Home / Tag Archives: gjykata

Tag Archives: gjykata

Gjykata merr vendimin për të dashurin e Elvana Gjatës

Gjykata merr vendimin për të dashurin e Elvana Gjatës

I dashuri i këngëtares Elvana Gjata, Ervin Mata është vetëdorëzuar në polici pas rastit të vrasjes në Bllok në Tiranë. I vetëdorëzuar pak ditë më parë në polici dhe i bindur se nuk është i përfshirë në vrasjen e 4 tetorit të vitit të kaluar, këtë të hënë Ervin Mata …

Read More »

Gjykata Speciale fton për intervistim komandant ‘Hoxhën’

Po vazhdojnë të vijnë ftesat nga Gjykata Speciale për ish-drejtuesit e UÇK-së. Gjykata Speciale në dhjetor të vitit të kaluar dërgoi ftesat e para për intervistimin e ish-pjesëtarëve të UÇK-së. Intervistimet nisen në janar të këtij viti, të cilat po vazhdojnë edhe sot. Një ftesë e tillë për intervistim i ka ardhur edhe Ismet Tarës i njohur si komandant “Hoxha”. Ai më 2 mars ditën e diel do të niset për në Hagë, ku do të intervistohet nga Gjykata Speciale. Lidhur më këtë ai ka kërkuar qytetarët që të dalin për ta përcjell atë. Letra e tij e plotë: FTESË BASHKËQYTETARËVE, BASHKËLUFTËTARËVE TË MI SI DHE TË GJITHË DASHAMIRËVE TË KOMBIT TIM Edhe pse liria pas vitit 1999 erdhi, pushtetarët tanë nga pushteti i parë e deri tek ky i fundit, ata i hutoi pushteti, lakmia për pasuri dhe jeta luksoze e tyre dhe familjarëve të tyre, ata dita ditës filluan ta zbehin lirinë tonë derisa u bënë të pushtetshëm si carat dhe krajlat e dikurshëm.E në fund pas 9 vitesh atyre ju ra ndërmend që me 17 S..

Read More »

Gjykata Speciale, ja sa ftesa ka dërguar deri tani për për ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Tema e Gjykatës Speciale është rikthyer përsëri. Gjykata Speciale nga fundi i vitit të kaluar, ka filluar të dërgoj ftesa për ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Deri më tani, në Hagë kanë dhënë dëshmitë e tyre Sami Lushtaku e Rrustem Mustafa, derisa disa prej të ftuarve janë intervistuar në Prishtinë, shkruan Indeksonline. Në mesin e të intervistuar në Prishtinë, është edhe Sylejman Selimi, i cili u mor në pyetje, pak ditë pasi u lirua nga burgu i Dubravës. Detaje për ftesat e Speciales, ka dhënë njëri ndër avokatët që po mbron disa prej të ftuarve, Tomë Gashi. Ai në një prononcim për Indeksonline ka thënë se deri më tani janë mbi 25 ftesa të konfirmuara të ish-pjesëtarëve të UÇK-së që janë të ftuar nga Gjykata Speciale dhe shumica prej tyre janë të dyshuar. “Tani po vërtetohet se persona të caktuar kanë marr ftesa edhe para dy muajsh e me tepër dhe ka qene në diskrecionin e tyre që të vendosin se a do ti bëjnë publike apo jo, dhe një pjese e atyre që janë intervist..

Read More »

Aktakuzat e para nga Gjykata Speciale, në muajt e parë të këtij viti

Ka dy vite që është funksionalizuar Gjykata special dhe deri në fund të vitit të kaluar nuk janë bërë publike ftesat e para nga kjo gjykatë. E gjatë këtyre muajve të parë të këtij viti pritet të ngriten edhe aktakuzat e para. Dy vite më parë, Gjykata Speciale u funksionalizua ndërsa në fund të vitit të kaluar u bënë publike disa nga ftesat e para të kësaj gjykate. Pasi të përfundojnë intervistimet, muajt e ardhëm pritet që kjo gjykatë t’i ngritë aktakuzat e para. Avokati Tomë Gashi, beson se në muajt e ardhshëm aktakuzat e para do të jenë të ngritura, por ka theksuar se këtë gjë e dinë saktë vetëm prokurori. “Meqenëse tanimë dihet se janë intervistuar më tepër se ish 10 pjesëtarë të UÇK-së nga Gjykata Speciale, prokurori ka pas të drejtë që të përzgjedh marrjen në pyetje të tyre. Ata të cilët janë ftuar në cilësinë e të dyshuarve ata i ka marrë në pyetje gjatë hetimeve që të ja u jap mundësinë për sqarimet e caktuara nëse i kanë para ngritjes së akuzave. Unë besoj se brenda disa ja..

