Home / Tag Archives: boterore

Tag Archives: boterore

Vuçiq lutet si i gjorë, ka një kërkesë për fuqitë botërore

Serbia ende është duke e diskutuar çështjen e taksës të cilën e vuri Kosova.Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se gjendja në Kosovë është gjithnjë e më e vështirë.Ai apeloi botën, sidomos fuqitë perëndimore, ta kuptojnë se taksa e vendosur nga Kosova nuk i godet vetëm interesat e Serbisë, por popullin serb.“Do të kalojnë edhe festat dhe duket se nuk planifikojnë ta largojnë taksën, bota vazhdon të heshtë dhe pret të ndodhë kush e di se çfarë”, u shpreh Vuçiq para gazetarëve, transmeton Lajmi.net.“E lus botën, sidomos fuqitë perëndimore ta kuptojnë mirë se taksa e vendosur nuk godet vetëm interesat e Serbisë, por popullin serbë në Kosovë”, theksoi ai.

Read More »

Këta yje botërorë “lënë kokën” për Luanën

Këta yje botërorë "lënë kokën" për Luanën

Nuk është më habi që “Shiko kush luan” nga Luana Vjollca të na surprizojë në çdo puntatë. Edhe këtë të shtunë argëtimi ishte kryefjala e emisionit. Surpriza e radhës ishte pikërisht pjesëmarrja e Luanës në njërën nga sfidat e emisionit. Në lojën “Ndaje ose pije” moderatorja bukuroshe “u detyrua” nga …

Read More »

Bytyqi takon përfaqësuesit e misionit të Bankës Botërore, ja çfarë u diskutua

Ministri i Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi ka pritur përfaqësuesit e misionit të Bankës Botërore.Përfaqësuesit e kësaj banke në krye me Asli Senkal po qëndrojnë për vizitë punë në Kosovë, me ç”rast kanë takuar të parin e arsimit në Kosovë ku kanë biseduar për sfidat dhe zhvillimet që ka pasur arsimi ynë përcjell ORAinfo. Bytyqi, përmes një postimi në rrjetin social facebok ka treguar detaje më shumë rreth këtij takmi.“Sot prita në takim përfaqësuesit e misionit të Bankës Botërore, të kryesuar nga znj. Asli Senkal, të cilët po qëndrojnë për një vizitë pune në Kosovë, me të cilët bisedova për zhvillimet në arsim, sfidat, nevojat si dhe mundësitë e bashkëpunimit të mëtutjeshëm.Theksova se Arsimi në Kosovë ende nuk është në gjendjen e dëshirueshme dhe se tashmë kemi identifikuar mangësitë dhe po vazhdojmë me procesin e reformave në përgjithësi, që të kemi një arsim më cilësorë për të rinjtë tanë.Gjithashtu, theksova vështirësitë në organizimin e edukimit parashkoll..

Read More »

Kosova hyn kredi 14.6 milionë euro në Bankën Botërore

Qeveria e Kosovës do të marrë borxh kredi nga Banka Botëorë 14.6 milionë euro.Ministria e Financave ka njoftuar se janë përmbyllur negociatat për marrëveshjen financiare ndërkombëtare (kredi koncesionare) për Projektin për Patundshmëri dhe Infrastrukturë Gjeo-hapësinore (REGIP) me Bankën Botërore, në vlerë prej 14.6 milionë euro.“Ky projekt ka për qëllim rritjen e cilësisë së administrimit të tokës, të dhënave si dhe shërbimeve gjeo-hapësinore, rindërtimin e kadastrave si dhe rritjen e transparencës përmes qasjes në këto të dhëna për të gjitha zonat kadastrale në Kosovë, përmes platformave të ndryshme elektronike, duke kontribuar kështu drejtpërdrejt në ekonominë e vendit dhe tregut të patundshmërive”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Financave.Ekipi Negociator për Projektin për Patundshmëri dhe Infrastrukturë Gjeo-hapësinore (REGIP), është themeluar me vendim të ministrit të Financave, ndërsa është kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit në Ministrinë e Financave, Ahm..

Read More »

Macron fton edhe Thaçin në darkë me liderët botërorë

Presienti Hashim Thaçi në këto momente ka hyrë në darkë me Macron, Trump, Merkel dhe liderë tjerë botërorë.Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka ftuar liderët nga mbarë bota, të cilët në Paris kanë ardhur për të shënuar njëqindvjetorin e përfundimit të luftës së parë botërore.Në këtë darkë janë të ftuar edhe liderë të shteteve më të fuqishme të botës.Nuk dihet nëse Thaçi do të jetë në një tavolinë me presidentin e SHBA-së, Donald Trump, kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidentin rus, Vladimir Putin dhe shumë të ftuar tjera nga mbarë bota.Nesër pritet që në Paris të shënohen disa manifestime për nder të kësaj dite.

