Home / Tag Archives: barcelona

Tag Archives: barcelona

PSG dhe Barcelona në garë të madhe për super-yllin

PSG dhe Barcelona po gjenden përballë një gare të përbashkët. Pasi u përballen ashpër për Frenkie de Jong, garë të cilën e fitoi skuadra katalane, ata tani janë kthyer për yllin portugez. Joao Felix i Benficas ka përfunduar në radarin e dy gjigantëve evropianë, por interesim për të ka edhe nga Man Utd. ‘The Sun’ shkruan se PSG dhe Barca po prijnë garën për lojtarin, i cili ka klauzolë liruese prej 120 milionë eurove. Lojtari po shkëlqen në fanellën e Benfica, duke bërë kështu që ai të jetë në listën e dëshirave të gjigantëve evropianë. Mbetet të shihet nëse kampionët e Francës do t’i hakmerren skuadrës katalane për disfatën e quajtur De Jong.

Read More »

Barcelona dhe Chelsea në garë për yllin e Bundesligas

Luka Jovic i ka futur në garë dy ekipet e mëdha, Barcelonën dhe Chelsean. Barcelona janë duke prirë garën për shërbimet e sulmuesit të Eintracht Frankfurt, Luka Jovic, në konkurrencë me Chelsea, shkruan ‘Goal’. Shumë skuadra të mëdha evropiane janë duke monitoruar reprezentuesin serb, i cili ka shënuar 19 gola në 29 paraqitje. Jovic luan tek Frankfurt si i huazuar nga Benfica, dhe pritet që skuadra gjermane ta blejë kartonin e tij për 6 milionë euro. Frankfurt besohet se do të kërkojnë rreth 60 milionë për të liruar 21 vjeçarin që po shkëlqen në Bundesliga. Barca janë në kërkim të zëvendësuesit të Luis Suarez, dhe Jovic duket lojtari premtues që ka tërhequr vëmendjen e skuadrës katalane.

Read More »

Barcelona po zëvendëson Jordi Alban me lojtarin nga Lyon

Mediat sportive kanë thënë se së fundi Barcelona është e interesuar për futbollistin e Lyon, Ferland Mendy. Barcelona është duke shikuar që të gjej një zëvendësues për Jordi Alba, dhe atë duket se e kanë gjetur në Ligue 1. Por, presidenti i Olympique Lyon ka bërë të ditur se Eric Abidal i ka kontaktuar ata për një lojtar, por jo për Mendy, transmeton lajmi.net. Një nga lojtarët që mund të ketë ngjallur interesimin e Barcës do të ishte edhe Tanguy Ndombele. Barcelona dhe Lyon do të takohen me njëra tjetrën në kuadër të Ligës së Kampionëve, gjatë mbrëmjes së nesërme, dhe kjo do të jetë mundësi e mirë për të vëzhguar nga afër lojtarët.

Read More »

Barcelona merr lajmin e madh, ylli i madh po kthehet

Barcelona e ka emëruar mbrojtësin Samuel Umtiti në skuadrën e Ligës së Kampionëve për ndeshjen e Lyonit të martën në mbrëmje. FrancezI ka luftuar me një lëndim në gju për shumicën e sezonit 2018-19, dhe ai nuk ka luajtur që nga barazimi me Atletico Madrid më 24 nëntor 2018 përcjell ORAinfo. Megjithatë ai u kthye në trajnimin e ekipit të parë në fillim të shkurtit dhe Ernesto Valverde e ka zgjedhur atë për skuadrën që të udhëtojë në Francë për t’u përballur me ish-ekipin e tij. Thomas Vermaelen është përjashtuar me një dëmtim në gjunjë, por përveç kësaj, Valverde nuk ka shqetësime të reja./ORAinfo/

Read More »

Milan dhe Barcelona ua bëjnë “bajat” top skuadrave

Forca e fundit e Milanit është mbrojtja. Rossonerët janë përmirësuar shumë, si nga pikëpamja individuale ashtu edhe nga departamenti. Në fakt, merita e numrit nuk është vetëm e vijës së katërt, por edhe të gjithë punës së ekipit përcjell ORAinfo. Sigurisht ai që ndihmoi momentin në krye të Gianluigi Donnarumma, spektakolare në ndeshjet e fundit. Si dhe performanca e shkëlqyer e Alessio Romagnoli dhe partnerit të tij (Cristian Zapata së pari, Mateo Musacchio pastaj) dhe kontributin e jashtëm. Davide Calabria dhe Ricardo Rodriguez janë dy siguri për Gennaro Gattuso. Duke folur për siguri: ajo gjithashtu është bërë Tiemoué Bakayoko, ndoshta njeriu kryesor i një faze mbrojtëse që është përsëri efikase (ashtu si një vit më parë). Vetëm Barcelona dhe Milani, janë dy ekipet që kanë tashmë mbrojtjen më efikase këtë fillim vit./ORAinfo/

