Home / Tag Archives: evropian

Tag Archives: evropian

Pas aksionit në veri, vjen reagimi i Bashkimit Evropian

Pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri, ka ardhur edhe reagimi i BE-së. Bashkimi Evropian ka ftuar për përmbajtje Prishtinën dhe Beogradin pas operacioneve të policisë së Kosovës me kërkesë të organeve të drejtësisë. Maja Kocijanciq, zëdhënëse në BE-së, në një reagim për media, ka thënë se “sigurimi i …

Read More »

Lajm “bombë”, Conte nënshkruan me gjigantin evropian

Antonio Conte, ka përfunduar një marrëveshje për t’u bërë menaxher i Interit, raporton Sky Sports. Ish-trajneri i Chelseat është vendosur të bashkohet me Interin pasi që kjo skuadër arriti që të sigurojë një ven në Ligën e Kampionëve këtë fundjavë, përcjell ORAinfo. Ai do të nënshkruajë një kontratë deri në …

Read More »

Zgjedhjet në Parlamentin Evropian, Kosova merr lajmin e madh

Në Parlamentin Evropian, sot janë mbajtur zgjedhjet. Njohësi i çështjeve politike nga KDI, Artan Murati, ka komentuar rezultatet preliminare të Parlamentit Evropian, shkruan lajmi.net. Murati përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, ka thënë se në bazë të këtyre rezultateve, është lajm i mirë për …

Read More »

Bëhet “nami”, Conte i thotë “PO” gjigantit evropian

Interi ka gjetur trajnerin e ri. Humbja turpëruese, 4-1 ndaj Napolit duket se i ka dhënë goditjen përfundimtare trajnerit të Interit, Luciano Spalletti. Italiani duket se e ka mbyllur aventurën me zikaltërit dhe fundi i kësaj jave do të përcaktojë edhe fatet finale të tij. Të paktën këtë shkruan gazeta …

Read More »

Gjiganti evropian po e rrëmben Strakoshën

Ylli i Kombëtares shqiptare po kërkohet nga Tottenham. Thomas Strakosha në sezonin e ardhshëm mund të mos ta shohim më në Seria A. Portieri i kombëtares sonë mund të fillojë një aventurë të re me finalistët e Champions League-s, Tottenhamin. Paraqitjet shumë të mira në muajt e fundit, kanë konfirmuar …

Read More »

Bashkimi Evropian s’garanton liberalizimin

Kosova është vendi i vetëm pa liberalizim të vizave. Më 1 korrik të këtij viti Finlanda do ta marrë kryesimin e Bashkimit Evropian (BE), megjithëkëtë finalizimi i procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën nuk është i sigurt se do të ndodhë as pas marrjes së presidencës së këtij shteti …

Read More »

Ky është plani i Bashkimit Evropian për Kosovën

Duket se Bashkimi Evropian ka një zgjidhje për Kosovën. Gazeta serbe “Novosti” shkruan se Bashkimi Evropian ka një plan për zgjidhje afatgjate të çështjes së Kosovës. Më 29 prill, në Berlin do të mbahet Takimi i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku nikoqir do të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe …

Read More »