Read More »

Ja kur do t’i sjellë akuzat e para Gjykata Speciale

Qershori pritet të jetë muaji kur Gjykata Speciale do t’i sjellë akuzat e para. Muaji qershor mund t’i sjellë aktakuzat e para nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, teksa vlerësohet se edhe liderët shtetërorë mund të jenë të ftuar nga Gjykata Speciale. Ndërkohë ish-gjenerali i UÇK-së Lahi Brahimaj do të intervistohet nga prokurori i specializuar më 1, 2 dhe 3 mars të këtij viti. Në qershor të këtij viti Zyra e Prokurorit të Specializuar e Gjykatës Speciale mund t’i ngrejë aktakuzat e para si pasojë e dëshmive të mbledhura tashmë disa vite, shkruan Zëri. Njohësit e çështjeve të drejtësisë vlerësojnë që puna e Gjykatës Speciale po shkon duke u intensifikuar dhe numri i ftesave do të rritet në muajt në vazhdim. Sipas tyre, në mesin e të ftuarve të Speciales do të jenë edhe persona të cilët janë përmendur në raportin e senatorit Dick Marty, e rrjedhimisht ftesë mund të marrin edhe liderët shtetërorë. Vargut të ftesave nga Gjykata Speciale më 11 shkurt të këtij viti i është shtuar ..

Read More »

Ish-luftëtari i UÇK-së, i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Gjykata Speciale ka dërguar ftesën e radhës për intervistim. I ftuari i radhës nga Gjykata Speciale është ish-luftëtari i UÇK-së, Isuf Gashi nga Komuna e Rahovecit. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur Organizata e Veteranëve të UÇK-së në këtë komunë, e cila ka njoftuar se Gashi do të intervistohet ditën e nesërme. Isuf Gashi ishte ushtar i celulave të para të UÇK-së, njëri ndër themeluesit e Shtabit Regjional në Drenoc të Rahovecit ku si rrjedhojë ishte formuar edhe Brigada 124 “Gani Paçarizi ” e më vonë edhe Zona Operative e Pashtrikut. Isuf Gashi është invalid i luftës i cili u plagos rëndë në vitin 1998.

Read More »

A u intervistua Thaçi nga Gjykata Speciale? E papritur çka thotë avokati

Tomë Gashi ka thënë se Gjykata Speciale s’është e obliguar të tregojë se kush është ftuar. Avokati Tomë Gashi ka komentuar raportimet në mediat serbe se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjoja është marrë në pyetje nga Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovёs në Hagë, javë më parë. “Mund të jetë ashtu”, është shprehur ai, në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, në mbrëmjen e së martës. “Mund të jetë ftuar për të dhënë deklarata, pa u bërë kjo publike”, ka deklaruar Gashi. Avokati ka thënë se Gjykata Speciale s’është e obliguar të tregojë se kush është ftuar për t’u marrë në pyetje. Haga nuk ka arsye të dalë e të tregojë se dikush është intervistuar, ka vlerësuar Gashi. “Ftesat bëhen publike nëse personi do”, është shprehur ai në T7. Megjithatë, Gashi ka thënë se dyshon se pohimi i mediave serbe për marrjen në pyetje të Thaçit në Hagë është i saktë

Read More »

Gjykata Speciale fton edhe Lahi Brahimajn

Ish deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj është ftuar nga Gjykata Speciale. Listës së eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që kanë marrë ftesë për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar i shtohet edhe Lahi Brahimaj. Vetë Brahimaj e ka konfirmuar për Gazetën Express se ka marrë ftesën nga Gjykata Speciale dhe do t’i përgjigjet asaj. “Jam i gatshëm të bashkëpunoj dhe t’i përgjigjem ftesës sic kam bërë edhe më herët”, ka thënë Brahimaj. Brahimaj ka qenë zëvendëskomandant i zonës operative të Dukagjinit, ndërsa më parë ishte akuzuar nga Tribunali i Hagës për krime të luftës, por ishte shpallur i pafajshëm. Ai thotë se është i gatshëm që edhe njëherë t’i përgjigjet një Tribunali, i cili u formua nga Kuvendi i Kosovës në gusht të 2015’ës. “Vota ime ka qenë kundër si deputet për këtë gjykatë, por unë e respektoj si kanë votuar shumica e deputetëve”, është shprehur ish-deputeti i AAK’së. Gjatë muajit dhjetor Gazeta Express ka raportuar për disa eprorë të Ushtrisë Çlir..

Read More »

Edhe një ish-gjeneral i Ushtrisë Çlirimtare ftohet nga Gjykata Speciale

Edhe një Gjeneral i Ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Prokuroria e Dhomave të Specializuara pranë Gjykatës Speciale i ka dërguar ftesë për intervistë edhe Lahi Brahimaj. Gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Dukagjini do të intervistohet këto ditë nga prokurorët, kanë thënë burimet e Indeksonline. Ish– anëtari i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK së, Lahi Brahimaj ishte i akuzuar edhe më herët nga Tribunali i Hagës ku është shpallur i pafajshëm. Muaj më parë në media ishte publikuar një listë me emrat e mundshëm të personave që do të gjykohen nga Specialja, ku në atë listë ndodhej edhe emri i Brahimajt. Ky i fundit në atë kohë duke komentuar listën kishte thënë për Indeksonline se një gjë e tillë mundet me qenë e vërtetë, por atëherë është vetëm gjykatë politike për interesa të Serbisë. Ai thoshte se personat që i bëjnë këta emra janë në bashkëpunim direkt me Serbinë dhe me Gjykatën. Deri më tani prokurorët e Speciales kanë intervistuar..

Read More »