Home / Tag Archives: asociacionit

Tag Archives: asociacionit

Draft-statuti i Asociacionit ende nuk i është dorëzuar BE-së

Ende nuk dihet se a është dorëzuar tek Brukseli drafti-statuti i asociacionit.Qeveria e Kosovës nuk ka informata të konfirmuara nga ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nëse ky ekip i ka dorëzuar Bashkimit Evropian draft-statutin për Asociacionin apo vetëm procesverbalet e takimeve.Në Qeverinë e Kosovës thonë se është e paqartë sesi grupi punues i përbërë nga katër zyrtarë serbë, ende nuk e ka dorëzuar në Bruksel draftin për Asociacionin.“Ata kurrë nuk kanë dorëzuar draft”, thotë Avni Arifi, shef i Ekipit teknik të Kosovës në dialogun me Serbinë.“Ata kanë dorëzuar vetëm procesverbalet e takimeve që i kanë bërë me palët e interesit. Fillimisht është menduar se e kanë dorëzuar në Bruksel dhe proceduara e hartuar nënkupton që ata së pari duhet ta dërgojnë në Bruksel atë, por në bazë të informacioneve që kam nga Brukseli, as atje nuk është dorëzuar drafti”, tha Avni Arifi. Data 4 gusht ka qenë afati i fundit kur ekipi menaxhues i for..

Read More »

Krijimi i Asociacionit, ky është vendimi i Qeverisë ‘Haradinaj’

Qeveria e Kosovës është e gatshme që të punojë në përshpejtimin e procesit për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, por ajo ende nuk ka marrë ndonjë draft-statut të propozuar nga ekipi menaxhues, i cili është përgjegjës për hartimin e këtij draft-statuti, thonë zyrtarët e ekzekutivit të vendit.Një propozim për draft-statutin për Asociacionin tashmëi është dorëzuarBashkimit Evropian nga ekipi menaxhues, i cili përbëhet vetëm nga katër përfaqësues të komunitetit serb të Kosovës.Halil Matoshi, këshilltar politik i kryeministrit të Kosovës, Ramush Hardinaj, thotë për Radion Evropa e Lirë, që Qeveria e Kosovës nuk ka marrë ndonjë propozim për draft-statutin e Asociacionit.“Pala serbe e ka dërguar vetëm raportin e punës së komisionit – që ka qenë i caktuar qysh nga qeveria paraprake – se si e shohin ata e fillimit të Asociacionit, por draft final ende nuk ka”, tha Matoshi.Çka thuhet në procesverbalet e ekipit menaxhues për Asociacionin? Njohësi serb i ..

Read More »

Cka po ndodh me draftin e Asociacionit?

Bashkimi Europian nuk e ka marrë ende një draft të Statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, kanë thënë zyrtarë të BE-së.Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, tha për kallxo.com se puna në hartimit e Statutit është ende duke vazhduar.“Sapo Ekipi Menaxhues të na informojë zyrtarisht për gjendjen e punës së tyre, kjo çështje do të dërgohet në takimin e ardhshëm të nivelit të lartë në Bruksel. Ne e kuptojmë se puna është duke vazhduar. Ndërkohë, BE punon vazhdimisht me dy palët për të siguruar implementimin e kësaj marrëveshjeje dhe atyre që janë arritur në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE”, tha zëdhënësja Kocijançiq.Mediat gjatë javës kanë raportuar se dy presidentët, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, do të takohen në fillim të shtatorit në Bruksel për të vazhduar atë që po e quajnë si “fazë finale” të dialogut.Javëve të fundit, si Thaçi ashtu edhe Vuçiq kanë shpeshtuar deklarimet në favot të një zgjidhjeje e cila pr..

Read More »

A e ka marrë BE-ja draftin e Asociacionit?