Read More »

Barcelona nënshkurna kontratë me lojtarin e Kosovës deri në vitin 2021

Lojtari i Kosovës, Labinot Kabashi ka rinovuar kontratën e tij me gjigantin spanjoll Barcelona. Barcelona dhe Labinot Kabashi kanë arritur një marrëveshje për rinovimin e kontratës, duke e zgjatur edhe për dy vite tjera, deri më 30 qershor 2021. Talenti kosovar do të ketë një klazolë prej 40 milionë euro që do të bëhet 100 milionë nëse bëhet pjesë e ekipit të parë. Labi ka kaluar nëpër të gjitha kategoritë e futbollit të Barcelonës, duke debutuar sezonin e kaluar në Uefa Youth League dhe në moshën 16 vjeç u thirr nga ekipi i parë i Kosovës. “Dua ta falënderoj FC Barcelonën për besimin që gjithmonë ka pasur në mua përkundër lëndimeve që kam përjetuar në muajt e fundit, klubi ka qenë gjithnjë pranë meje dhe unë dua të kthej gjithë këtë besim me punë, përpjekje dhe futboll”, deklaroi ai.

Read More »

Zyrtare: Barcelona merr vendim për Valverdes

Gjiganti spanjoll Barcelona ia ka besuar detyrën edhe për një sezon tjetër trajnerit aktual Ernesto Valverdes. Kontrata e trajnerit të Barcelonës, Ernesto Valverdes, pritej të përfundonte në fund të këtij sezoni, mirëpo klubi i ka bërë disa lëvizje për t’u siguruar se do t’i kenë shërbimet e trajnerit edhe për më gjatë. Barcelona ka arritur marrëveshje të re me Valverden, që e mban tani trajnerin deri në fund të sezonit 2019/20 te klubi katalonas, pasi që në kontratën e tij përfshihej edhe opsioni për ta vazhduar marrëveshjen edhe për 12 muaj tjerë, transmeton Gazeta Express. Kjo klauzolë është shfrytëzuar nga drejtuesit e klubit të “Blaugranëve” dhe Valverde tani do të jetë në pozitën e trajnerit të Barcelonës për të paktën edhe një sezon tjetër.

Read More »

Barcelona merr lajmin e keq, ylli i skuadrës po largohet

Barcelonës duket se po i largohet një lojtar, bëhet fjalë për Ivan Rakiticin. Mesfushori Ivan Rakitic, lojtari kryesor në skemën e Ernesto Valverde, po mendon ta lërë Barcelonën, nëse klubi nuk i ofron përmirësimin e kontratës aktuale. Lajmi është bërë i ditur nga gazeta spanjolle ‘Sport’. Mos ofrimi i kontratës së re, mund të çojë Rakiticin drejt largimit nga Barcelona, me disa skuadra që po kërkojnë shërbimet e tij. Në mesin e këtyre skuadrave është edhe Inter. Italianët pasi dështuan të kompletojnë transferimin e Luka Modric verën e kaluar, janë të gatshëm të nisin bisedimet me Barcelonën për Ivan Rakitic. Në këto bisedime, Inter mund të përdorë edhe lojtarët kroat që ka në skuadër, për të bindur Rakitic që t’u thotë ‘PO’ italianëve nga Serie A.

Read More »

Barcelona nuk rinovon me yllin e madh, po e shet për 60 milionë

Barcelona nuk do të rinovojë kontratën e Ivan Rakitic, e cila skadon në verën e vitit 2021 dhe mund të bindet për të shitur në fund të këtij sezoni, përcjell ORAinfo. Gjigantët katalanas thuhet se morën një ofertë prej 90 milion euro për shërbimet e mesfushorit kroat verën e kaluar, por lojtari donte të qëndronte dhe klubi nuk ishte në nxitim për të shitur. Megjithatë, pas ardhjes së menjëhershme të Frenkie De Jong, Barca nuk është më e gatshme të luajë me një lojtar plakje që ata besojnë se mund të fitojnë më shumë se 65 milionë euro në të./ORAinfo/

Read More »

Pas De Jong, Barcelona vjen me transferim të papritur

Barcelona po mendon të bëjnë një lëvizje për adoleshentin e PSV Eindhoven, Mohammed Amine Ihattaren, përcjell ORAinfo. Diario Sport citon një raport në TMW se Ihattaren, i cili feston ditëlindjen e tij të 17 të martën, është në radarin e gjigantëve katalanas. Holandezi bëri debutimin e tij të parë në ekip për PSV vetëm dy javë më parë dhe tani është shfaqur në tri ndeshje Eredivisie për klubin. Me origjinë marokene, adoleshenti ka qenë i lidhur edhe me lëvizjet në Manchester City dhe Chelsea, por duket se Blaugrana mbetet e etur për një marrëveshje./ORAinfo/

Read More »