Home / Tag Archives: haradinaj

Tag Archives: haradinaj

Kryeministri Haradinaj thotë se s’ka paqe pa ushtri!

Kosova do tw bëhet me ushtri me 14 dhjetor.Kryeministri Ramush Haradinaj për ushtrinë e re të Kosovës tha se do të jetë kontribuues për të krijuar paqe në botë.“Nuk mund të jesh i qetë dhe i sigurte, nuk mund ta ndihmosh paqen dhe stabilitetin në botë pa pasur paqe, duke pasur ushtrinë tënde.”, tha kryeministri Haradinaj për Associated Press.Në artikullin e agjencisë së lajmeve Associated Press shkruhej se si Sekretari-Gjeneral i NATO-së kishte bërë presion që ushtria e Kosovës të mos themelohet, transmeton Indeksonline.Ushtria e re e Kosovës do të ketë 5000 trupa, 3000 rezervistë dhe 98 milionë euro buxhet.Presidenti serb Aleksander Vuçiq kishte thënë që themelimi i ushtrisë është provokim dhe do të sjellë trazira në regjion.Përkundër presionit të bërë nga Serbia, dhe sekretari i NATO-së por me përkrahjen e SHBA-ve, Kosova do ta ndërmarr këtë hap të guximshëm dhe shumë të rëndësishëm me 14 dhjetor.

Read More »

Qeveria Haradinaj paralajmëron të vendos reciprocitet të plotë me Serbinë

Serbia mund të përballet me taksa me të mëdha nga autoritetet e Kosovës.Qeveria e Kosovës po paralajmëron masa shtesë reciprociteti ndaj Serbisë. Këto masa edhe pse ende nuk janë definuar se cilat do të jenë, do të pasonin vendimin e 21 nëntorit, për vendosjen e taksës 100 për qind për produktet e importuara me orgjinë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.Ndonëse nuk janë ende definitive, sipas zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, është e pritshme që Qeveria si masa reciprociteti ndaj Serbisë të vendosë ndalimin e hyrjeve të automjeteve me targa të Serbisë, duke vendosur procedurën e njëjtë që Serbia aplikon për targat e Kosovës.Një masë tjetër kundër Serbisë paralajmërohet të jetë mosnjohja e dokumenteve të Serbisë, njësoj siç nuk i pranon Serbia dokumentet e Kosovës, të cilat kanë të bëjnë me cilësinë e produkteve dhe dokumente të tjera.Haki Shatri, këshilltar për ekonomi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, tha për Radion Evropa e Lirë se ende nuk është vendosur për nd..

Read More »

Haradinaj jep lajmim e madh për prokurorët

Kjo javë shënohet si ditët kundër korrupicionit.Në kuadër të fillimit të Javës Kundër Korrupsionit, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka theksuar se mund të krenohemi me ligjet e reja, që, sipas tij, fuqizojnë sundimin e ligjit në fushën antikorrupsion.Kryeministri ka treguar se prokurorët specialë nga nesër do të kenë edhe shtesat e pagës, duke e vlerësuar si hap të rëndësishëm në luftimin e korrupsionit.“Me qëllim të zbatimit të këtyre ligjeve në praktikë, në Mbledhjen e nesërme të Qeverisë, do të vendosim për shtesë financiare në pagë për prokurorët specialë, me qëllim të fuqizimit të Prokurorisë Speciale, si hap i rëndësishëm për luftën kundër korrupsionit. Prokurorët specialë, të cilët ndjekin këtë fushë, nga nesër do të kenë edhe shtesat e pagës që do t’u japë atyre më shumë konfidencë që të zbulojnë dhe ndjekin veprat e korrupsionit”, ka shkruar i pari i ekzekutivit në llogarinë e tij “Facebook”.Ai shtoi se për këtë, sistemit të drejtësisë duhet t’i vijnë në ndi..

Read More »

Haradinaj thotë se Kosova duhet të krenohet me këtë gjë

Në Ditën Bothërore të të Drejtave të Njeriut, Kryeministri i Kosovës ka disa fjalë për të thënë.Ai thënë se mund të krenohemi me garantimin e të drejtave për çdo komunitet dhe në këtë drejtim synojmë të jemi kampionë të vërtetë në mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut.Ai ka shkruar në Facebook se Kosova ndjekë praktikat më të mira të shoqërive të lira, ku dinjiteti dhe integriteti i njeriut është interes thelbësor.“Në Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut, mund të krenohemi me garantimin e të drejtave për çdo komunitet dhe në këtë drejtim synojmë të jemi kampionë të vërtetë në mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut.Të drejtat e njeriut janë të pandashme, të ndërlidhura dhe të ndervarura, qofshin të drejta civile apo politike.Në shoqërinë dhe në shtetin tonë të ri, nuk ka vend për diskriminim në baza etnike, fetare, partiake ose rajonale dhe për këtë krahas Kushtetutës sonë shumë të avancuar, ekziston një vetëdije e lartë qytetare dhe institucionale..

