Home / Tag Archives: bashkohet

Tag Archives: bashkohet

Thaçi nuk tërhiqet: Lugina i bashkohet Kosovës, do ta ndryshojë Kushtetutën

Kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi oritet ta ndryshojë Kushtetutën, Lugina i bashkohet Kosovës. Thaçi, ka thënë se do të ketë korrigjim të kufirit me Serbinë dhe bashkëngjitje të Luginës së Preshevës me Kosovën. Ka thënë se ky është vizioni i tij dhe do të punojë për të ndryshuar Kushtetutën për ta bërë pjesë të Kosovës edhe Preshevën, Bujanocin e Medvegjën. “Korrigjimi i kufirit, po. Me një shtet të pavarur dhe sovran të Kosovës. Me përfshirjen e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën. Do të punoj për të ndryshuar Kushtetutën. Ndryshimi i Kushtetutës nuk është fundi i botës”, ka thënë Thaçi nga Prizreni, shkruan Gazeta Express. Shefi i Shtetit nuk është marrë me akuzat e Ramush Haradinajt se po e mashtron popullin kur po flet për ndryshim të kufijve. Sidoqoftë, Thaçi ka thënë se me Serbinë s’do të ketë shkëmbim të territoreve dhe as asociacion të komunave serbe me kompetenca ekzekutive. Ka kundërshtuar edhe idenë për një Union Ballkanik. “Ideja e shkëmbimit të territo..

Read More »

Zgjidhet dilema, De Ligt po i bashkohet gjigantit evropian

Lojtari holandez, Matthijs De Ligt po konsiderohet ndër talentët më të ndritur në botë. Qëndërmbrojtës aktualisht luan për ekipin holandez Ajax, por ka qenë një objektiv i disa klubeve të mëdha evropiane. Manchester United, Arsenal, Barcelona, Juventus dhe PSG janë në kërkim të lojtarit holandez, por në fund në garë ishte futur edhe Juventus. Megjithatë, sipas asaj që është raportuar nga Mundo Deportivo, Juventusi mund të ketë arsye për shqetësim, përcjell ORAinfo. Gazeta spanjolle raporton se në javët në vijnë, agjenti i De Ligt, Mino Raiola do të arrijë në Barcelonë për të diskutuar me klubin rreth mundësisë së transferimit të tij në Camp Nou. Juventusi thuhet se ka një kontratë të gatshme për De Ligt, përmes të cilit lojtari holandez do të fitonte 6 deri 7 milionë euro çdo sezon në Torino. /ORAinfo/

Read More »

Agim Bahtiri beson se Mitrovica do të bashkohet përmes peticionit

Kreu i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri beson që Mitrovica do të bashkohet, pavarësisht se iniciativa e tij është vlerësuar se është në kundërshtim me Kushtetutën. Bahtiri ka dërguar sot në presidencë peticionin për bashkimin e Mitrovicës. Pas takimit që kishte me presidentin Thaçi, Bahtiri duke folur për media ka thënë se kanë kërkuar nga të gjitha institucionet që vendimi për bashkimin e Mitrovicës të mirret sa më shpejtë, raporton lajmi net. “Ne ia dorëzuam presidentit peticionin dhe kërkuam nga ai që këtë peticion ta dërgojë në Kuvend, dhe po presim që vendimi i cili do të merret për Mitrovicën të jetë sa më i shpejtë. Qytetarët e Mitrovicës jemi të zhgënjyer me proceset e gjata. Qyteti i Mitrovicës është ndarë padrejtësisht dhe qytetarët po vuajnë duke e ditur se janë 15 mijë qytetarë që janë shprëngulur”, tha ai. Sipas Bahtirit, veriu po udhëhiqet nga strukturat paralele dhe kjo situatë sipas tij duhet të ndryshojë. “Ne kërkojmë që pushtetit lokal t’i kthehet statusi i mëpa..

Read More »

E konfirmon ylli i Realit, mund t”i bashkohet Juventusit

Marcelo ka pranuar admirimin e tij për Juventusin. Kjo do të thotë se në një të ardhme ai do të mund të bëhet pjesë e bianconerëve. Marcelo ka qenë i lidhur me një transferim te Juve në muajt e fundit dhe braziliani sugjeroi se ai ishte i hapur për të bërë një lëvizje një ditë përcjell ORAinfo. “Po flasim për një ekip të frikshëm,” i tha ai Esporte Interativo. “Më kujtohet që ata i ka përcjell shumë kur luante Nedved. Kam ndërruar edhe fanellat me të. “Duke thënë këtë, unë jam ende një lojtar i Real Madridit dhe kam një kontratë në fuqi. “Nuk e di ku kanë ardhur thashethemet. Do të thosha nëse do të kishte një marrëveshje ose negociata do të kishte ndodhur”, ka thënë ylli i Juves. Marcelo dhe Ronaldo ishin të njohur për lidhjen e tyre të ngushtë para se Nr7 të bashkohet me Bianconerin verën e kaluar. “Ne ishim trajnuar për finalen e fundit të Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit dhe ai më tha: ‘Po largohem. “Pra, po, ai më rrëfeu para ndeshjes dhe më duhej të gënjeja” zbuloi M..