Bashkimi Evropian ende nuk e ka marrë draft-statutin për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.Zyra e përfaqësueses së lartë për politika të jashtme Federica Mogherini, i ka thënë RTK-së se nuk e di përmbajtjen e Asociacionit.Por ka theksuar se marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 dhe marrëveshjet e gushtit 2015 janë bazë për punën e Ekipit Menaxhues, duke mos përmendur mendimin e Gjykatës Kushtetuese.Ditë më parë kryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Avni Arifi kishte thënë për lajmi.net se deri më tani nuk kanë marrë ndonjë thirrje nga BE-ja.Ndryshe sipas disa raporteve që kanë qarkulluar në media, stafi për hartimin e draftit të Asociacionit kanë dhënë edhe kompetenca ekzekutive kësaj marrëveshje.Duke hedhur dilema mbi kushtetutshmërinë bashkësisë së komunave me shumicë serbe.

Read More »

A është dorëzuar draft-raporti i Asociacionit në BE?

Shefi i Grupit Negociator i Qeverisë së Kosovës në dialogun me Serbinë, Avni Arifi në një intervistë për Telegrafin, theksoi po ashtu se si Qeveri e Kosovës ende nuk kanë pranuar draft raportin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.Ai ka theksuar se draft raporti i Asociacionit nuk është dorëzuar ende as në Bruksel.“Sa i përket Asociacionit, ekipi menaxherial ka qenë i obliguar që më 4 gusht që të përfundoj procesin e draftimit, në bazë të informacioneve që kemi ne ende nuk është dërguar drafti i statutit në Bruksel. Nuk kemi marrë asnjë informacion nga Brukseli se ku ka mbetur procesi i dorëzimit të draftit për Asociacion. Kemi marrë nga MAPL e cila vazhdimisht ka qenë në koordinim me ekipin menaxherial, raportet e tërë punës që kanë bërë deri më tash”, u shpreh Arifi.Ai shtoi se në mesin e këtyre raporteve që kanë pranuar nga puna që është bërë, ka propozime të çmendura që sipas tij janë për keqardhje me mendua vetëm që mund të implementohen.“Statuti i Asociacionit do ..

Read More »

Krijimi i Asociacionit, ja çka thotë Koordinatori Besnik Tahiri

Koordinatori Nacional për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, ka folur edhe njëherë rreth Asociacionit. Thotë se Qeveria nuk duhet të lejojë që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive e as të ketë përgjegjësi për fushën e arsimit.Sqarimi i tij i plotë:E para, në Kosovë, të gjitha institucionet e shtetit e kanë për obligim të marrin për bazë rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese. Si rrjedhojë, Statuti i Asociacionit duhet të reflektojë rekomandimet dhe të marrë për bazë udhëzimet e Kushtetueses. Ndërsa, në të njëjtën kohë, Qeveria do të jetë e qartë duke mos lejuar që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive dhe në të njëjtën kohë duke mos lejuar nivel të dytë rajonal në sistemin politik dhe qeverisës të vendit.E dyta, askund në botë nuk ka një praktikë që Asociacioni i Komunave të ketë përgjegjësi mbi arsimin e lartë apo fushave tjera vitale. Kjo do të thotë se një kërkesë e tillë nga Beogradi është një lojë që për qëllim ka ta paraqet Kosovën keq para faktorit ndërkombëtar e pse j..

Read More »

Qeveria befason për draftin e Asociacionit, ja kujt do t’i dërgohet fillimisht

Qeveria e Kosovës nuk ka pranuar asnjë dokument të draft-statutit të Asociacionit të Komunave Serbe, afati për hartimin e të cilit ka përfunduar të shtunën. Versioni i këtij draft-statuti fillimisht do të dërgohet në Bruksel, e më pas do t’i dorëzohet palës kosovare.Qeveria e Kosovës nuk ka pranuar asnjë dokument që mund të quhet draft i ASK-së. E me një dokument të tillë, pala kosovare nuk do të pajiset pa u çuar në Bruksel. Këtë për Gazetën Express, të martën, e ka konfirmuar zëdhënësja e Qeverisë, Donjeta Gashi.Ajo ka treguar se deri më tash, krejt çka kanë pranuar në Qeveri të Kosovës janë procesverbalet e disa prej takimeve që janë bërë për hartimin e draft-statutit të ASK-së.“Deri tani Qeveria ka pranuar një procesverbal nga takimet me palët e interesit, që Ekipi menaxherial i ka zhvilluar në të kaluarën për këtë çështje. Por si dokumente ato nuk janë finale, do të thotë janë procesverbal i vetëm disa takimeve”, ka thënë Gashi.Sipas saj, “Materiali final dorëzohet në Bruk..

