është bërë nëpër klinika, ata nuk kanë qenë fare në vendin e punës. Me këtë rast, edhe tre mjekë të tjerë së bashku me dy infermierë, kanë dalë në komision disiplinor.Këtë e ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili, i cili ka thënë se mungesa e tyre në vendin e punës mund të jetë humbje e madhe për dike, prandaj askush nuk do të falet.“Porsa u njoftova nga Bordi i SHSKUK-së, se gjatë një inspektimi, të cilin e ka bërë drejtori i këtij institucioni Basri Sediu, gjatë natës së djeshme, në disa klinika nuk i ka gjetur fare në vendin e punës disa mjekë dhe infermierë. Si rrjedhojë, 3 mjekë janë suspenduar nga puna, 3 të tjerë janë dërguar në komision disiplinor përfshirë edhe 2 infermierë”, ka shkruar Ismaili.Sipas tij, mungesa e mjekëve në vendin e punës mund të jetë humbje e madhe për dikë.“Ne po punojmë çdo ditë që të përmirësojmë kushtet për personelin mjekësor në vend, siç bëmë ditë më parë duke rritur..

Read More »

Policia e Kosovës patrullon me vetura civile, kjo është arsyeja

Referuar shtimit të numrit të automjeteve në qarkullimin rrugor dhe referuar aksidenteve në trafik, Policia e Kosovës në vazhdimësi ka marrë masa shtesë, me qëllim të ngritjes së nivelit të sigurisë dhe parandalimit të aksidenteve të trafikut rrugor.Policia e Kosovës edhe përkundër masave të ndërmarra në vazhdimësi me plane dhe detyra konkrete gjatë sezonit veror, referuar situatës së krijuar dhe humbjes së jetëve të njerëzve në trafik, ka marrë masa shtesë me krijimin e ‘TASK FORC’-ës, e cila enkas po merret me kontrollin, trajtimin dhe përmirësimin e nivelit të sigurisë në trafikun rrugor.Plani veprues dhe parandalues i kësaj ”TASK FORCE”, parasheh përfshirjen, koordinimin dhe bashkërendimin e njësiteve të ndryshme në terren, në pika kontrolli, akse rrugore, si dhe aplikimin e metodave të ndryshme të avancuara nga njësitet policore, për arritjen e parandalimit të aksidenteve në tërësi e në veçanti të atyre me pasoja fatale.Për të rritur sigurinë në trafik, për të sanksionuar sh..

Read More »

Zbulohet arsyeja e rikthimit të Maldini te Milani

Pas këmbënguljes nga Leonardo, por edhe nga pronarët e rinj të Milanit, dy vite pas refuzimit që Paolo Maldini i tha ofertës së Yonghong Li, ai ka vendosur të pranojë të bëhet drejtor i zhvillimit strategjik. Tashmë që situata në Milan ka ndryshuar, qëndrueshmëria e garantuar nga fondi “Elliott” e ka bindur ish-kapitenin e klubit t’i kthehet klubit të tij të vjetër.Legjenda e Milanit, Paolo Maldini është rikthyer zyrtarisht në San Siro, kësaj radhe jo si lojtar por me një rol të drejtorit të zhvillimit strategjik. Ai bëri 902 paraqitje për Milanin mes viteve 1984 dhe 2009, duke fituar shtatë Scudetti dhe pesë Kupa Evropiane, transmeton Gazeta Express.“Njerëzit e bëjnë ndryshimin, Leo është shok shumë i mirë i imi. Jemi të ndryshëm, por e kompletojmë njëri-tjetrin. Ai më telefonoi para 20 ditëve, menjëherë pasi u punësua në Milan. Unë bisedova me anëtarët e klubit në New York dhe jam shumë i lumtur që jam këtu”, ka thënë ai.“Unë nuk flas shumë, por flas më shumë se sa kur isha fut..

Read More »

Qe dy vite pacientët kosovar të diagnostifikuar me kancer mbesin pa terapi, arsyeja banale

Që nga shkurti i vitit 2017 pacientët e sëmurë me kancer nuk e kanë njërin nga citostatikët e rëndësishëm për trajtimin e kësaj sëmundjeje. Qe rreth dy vjet, MSh-ja është duke dështuar ta kontraktojë barin Cisplatin.Kjo për shkak që Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim për anulimin e tenderit të nisur që më shumë se një vit më parë. Arsye, sipas MSh-së, ka qenë çmimi i lartë për cisplatinë krahasuar me çmimin në treg, shkruan sot Koha Ditore.Megjithatë Organi Shqyrtues i Prokurimit ka urdhëruar MSh-në që të nënshkruajë kontratën. OShP-ja, e cila njihet si “gjykatë e tenderëve” para dy javësh ka konsideruar që refuzimi i ministrit Ismaili që të nënshkruajë tenderin nuk është i ligjshëm.Ani pse çmimi i ofruar nga kompania për këtë produkt është me i shtrenjtë sesa çmimi në treg, OShP-ja ka cilësuar të parregullt tërheqjen e MSh-së nga nënshkrimi i këtij tenderi.Në urdhëresën që e ka lëshuar për MSh-në 2 javë më herët ky institucion ka theksuar shkeljen e nenit 59 të Ligjit të..