Read More »

Labinot Tahiri i bashkohet AAK-së në Kuvend

Deputeti i partisë së Behgjet Pacollit, AKR, Labinot Tahiri i bashkohet Grupit parlamentar të AAK-së. Grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, pritet që së shpejti t’i shtohet edhe një deputet. Fjala është për Labinot Tahirin që ka konfirmuar se do të bëhet pjesë e Grupit parlamentar të AAK-së. Tahiri në një prononcim për Telegrafin, ka bërë të ditur se këtë vendim e ka marrë në konsultë me kryetarin e AKR-së, Behgjet Pacollin. “Po, në konsultë me presidetnin e AKR-së, Behgjet Pacollin kam kaluar në Grupin parlamentar të AAK-së. Pasi po bëhet një kohë që është formuar qeveria, ne kemi mbetur dy deputetë, dhe kemi tentuar ta krijojmë një Grup parlamentar, por nuk ia kemi arritur”, ka thënë Tahiri. Ai ka lënë të hapur mundësinë që grupit të AAK-së t’i bashkohet edhe deputeti tjetër i Aleancës Kosova e Re, Islam Pacolli. “Besoj që do të vijë edhe Islam Pacolli, po për vete mund ta konfirmoj që kam kaluar në Grupin e AAK-së”, deklaroi Labinot Tahiri. Deri më tani dy ..

Read More »

U kry: Macelo i bashkohet gjigantit në Serie A

Marclo duket se e ka ndarë mendjen të larohet nga Real Madrid, për t’u transferuar në Serie A. Është Juventusi që ka përgatitur një ofertë prej 45 milionë euro për yllin e Real Madrid, duke i ofruar edhe një pagë prej 12 milionë euro në vit. Interesimi i Juventusit për Marcelon nuk është diçka e re, dhe në këtë transferim të mundshëm thuhet se mund të ndikojë miqësia e brazilianit me Cristiano Ronaldon, që të njëjtën rrugë ndoqi verën e kaluar. Sipas edicionit të sotëm të ‘Tuttosport’, ky marrëveshje mund të arrihet në verën e vitit 2019, përcjell lajmi. Paratë për transferimin e Marcelo, Juventus do t’i grumbullojë nga shitja e Alex Sandros, që thuhet se do t’i bashkohet Chelsea në Premierligë.

Read More »

Festë në Milan, ylli i madh i bashkohet ekipit në fund të shkurtit

Milan ka marrë lajme të mira. Kthimi i Mattia Caldara në fushë po afrohet. Sipas njoftimeve të Tuttosport, mbrojtësi i ri, i cili arriti në klub në verë në këmbim të Leonardo Bonucci, duhet të kthehet në dispozicion të Gattuso në gjysmën e dytë të shkurtit, përcjell ORAinfo. Për shkak të lëndimeve të ndryshme, ish-lojtari i Atalanta ka realizuar vetëm 1 paraqitje këtë sezon në Ligën e Evropës. /ORAinfo/

Read More »

Fansja i kërkon të bashkohet me Mimozën, Seldi e fyen keq atë

Seldi Qalliu është këngëtari nga Shqipëria e që u bë I njohur për publikun për një periudhë shumë të shkurtër. Që nga atëherë ai ëshë shumë I përfolur në media e në puplik e sidomos për lidhjet e tij, përcjell ORAinfo. Seldi së fundi u përfol shumë në media pas ndarjes së tij me këngëtaren, Mimoza Shkodra, me të cilën ishte I fejuar për pak muaj. Së fundi një fanse e zjarrtë e Mimozes ka komentaur në foton e Seldit ,ku ka kërkuar të bashkohen ata të dy, mirëpo ky i fundit ia ka kthyer me të keq duke e fyer atë./ORAinfo/

Read More »

Greva po del jashtë kontrollit, i bashkohet edhe ky sektor

Sindikata e Radio Televizionit të Kosovës po proteston para Kuvendit për heqjen e RTK-se nga Ligji për Paga. Në protestën e kaluar, punëtorët e kësaj sindikate kishin arritur të ndalnin votimin i cili do ta përfshinte RTK-në në këtë ligj në komisionin për media. Kujtojmë se Qeveria Haradinaj tash e disa kohë po përballet me greva dhe protesta të shumta nga sektorë të ndryshëm. Të fundit që kanë hyrë në grevë janë shërbyesit civil, ndërkaq që greva në arsim ka hyrë në javën e tretë.

Read More »

Pogba po bashkohet me skuadrën e re

Florentin Pogba është vendosur të bashkohet me Atlanta United në ditët e ardhshme, raporton L’Equipe përcjell ORAinfo. Mbrojtësi kohëve të fundit ishte në prova në Elche pasi që ishte ndarë nga Genclerbirligi, por dështoi të jetë pjesë e klubit spanjoll. Pogba ka bërë 21 paraqitje për Guinenë dhe më parë të paraqitur për CS Sedan dhe Saint-Etienne./ORAinfo/

Read More »