Home / Tag Archives: australise

Tag Archives: australise

Merkel nuk e njohu kryeministrin e Australisë? (Foto)

Një fotografi në të cilën shihet kancelarja gjermane Angela Merkel duke shikuar një letër është duke qarkulluar gjithandej në internet. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për pamje në të cilat kancelaria gjermane shihet duke shikuar në një letër gjatë takimit me kryeministrin australian, Scott Morrison, që gjendej …

Read More »

Usain Bolt mund të luajë futboll në Ligën A të Australisë

Tetë herë kampioni olimpik, Usain Bolt është në bisedime për të luajtur futboll në Australi. Lajmin e ka bërë të ditur agjenti i tij, duke sqaruar se ish-sprinteri i Xhamajkës, tashmë në moshën 31 vjeç është duke negociuar me Central Coast Mariners, një ekip që konkurron në Ligën A të vendit. Zyrtarët e klubit thanë se “nëse gjithçka shkon mirë”, Bolt mund të nënshkruajë për një sezon. Agjenti i tij, Tony Rallis, tha se është rënë dakord “në parim” për një marrëveshje. Bolt është stërvitur më parë me klube në Gjermani, Norvegji dhe Afrikën e Jugut. Mbajtësi i rekordeve botërore në 100 dhe 200 metra, i cili u tërhoq nga atletika vitin e kaluar, ka folur më parë për interesin e tij për t’u bërë futbollist profesionist. Bolt është një tifoz i Manchester United dhe një nga ish-menaxherët e tij ndihmës, Mike Phelan, është tani në Mariners. Shefi ekzekutiv i Mariners, Shaun Miekomamp tha se klubi kishte kaluar katër muaj duke ndjekur Boltin dhe se përparimi në marrëveshje ishte “duke shku..

Read More »