Takim në Tiranë? Ministria e Jashtme e Greqisë: Nuk kemi ftesë zyrtare nga Turqia, por gati ta pranojmë

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Greqisë, Alexandros Papaioannou ka reaguar menjëherë për deklaratën e Mevlut…

Greqia merr vendimin, miratohet dekreti për zgjerimin me 12 milje në Detin Jon, kufiri detar në “dorë” të Hagës

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miraton dekretin presidencial për zgjerimin e ujërave territoriale në…

Ministri i jashtëm grek nesër vizitë zyrtare në Tiranë, takon Cakajn, Ramën dhe Metën, në fokus marrëveshja e detit

Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias nesër do të vizitojë zyrtarisht Tiranën për marrëveshjen e detit.…

Turqia ngre 5 pyetje: Arsyet e ndezjes së konfliktit me Greqinë dhe harta e Seviljes

Greqia, pavarësisht thirrjeve të përsëritura të Turqisë për dialog në Mesdheun Lindor, po përpiqet të vendosë…

Vatra e re e krizës në Evropë: Greqia dhe Turqia vazhdojnë të luajnë me zjarrin

Edhe pse Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas u përpoq të ndërmjetësojë mes Greqisë dhe Turqisë,…

“Do mbrojmë sovranitetin tonë”- Pas të shtënave Greqia, ‘ultimatum’ Turqisë: Po dëmtoni paqen dhe sigurinë në rajon. Ju bëjmë thirrje që…

Pas zhvillimeve të fundit, ku një anije turke është duke lundruar në ujërat e Mesdheut lindor,…