Home / Tag Archives: beogradit

Tag Archives: beogradit

Ambasadori i Norvegjisë midis Beogradit thotë se Kosova ka të drejtë ta krijojë ushtrinë e saj

Krijimi i ushtrisë së Kosovës ka ngjallur reagime të mëdha në Serbi. Zyrtarët serbë janë zotuar se nuk do të lejojnë krijimin e ushtrisë së Kosovës.Por ndaj këtyre pretendimeve ka reaguar ambasadori i Norvegjisë në Beograd, Arne Bjornstad. Ai ak thënë se Kosova ka të drejtë të krijojë ushtrinë e saj.Ambasadori i Norvegjisë në Beograd, Arne Bjornstad ka deklaruar se shteti i tij mbështet Serbinë dhe Kosovën të arrijnë marrëveshje për normalizimin e raporteve që nuk do ta prishin stabilitetin e Ballkanit Perëndimor, por do ta shëndrrojnë në regjion joshës për investime.Gjatë një interviste për agjencinë “Beta”, Bjornstad ka thënë se Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë e saj por duhet të marrë parasysh qëndrimin e pakicave dhe procedurës ligjore.“Norvegjia dëshiron që Serbia dhe Kosova të arrijnë marrëveshje për norgamizimin e raporteve sepse është e mirë për të dyja palët. Për shkak të dyshimeve aktuale që shtojnë frikën dhe destabilizojnë rajonin, Serbia dhe Kosova mbesin n..

Read More »

Kështu e mbron Edi Rama Hashim Thaçin, të mos quhet ‘argat i Beogradit’

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e konsideron të papranueshëm që presidenti kosovar, Hashim Thaçi të quhet ‘argat i Beogradit’, duke thënë se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq po e kryen punën mirë vetëm për faktin që shqiptarët merren me njëri-tjetrin.Këto komente të Ramës erdhën gjatë debatit në Opinion të TV Klan, ku po flitej për një marrëveshje të mundshme mes Kosovës dhe Serbisë.“Jam absolutisht i bindur që duhet të jemi shumë të matur dhe të hapur për të gjitha opsionet”, tha Rama.“Siç është kështu Kosova nuk mund të garantojë perspektivën e atyre që sot janë 18 vjeç në Kosovë”.“Po flasim për një shtet që funksionon dhe mbi të gjitha flasim për një komb dhe bashkësi shqiptare që jeton në një situatë skizofrenike në dy shtete”.“Dhe njëri shtet, të paktën nga ajo pamje e juridiksionit i ka të gjitha, e tjetri është praktikisht i marrë gjysmë-peng”.Sipas kreut të qeverisë shqiptare ky është një ngërç që duhet zgjidhur në një mënyrë apo tjetër, ndërkaq sa i përket ko..

Read More »

Zbulohet plani i Beogradit për largimin e serbëve nga FSK-ja

Plani për largimin e mbi 60 pjesëtarëve serbë nga Forca e Sigurisë së Kosovës është bërë si pjesë e një operacioni psikologjiko-ushtarak, i orkestruar nga elemente të inteligjencës ushtarake nga Beogradi dhe Vranja, shkruan sot Gazeta “Zëri”.Kështu u tha në raportin “Tendencat për rrënimin e multietnicitetit: largimet masive të pjesëtarëve serbë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe roli i Serbisë”, të publikuar gjatë ditës së djeshme nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS).Shpat Balaj, bashkautor i raportit hulumtues, përmendi tranzicionin të cilin e ka bërë Forca e Sigurisë së Kosovës me shtimin e pjesëtarëve të komunitetit serb në kuadër të kësaj force, duke theksuar se largimi i disa prej tyre është një dëm i madh për rrugën e shndërrimit të FSK-së në Forca të Armatosura. “Në fillim të vitit 2018 FSK-ja numëronte gjithsej 130 pjesëtarë të komunitetit serb, të cilët përbënin numrin më të madh të komuniteteve joshumicë brenda FSK-së, që nënkupton mbi 55% të komuniteteve..

Read More »

Hahn pro shkëmbimit të territoreve: Prishtinës dhe Beogradit t’u lejohen negociatat për territore

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn nga Vjena ka thëhë që Beogradit dhe Prishtinën t’u lejohet të “diskutojnë shkëmbimin e territoreve”.Sipas tij, dy qeveri megjithatë duhet të dinë se zgjidhja e gjetur mund të pranohet vetëm nga bashkësia ndërkombëtare nëse kontribuon për një stabilitet më të madh në rajon.Ndryshe ideja për shkëmbim të territoreve është kundërshtuar ashpër nga faktori politik në vend, duke thënë se një gjë e tillë mund të ngritë tensionet në Ballkanin Perëndimor.

Read More »

Pa Rusinë Serbia nuk nis asnjë zgjidhje për Kosovën thonë mediat e Beogradit

Serbia nuk do të shkojë drejt asnjë zgjidhjeje të statusit final të Kosovës pa përkrahjen e Rusisë dhe pa konsultat me zyrtarët e saj më të lartë, shkruan sot gazeta e Beogradit “Novosti”.Kjo marrëveshje e fuqishme, themelet e të cilës, thotë ky medium,i kanë vënë kryetarët e Putin e Vuçiq gjatë takimit në Kremlin në vigjilje të kremtes së Ditës së Fitores, është konfirmuar edhe në takimin e të martës ndërmjet shefave të diplomacive të Rusisë e Serbisë në Soçi, transmeton Koha.net .Siç kanë thënë burime të “novostit’, Beogradi gjatë muajve të ardhshëm, të cilët kon vlerësohen vendimtarë për Kosovën, do ta ketë përkrahjen e plotë të Kremlinit për propozimet që do të jepen gjatë bisedave me Prishtinën. Po ashtu, nëse ndonjëra nga fuqitë perëndimore do të konsultohet me Rusinë rreth zgjidhjes së nyjës së Kosovës, e të cilën do ta propozonte Beogradi, Moska do ta përkrahte.Imagjinata e Daçiqit s’ka fund, ndarja e Kosovës pengon “planin sekret të islamistëve”Këto përfundime që dalin..

Read More »

Osmani thotë se Thaçi është i vetmi që po e përkrah idenë e Beogradit

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se shteti serb përmes idesë që të ndryshohen territoret me Kosovën, po dëshiron të hapë ‘Kutinë e Pandorës’ për të inkurajuar pavarësinë e Republika Srpskas dhe përmes saj, krijimin e shtetit të dytë serb në Ballkan.Deputetja Osmani, në shkrimin e publikuar në ‘Facebook’, ka thënë se këtë ide është duke e përkrahur vetëm Hashim Thaçi, dhe që këto ide janë të rrezikshme për shtetin e Kosovës dhe rajonin.Tutje Osmani, ka shkruar se Milorad Dodik,lideri i Republika Srpska në Bosnjë është duke vazhduar të armatosë forcat serbe, dhe këtë po e bën me ndihmën e Rusisë.Shkrimi i plotë i Vjosa Osmani:Milorad Dodik, lideri i Republika Srpska në Bosnje (një produkt i politikave gjenocidale), me ndihmën e Rusisë po vazhdon të armatosë forcat paramilitare serbe në këtë entitet.Diskursi i tij për ndarje dhe ndryshim të territoreve është në sinkron me atë të mentorëve të tij në Beograd (Vucic e Dacic) dhe në Rusi (Putin e Lav..

Read More »