Home / Tag Archives: haradinaj

Tag Archives: haradinaj

Pse kryeministri Haradinaj lahet me ujë të ftoftë? (Video)

Si gjithmonë, duke mos hezituar që të jetë i drejtpërdrejtë në intervista televizive, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i është përgjigjur me humor pyetjeve që kanë bërë prezantuesit e emisionit #Gjesi, i cili filloi transmetimin nga hëna e 18 marsit në televizionin 7. Burimet kanë bërë të ditur se Haradinaj …

Read More »

Meta e Haradinaj bëhen bashkë, ja për çfarë

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta dhe kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj janë takuar sot në Lezhë. Me këtë rast, Meta ka thënë se ishte kënaqësi të takohej me Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinajn, përcjell ORAinfo. Postimi i plotë: Kënaqësi të takohesha sot në Lezhë me Kryeministrin e shtetit të Kosovës, z.Ramush Haradinaj. Bashkimi i energjive më të mira pozitive ndihmon proceset stabilizuese e integruese në interes të përforcimit të perspektivës europiane të përbashkët. /ORAinfo/

Read More »

Haradinaj takohet me Metën, ja çfarë u diskutua

Ramush Haradinaj, po zhvillon takime me liderë në Shqipëri. Kreyministri i Kosovës, Ramush Haradiaj, ka takuar sot presidentin e Shqipërisë, Ilir Metën. Ky takim i tij me presidentin Meta, vjen pas një jave të ngjeshur e të tensionuar me deklarata për taksë e korrigjim kufijsh, Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar sot me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta me të cilin thotë të ketë biseduar për temat e interesit kombëtar. “Besëlidhja e Lezhës frymëzim për ecjen tonë përpara. Bisedë e sinqertë me Presidentin Meta për temat e interesit kombëtar”, ka shkruar Haradinaj në Facebook. Në Lezhë sot është mbajtur një aktivitet me rastin e 575 vjetorin e Kuvendit të Lezhës.

Read More »

Haradinaj e selam Vuçiqit: Nëse vini në Veri, do të na gjeni aty

Kryeministri Ramush Hradinaj ka kërcënuar presidentin serb Aleksandër Vuçiqin, duke i thënë se nuk kemi pse ta sulmojmë Veriun, por nëse vini ju aty na gjeni. Haradinaj nga Decani i ka dërguar mesazhe presidentin Hashim Thaci, por edhe presidentit serb Aleksander Vuçiq për çështjen e kufijve e të territorit. H0aradinaj, në Kuvendin Zgjedhor të AAK’së në Decan, ka thënë se ushtria e Kosovës është e të gjithë qytetarëve të saj, prandaj kurrë nuk do të rrezikohet veriu i vendit, e as serbët në këtë zonë. 0 “Veriu është i yni, nuk mund ta sulmojmë”, ka thënë Haradinaj. Kryeministri i është përgjigjur Vuciqit, i cili se fundmi ka thënë se serbët në veri janë në rrezik nga institucionet shqiptare, transmeton Gazeta Express. Mirëpo, sipas Haradinajt, nëse rrezikohet territori dhe kufijtë e Kosovës, atëherë ushtria do të jetë aty. “Nuk e sulmojmë Veriun, as jugun e vendit tonë, as kërkon. Por, kush i prek kufijtë e Kosovës, na gjen në kufi. Këtë le ta dijë gjithkush”, është shprehur Hara..

Read More »

Edhe Daut Haradinaj thotë se taka nuk hiqet

Daut Haradinaj ka këmbëngul se taksa ndaj Serbisë nuk hiqet. Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se Qeveria nuk e ka ndërmend të heq taksën 100 për qind ndaj Serbisë Haradinaj këto fjalë i tha në Kuvendin zgjedhor të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Deçan. Deputeti i AAK-së theksoi se nuk do të flas shumë, meqë të tjerët do të flasin fjalë më të mëdha. Si kryetar dege, Haradinaj tha se shpreson se do të marr pëlqimin e delegatëve edhe për tri vjet të tjera. “Taksën nuk jemi kah e heqim. Kam pasur nderin të bashkëpunojë me degën e Aleancës në Deçan. Kemi arrit sukses, pasi po udhëheqim me Qeverinë. Ndihna krenar për punën që e kmei bërë dhe do të rrugëtojmë bashkë, nëse e marr pëlqimin tuaj. Nuk po e zgjati shumë, se të tjerët kanë me fol fjalë më të mëdha”, ka thënë ai.

Read More »

Kryeministri Haradinaj porosit presidenti Thaçit: Mos mendo që e mashtron më popullin për territor

Kryeministri Ramush Harardinaj thellon akuzat kundër presidentit Hashim Thaçit, duke thënë që mos të mendojë që e mashtron më popullin për territor. Nga bastioni i tij, kryeministri Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje direkte Presidentit Thaçi që të mos tentojë të mashtrojë popullin me “korrigjime të lehta” sepse, sipas tij, nuk guxon të preken kufijtë. Në Kuvendin Zgjedhor të AAK’së në Decan, Haradinaj ka zgjedhur të flasë për tema nacionale. Ai i ka dërguar mesazhe direkte presidentit Thaçi, duke i thënë se nuk mund ta mashtrojë popullin për prekjen e kufijve, me emërime si “korrigjim, demarkim”, shkruan Gazeta Express. “Po juu garantojë se kufijtë e 17 shkurtit ju sigurojë s’mund kërkush me i prekë”, ka thënë Haradinaj. “Ia kem pa hajrin demarkimit me Malin e Zi Nuk mundet kërkush me na lujtë lojën as në emërime të korrigjimit, as në emër të demarkimit, as shkëmbimit të territoreve e as të ndarjes”, ka thënë Haradinaj. Tutje, ai i ka thënë presidentit të mos tentojë të mashtrojë..

Read More »

Ramush Haradinaj ecën vetëm!

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mbetur i vetëm. Pavarësisht presionit ndërkombëtar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk po pranon të zmbrapset nga vendimi për vënien e taksës ndaj produkteve serbe dhe boshnjake. Për dallim prej tij, partneri më i madh i koalicionit, PDK-ja, nuk po resht së kërkuari pezullimin e tarifës prej 100 për qind. Së këndejmi, gjatë së premtes shefi i ekzekutivit është shprehur i indinjuar sikurse me PDK-në, ashtu edhe me partneren tjetër të koalicionit, Nismën Socialdemokrate Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka nisur të ndihet i braktisur nga partnerët e koalicionit qeverisës sa i përket çështjes së taksës. Gjatë ditës së djeshme shefi i ekzekutivit ka akuzuar partnerët e koalicionit, kryetarin e PDK-së Kadri Veselin dhe liderin e Nismës Fatmir Limajn, për ndërrim qëndrimesh sa i përket tarifës së vendosur ndaj produkteve serbe. Përderisa Haradinaj po këmbëngul që taksa nuk duhet të hiqet pa pasur një marrëveshje për njohje, PDK-ja po..

Read More »