Read More »

Qeveria se ka iden çka përmban statutit të Asociacionit serb

Qeveria vazhdon të mbetet e painformuar me përmbajtjen e Draft-statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, edhe pse kanë kaluar dy ditë qëkur është dashur të publikohej nga Ekipi Menaxhues.Koordinatori i Qeverisë për dialog, Avni Arifi, ka thënë se janë në pritje të ftesës së përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, për ta diskutuar draftin në Bruksel, shkruan Koha Ditore.“Sipas Marrëveshjes së Qeverisë së kaluar, Drafti prezantohet së pari në Bruksel para të dyja palëve, e pastaj shohim”, ka thënë Arifi, kur është pyetur nëse janë njoftuar me përmbajtjen e Statutit.“Afati për dorëzimin e Draftit në Bruksel ka qenë 4 gushti, që i bie katër muaj pas riaktivizimit të Ekipit Menaxhues. Por, kur na thërrasin nuk e di, jemi në pritje”.I pyetur për veprimet që do t’i ndërmarrin nëse Statuti nuk është përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, Arifi ka thënë: “konform vendimeve që kanë shprehur gjithnjë”.

Read More »

“Drafti i statutit të Asociacionit nuk i ka përfillur vërejtjet kushtetuese”

Drafti me Statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, që është dashur të dorëzohej në Qeverinë e Kosovës, shkon drejt në Bruksel. Ekipi menaxhues për hartimin e Asociacionit, që përbehet vetëm prej pjesëtarëve të komunitetit serb, pritet që sot ta dorëzojë atë në Bruksel.Analistë politikë në Kosovë e konsiderojnë absurde këtë situatë, derisa në Qeverinë e Kosovës thonë se pas dorëzimit të dokumentit në Bruksel, atje do të ftohet edhe pala kosovare.Qeverisë së Kosovës ende nuk i është dorëzuar drafti i Statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ashtu siç ishte paraparë. Madje, ende nuk kanë pranuar asnjë ftesë për takim atje. 4 gushti ishte data e fundit kur ekipi menaxhues duhej të dorëzonte draftin për Asociacionin.Por, ekipi menaxhues ka vendosur që atë ta dërgojë në Bruksel dhe ekzekutivit kosovarë t’ua jap vetëm procesverbalin. Me dërgimin e dokumentit në Bruksel fillimisht dhe jo në Qeverinë e Kosovës, sipas analistit Imer Mushkolaj, tregohet se krijimi..

Read More »

Kosova e ka gati Statutit e Asociacionit, ai pritet të diskutohet në Bruksel

Drafti i parë i statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe pritet të jetë gati deri më 4 gusht, kur ekipi menaxhues i formuar për këtë çështje, pritet ta dërgojë atë në Bruksel. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, Avni Arifi, shefi i Ekipit teknik të Kosovës në dialogun me Serbinë.Por, Arifi thotë se ky ekip menaxhues, në bazë të një marrëveshjeje të mëhershme në Bruksel, ka një privatësi të plotë në punë, kështu që edhe Qeveria e Kosovës është privuar nga mundësia e marrjes së më shumë informacioneve.“Ekipi menaxhues, i cili ka qenë i caktuar që të fillojë draftimin e statutit e ka pasur një pavarësi, që faktikisht hartuesit e marrëveshjes në vitin 2014 apo 2015, i kanë dhënë aq shumë liri, sa që faktikisht nuk kanë qenë të obliguar për të dhënë informacion”, tha Arifi.“Por, në bazë të informacioneve krejt anësore që i kam, flitet se ata e kanë përgatitur draftin i cili edhe ashtu është dashur të përfundojë para datës 4 gusht, por presim që deri më 4 gusht ekipi me..

Read More »