Read More »

Oferta e çmendur nga miliarderi botërorë, ofron 600 milionë euro për blerjen e Milanit

Miliarderi çek ka ofruar 600 milionë euro për të blerë Milanin, por drejtuesit e Milanit nga fondi Elliot kanë qenë të shpejjtë në përgjigje duke refuzuar një ofertë të tillë.Elliott ka bërë të qartë se nuk dëshiron kurrë të shesë Milanin.Rikthimi në Champions duke e shndërruar sërish skuadrën kuqezi në një nga emrat më të frikshëm të Europës.Është ky plani i fondit amerikan, me Paul Singer që personalisht, sipas asaj që shkruan “Repubblica”, ka refuzuar një ofertë prej 600 mln eurosh. Objektivi është që të mbajë klubin dhe, më 1 dhjetor, do të vijë edhe Gazidis, ish-arkitekti i Arsenal.Por, cili ka qenë ai që ka ofruar 600 mln euro? Bëhet fjalë për Daniel Kretínsky, padroni i Sparta Praha. Avokat, 41 vjeç, i lindur në Brno, kryeson grupin Eph (grup i energjikitës). Në 2015 ishte i nënti, sipas Forbes, në listën e shtetasve çek më të pasur.Ai gjithashtu ka interesa në Itali dhe është president i gjigantëve çekë Sparta Pragë, dhe sipas Forbes ka një pasuri neto prej rreth 2.6 ..

Read More »

E papritur: Këngëtarja e njohur botërore konvertohet në fenë islame

Këngëtarja Sinead O’Connor vendosi të pranojë Islamin, dhe ka një emër të ri, Shuhada Davitt. Shuhada ‘në Twitter javën e kaluar tha se nuk është më një katolike. Sinead ose tani Shuhada ka publikuar edhe fotot ku ajo duket e mbuluar.“Unë jam shumë krenare të njoftoj se jam bërë myslimane. Ky ishte një përfundim i natyrshëm i udhëtimit tim inteligjent teologjik. Të gjithë librat e shenjtë të botës çojnë në Islam. Unë gjithashtu do të kam një emër të ri. Do të jetë Shuhada”, ka shkruar ajo në Twitter. Shuhada ka publikuar edhe video duke mësuar Ezanin.“Kjo është përpjekja e ime e parë në thirrjen për namaz. Disa fjalë ende i them gabimisht, pasi ndikohem nga emocionet”, tregon ajo. Këngëtarja e famshme ishte në rikuperim psikik në SHBA vitin e kaluar.

Read More »

Shkollimi në Kosovë 5 vite prapa, sipas Bankës Botërore

Banka Botërore ka jap një vlerësim të keq për arsimin në Kosovë.12.8 vite shkollimi në Kosovë janë të barasvlefshëm me 7.7 vite për nga cilësia. Kështu ka gjetur raporti i Bankës Botërore , indeksi i Kapitalit Njerëzor (HCI).Sipas këtij raporti fëmijët në Kosovë deri në moshën 18 vjeçare pritet të ndjekin 12.8 vite të shkollimit parafillor, fillor dhe të mesëm, mirëpo kur vitet e tyre të shkollimit nivelohen për nga cilësia e arsimit, atëherë shkollimi i tyre është i barabartë vetëm me 7.7 vite, që do të thotë se ata kanë një mungesë prej 5.1 viteve të arsimit.Sipas raportit, një fëmijë i lindur sot në Kosovë do të jetë vetëm 56 për qind produktiv kur të rritet në krahasim me fëmiun që do të kishte arsimim komplet dhe shëndet të plotë.Në përgjithësi, Indeksi i Kapitalit Njerëzor i Kosovës është nën mesataren e rajonit, por mbi mesataren e grupit të saj të të hyrave.Indeksi HCI përbëhet nga pesë indikatorë: gjasat për mbijetesë deri në moshën 5-vjeçare, vitet e pritura të shko..

Read More »

Ky është mesazhi për Ditën Botërore të Shëndetit Mendor

10 tetori është shpallur nga OKB si Dita Botërore e Shëndetit Mendor.Anëtarët e Qendrës për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore, kanë publikuar një video me ç’rast kanë përcjellë mesazhin e tyre për rëndësinë e shëndetit mendor.“Fol për problemin tënd… sepse çdo problem ka një zgjidhje, ashtu si çdo labirint që ka një rrugëdalje”, është mesazhi kryesor që transmetohet.

Read More »

Ministri Bytyqi priti në takim përfaqësuesin e Bankës Botërore, Joel Reyes

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, priti sot në takim Joel Reyes, specialist i arsimit të lartë dhe zhvillimit institucional në Bankën Botërore, me të cilin bisedoi rreth zbatimit të projektit ESIP.Ministri Bytyqi e falënderoi Bankën Botërore për përkrahjen e vazhdueshme në arsim, ndërsa përmendi faktin se tashmë MAShT ka filluar me procesin e vlerësimit të performancës së mësimdhënësve, që është edhe njëra nga komponentet e projektit.Pasi që theksoi rëndësinë që ka matja e performancës së mësimdhënësve për ngritjen e cilësisë në arsimin parauniversitar, ministri Bytyqi kërkoi përkrahjen e Bankës Botërore edhe në implementimin e komponentave të tjerë, që janë po ashtu të rëndësishme, ndërsa premtoi angazhim të shtuar nga ana e MAShT.Ndërsa, Joel Reyes, po ashtu theksoi rëndësinë që ka projekti në zhvillimin e arsimit parauniversitar dhe falënderoi MAShT-in për gatishmërinë që ky projekt të implementohet në tërësinë e tij.Më poshtë mund të lexoni stat..

Read More »