Incidenti/ Lufta e nervave për detin, Greqia akuzon Turqinë për provokim

Roja bregdetare greke tha se të dielën (13 qershor) se një prej anijeve të saj patrulluese…

Konflikti për Egjeun/ Turqia ngre akuza të forta ndaj Greqisë: Po nisin me kërcënime ndaj nesh

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, tha sot se Greqia vazhdon me aktivitete provokuese, pavarësisht…

11 të plagosur nga lëkundjet e tërmetit në Greqi

Inxhinierët në Greqinë qendrore kanë vlerësuar dëmet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.3 që plagosi…

Paralajmërimi: Nëse na irritojnë, ushtria turke hyn në Athinë për 12 ditë

Mes Turqisë dhe Greqisë ka pasur tensione të larta që prej vitit të kaluar për shkak…

Një tjetër tërmet i fuqishëm godet Turqinë/ Shkatërrohen mijëra shtëpi e makina (FOTO)

Një tërmet tjetër me fuqi prej 5.1 ballë ka ndodhur në brigjet e rajonit Karaburun në…

Deklaratat e Dendias për t’u zgjeruar edhe në Egje, reagon Turqia. Mediat: Shkak për luftë

Miratimi i draftit për zgjerimin e kufirit detar të Greqisë në detin Jon, nga 6 deri…

“Bild” shpall politikanin nr. 1 të javës kryeministrin Rama: “Urë lidhëse mes Turqisë dhe Greqisë për dialog”

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar së fundmi një listë ku ka përfshirë kryeministrat që kanë arritur…

Bilanci i fundit: Rreth 20 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe 786 persona të lënduar

Rreth 20 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe 786 persona të lënduar. Numri i të…

Tërmeti në Turqi, Ambasada e Kosovës vjen me njoftim për kosovarët që jetojnë në Izmir

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot Turqinë. Pas tërmetit që goditi sot Turqinë, Ambasada e…

Tërmeti ndal mosmarrëveshjet: Greqia dhe Turqia, së bashku për të ndihmuar njëri-tjetrin, reagon dhe BE

Dy nga shtetet që kohët e fundit që kanë pasur konflikt me Turqinë i kanë ndaluar…

Pasojat e lëkundjeve shkatërruese- Izmiri pushtohet nga një re pluhuri

Izmiri pushtohet nga një re pluhuri, pasojat e lëkundjeve shkatërruese. Ditën e sotme, një tërmet me…

Rriten tensionet, Greqia blen avionë dhe anije ushtarake për të përforcuar mbrojtjen nga Turqia

Ndërsa vijojne tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, shteti grek ka njoftuar për…