Home / Tag Archives: evropian

Tag Archives: evropian

Bëhet “nami”, Conte i thotë “PO” gjigantit evropian

Interi ka gjetur trajnerin e ri. Humbja turpëruese, 4-1 ndaj Napolit duket se i ka dhënë goditjen përfundimtare trajnerit të Interit, Luciano Spalletti. Italiani duket se e ka mbyllur aventurën me zikaltërit dhe fundi i kësaj jave do të përcaktojë edhe fatet finale të tij. Të paktën këtë shkruan gazeta …

Read More »

Gjiganti evropian po e rrëmben Strakoshën

Ylli i Kombëtares shqiptare po kërkohet nga Tottenham. Thomas Strakosha në sezonin e ardhshëm mund të mos ta shohim më në Seria A. Portieri i kombëtares sonë mund të fillojë një aventurë të re me finalistët e Champions League-s, Tottenhamin. Paraqitjet shumë të mira në muajt e fundit, kanë konfirmuar …

Read More »

Bashkimi Evropian s’garanton liberalizimin

Kosova është vendi i vetëm pa liberalizim të vizave. Më 1 korrik të këtij viti Finlanda do ta marrë kryesimin e Bashkimit Evropian (BE), megjithëkëtë finalizimi i procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën nuk është i sigurt se do të ndodhë as pas marrjes së presidencës së këtij shteti …

Read More »

Ky është plani i Bashkimit Evropian për Kosovën

Duket se Bashkimi Evropian ka një zgjidhje për Kosovën. Gazeta serbe “Novosti” shkruan se Bashkimi Evropian ka një plan për zgjidhje afatgjate të çështjes së Kosovës. Më 29 prill, në Berlin do të mbahet Takimi i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku nikoqir do të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe …

Read More »

Shpend Ahmeti me kritika të ‘ashpëra’ ndaj Bashkimit Evropian

Shpend Ahmeti ka drejtuar disa kritika të ashpëra ndaj Bashkimit Evropian. Ahmeti e ka akuzuar Brukselin se po hesht përballë përpjekjeve të Serbisë për të penguar integrimin të serbëve të Kosovës në institucionet e vendit. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, ai i ka bërë thirrje BE’së që “ta ndërprejë heshtjen ndaj politikës së Serbisë kundër serbëve të Kosovës. “Përderisa Beogradi zyrtar e ka dinamizuar aktivitetin e tij politik kundër integrimit të serbëve të Kosovës, Bashkimi Evropian vazhdon heshtjen”, ka shkruar Ahmeti. “Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiqi ka inkurajuar sot serbët e Kosovës të mos përfshihen në institucionet e Kosovës, si dhe të dalin nga ushtria e Kosovës e cila sipas tij “shërbimin e vetëm që mund ta kryejnë është vrasja e serbëve”. Me sa duket përvoja e tij në Bosnje dhe në Kosovë po e ridëshmon doktrinën e tij për ushtrinë, kur ushtria “jugosllave” vriste shtetasit e saj, me mbështetjen dhe bekimin politik të partisë së atëhershme të Vuçiqit. Kritika e..

Read More »

Zgjidhet dilema, De Ligt po i bashkohet gjigantit evropian

Lojtari holandez, Matthijs De Ligt po konsiderohet ndër talentët më të ndritur në botë. Qëndërmbrojtës aktualisht luan për ekipin holandez Ajax, por ka qenë një objektiv i disa klubeve të mëdha evropiane. Manchester United, Arsenal, Barcelona, Juventus dhe PSG janë në kërkim të lojtarit holandez, por në fund në garë ishte futur edhe Juventus. Megjithatë, sipas asaj që është raportuar nga Mundo Deportivo, Juventusi mund të ketë arsye për shqetësim, përcjell ORAinfo. Gazeta spanjolle raporton se në javët në vijnë, agjenti i De Ligt, Mino Raiola do të arrijë në Barcelonë për të diskutuar me klubin rreth mundësisë së transferimit të tij në Camp Nou. Juventusi thuhet se ka një kontratë të gatshme për De Ligt, përmes të cilit lojtari holandez do të fitonte 6 deri 7 milionë euro çdo sezon në Torino. /ORAinfo/

Read More »

Pas Amerikës edhe Bashkimi Evropian dërgon delegacion në Kosovë

Ka filluar të rritet edhe me shumë presion ndaj Qeverisë së Kosovës për heqjen e takësë ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duken të vendosur që dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel të vazhdojë sa më parë që të jetë e mundur. Sot në Kosovë do të arrijë një delegacion i lartë shtetëror nga Shtëpia e Bardhë. Ky delegacion i udhëhequr nga John Erath, kryshefi për çështjet evropiane në Këshillin Kombëtar të Sigurisë Amerikane, pritet të takohet me krerët institucionalë. Bashkë me Erath ka udhëtuar edhe drejtori për çështje të Evropës në Këshillin Kombëtar, William Berkley. Përveç këtyre në Serbi e Kosovë do të zhvillojnë një vizitë edhe një delegacion i lartë i Bashkimit Evropian, i udhëhequr nga kryesuesi i Komitetit për Punë të Jashtme dhe raportuesi për Serbinë, David McAllister. Vizita e tyre do të fillojë sot në Serbi dhe do të përfundoj me 2 mars në Kosovë. Bashkë me këtë delegacion do të jetë edhe raportuesi..

Read More »

U kry, James Rodriguez po transferohet të gjiganti evropian

James Rodriguez prite të largohet nga Bayern Munich gjatë afatit të verës. Raportohet se Liverpool dhe Juventus po synojnë nënshkrimin me Rodriguez, shkruan Calciomercato, përcjell ORAinfo. Kjo pasi Bayern Munich nuk e ka ndërmend të blejë kartonin e lojtarit nga Real Madrid për 42 milionë euro. James është i vendosur të kthehet në Bernabeu në fund të sezonit, por qëndrimi i tij në Spanjë nuk do të jetë afatgjatë. Raportohet se Juventusi dhe Liverpool janë në garë për t’i blerë shërbimet e lojtari kolumbian, dhe agjenti i James, Jorge Mendes, besohet të ketë ofruar klientin e tij te Juventusi, duke injoruar kështu Liverpoolin. /ORAinfo/

Read More »