Read More »

Plani i serbëve për trazira drejt dështimit, kjo është arsyeja

Askush nga serbët në Kosovë nuk do të ndërmarrë asgjë që do të sillte reagim të shqiptarëve apo të një pjese të bashkësisë ndërkombëtare që kundër serbëve të ndërmarrin ndonjë aksion.Këtë e ka thënë shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Djuric, gjatë një interviste në televizionin publik serb.Sipas tij, serbët nuk kanë arsye të brengosen.“Ata të cilët po përhapin dezinformata nuk po punojnë në interes të shtetit tonë, por në interes të Prishtinës”, ka përsëritur ai, duke aluduar në deklaratat e kryemurgut serb të Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq i cili ka thënë se më 5 gusht serbët pritet të shpallin autonominë dhe më pas do të ndërhyjë Prishtina me forcat e armatosura.Deklarata e BE-së për qetësi, ka bërë që zyrtarët serb të zbusin deklarimet e tyre se do të themelojnë AKS-në në mënyrë të një anshme, nëse një gjë të tillë nuk e bën Kosova siç janë dakorduar në Bruksel.Të premten gjatë ditës edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u ka shkruar një letër të..

Read More »

‘Bomba e ditës’: Transferimi i Higuain te Milani mund të dështojë, kjo është arsyeja!

Chelsea ndërhynë, ani pse Juventus dhe Milan kanë mbyllur akordin.Gonzalo Higuain ka mbërritur në Milano mbrëmë.Ai është gati që të kryej testet mjekësore, përcjell lajmi.Mirëpo, “Mirror” raporton që Chelsea po bën një presion të madh për lojtarin.Anglezët duan ta marrin si huazim argjentinasin, për ta blerë më pas në fund të sezonit.Mbetet të shihet nëse do të dështojë kalimi i Higuain te Milani, ani pse është shumë e vështirë të mendohet.

Read More »

Ylli i tyre kërkon falje nga Tottenhami, kjo është arsyeja

Son Heung-min i ka kërkuar falje Tottenhamit dhe tifozëve për shkak se nuk do të jetë pjesë e skuadrës kur të fillojë sezonin. Ai duhet t’i bashkohet Kombëtares së Koresë së Jugut për turneun e Kupës së Azisë. Nëse rezulton i suksesshëm në këtë turne, atëherë ai nuk do të ketë nevojë të shërbejë në ushtri.26-vjecari do të mundë të luajë për Tottenhamin në ndeshjen e parë të sezonit kundër Newcastleit. Por pastaj duhet të largohet për në Indonezi, për të luajtur për kombëtaren e tij, transmeton Gazeta Express.Sipas ligjeve në Kore të Jugut, çdo mashkull duhet të shërbejë për ushtrinë e vendit para se të mbushë 28 vjeç. Megjithatë, nga ky ligj përjashtohen lojtarët e mëdhenj të futbollit të cilit kanë arritur t’i sigurojnë sukses vendit. Medalja e artë në këtë turne do t’ia mundësonte Sonit të mos shërbente në ushtri.Nëse nuk e fiton Kupën e Azisë me Kombëtaren e Koresë së Jugut, atëherë ai do të detyrohet të shërbejë për 21 muaj në ushtri, rrjedhimisht do t’i mungonte për dy sezon..

Read More »

Zbulohet arsyeja e takimit mes Thaçit dhe Dacit

Presidenti Hashim Thaçi po bën përpjekje të vazhdueshme për t’u instaluar si kryenegociator në bisedimet me Serbinë.Ai ka realizuar një takim privat me Nexhat Dacin, kryetarin e ASHAK-ut, të cilit i ka bërë ftesë që edhe Akademia të bëhet pjesë bisedimeve. Presidenti po vazhdon të bëjë lojëra fjalësh kur është fjala te kërkesa e Luginës së Preshevës.Ai thotë që kërkesa e tyre për bashkim me Kosovë do të prezantohet kur të bëhet demarkacioni i kufirit me Serbinë.Por, Thaçi teksa po flet për kërkesën e Luginës vazhdimisht po ua bënë me dije se kërkesa e tyre vështirë se do të pranohet.Ky është postimi i plotë.Sot zhvillova një takim të shkëlqyeshëm me kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Nexhat Daci. Biseduam për zhvillimet aktuale nëpër të cilat po kalon Kosova. Kryeakademikun Daci e informova për ecurinë e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ishte konstatim i përbashkët se në këtë proces të gjithë duhet të marrim përgjegjësi : institucionet, partitë..

Read More »

Juventusi po e mban ‘peng’ Higuanin, kjo është arsyeja

Transferimi i Gonzalo Higuain në Milano po afrohet. Sipas Sky Sports, gjithçka është gati për marrëveshjen e shkëmbimit Bonucci-Caldara-Higuain, pasi që e vetmja gjë që mungon është paga e largimit të Higuain nga bianconerët përcjell ORAinfo.Agjenti i Higuain është duke u takuar me Marotta dhe Paratici ndërsa Leonardo është takuar me agjentin e Caldara. /ORAinfo/

Read More »