Read More »

Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se pas taksës 100%, Serbia mund të përballet edhe me masa të tjera.Drejtori i të ashtuquajturës zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se çdo masë shtesë e institucioneve të Prishtinës, do të thotë qasje destruktive në raportet mes serbëve dhe shqiptarëve.“Serbia paralajmëron bashkësinë ndërkombëtare dhe bën thirrje për vëmendje ndaj politikës në Prishtinë. Ata nuk kanë kufinjë. Është e nevojshme që dikush nga komuniteti ndërkombëtar të bëj diçka para se të jetë shumë vonë”, ka thënë ai.Sipas Gjuriq, as Prishtina e as BE-ja nuk po e kupton rrezikshmërinë e situatës dhe brishtësinë e raporteve mes dy vendeve.I pyetur nga gazetarët se cila mund të jetë masa e re e ndërmarrë nga Prishtina, Gjuriq u përgjigj se “nuk na duhen masa tjera”.Në ndërkohë, nga Qeveria e Kosovës janë shprehur të vendosur se taksa prej 100 për qind ndaj produkteve me prejardhje nga Serbia e Bosnja nuk do të hiqet deri në një sjellj..

Read More »

Haradinaj i tha se po e ofendon Ushtrinë, Haziri ka një përgjigje për kryeministrin

Haradinaj tha për nënkryetarin e LDK-së, Lutfi Hazirin se ai po e ofendon Ushtrinë.E Haziri ka një përgjigje për Kryeministrin e Kosovës.Nënkryetari i LDK-së e quan reagimin e shefit të ekzekutivit si të pavend.Ekzistojnë qëndrime të ndryshme të shteteve anëtare të NATO’s rreth transformimit të ushtrisë së FSK’së në ushtri. Karshi tyre, pozicionime ka edhe te politikanët në Kosovë, të cilët vazhdojnë ta akuzojnë një-tjetrin rreth formimit të ushtrisë.Debati më i fundit është ai mes Lutfi Hazirit dhe kryeministrit Haradinajt. Ky i fundit tha të premten se është e turpshme deklarata e nënkryetarit të LDK-së se ushtria e Kosovës do të jetë më pak se e tillë.Haziri ka thënë të premten për Gazetën Express se deklarata e kryeministrit është e pavend, ndërsa ka treguar se çfarë ai nënkupton me ‘kufizimet’ që do t’i ketë ushtria, nëse ajo formohet.“Reagimi i Kryeministri është i pavend sepse unë kam konstatu vetëm faktin që ju e keni parashtru në pyetje. Mandat i kufizuar dhe trans..

Read More »

A është i garantuar buxheti për Ushtrinë, flet Haradinaj

Së shpejti do të bëhet edhe formimi i Ushtrisë së Kosovës.Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka thënë disa fjalë për çështjen e shumëpërfolur të themelimit të Ushtrisë së Republikës.Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se Ushtria e ka buxhetin e garantuar.Më poshtë postimi i Haradinajt:Krijimi i ushtrisë kërkon edhe mbështetje financiare.Duke i parë shqetësimet e shumta, dëshiroj të ju siguroj se të gjitha parametrat e parapara të zhvillimit të FSK-së, buxhetin e kanë të garantuar.Besoj që po krijojmë ushtri të shekullit 21 me standarde të NATOS. Kosova është me fat qe e ka aleancën e NATOS në krye me SHBA.

Read More »

Haradinaj merr vendimin e radhës, ja ҫfarë do të bëjë për familjet me social

Qeveria aktuale e Kosovës, e udhëhequr nga Kryeministri, Ramush Haradinaj sot ka marr edhe një vendim tjetër.Në një postim në Facebook, Haradinaj ka bërë të ditur se nga tani Qeveria do t’ia paguaj familjeve me asistencë obligimet për shërbime të ujit.Më poshtë postimi i Haradinajt:Krahas vendimeve të rëndësishme dhe përpjekjeve për të qenë sa më afër qytetarëve të vendit, pas rekomandimeve nga Këshilli Ndërministror i Ujërave, kam marr vendim që familjeve, të cilat i plotësojnë kushtet për asistencë sociale, t’ua paguajmë detyrimet ndaj ndërmarrjeve që ofrojnë shërbime të ujit.Qeveria e Kosovës ka për qëllim ngritjen emirëqenies për të gjithë qytetarët e vendit dhe vendimi i djeshëm, është përpjekja e radhës në këtë drejtim.

Read More »

Zotohet Haradinaj: Taksa 100 % nuk do të jetë e vetmja masë ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës javë me parë mori vendim për taksë 100 % ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës.Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj premtoi se Kosova do të ndërmarrë edhe masa të tjera ndaj Serbisë, si kundërpërgjigje ndaj qasjes së kësaj të fundit kundrejt rrugëtimit të Kosovës.“Taksa 100% nuk do të jetë e vetmja, ky nuk është maksimumi që do të bëjmë”, tha Haradinaj në Televizionin shqiptar A2. Ai gjithashtu tha se “taksa ndaj Serbisë nuk i ka shkaktuar dëme biznesit në Kosovë”.I pyetur nëse do të ketë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë sipas shembullit franko-gjerman, Haradinaj tha se “mes Kosovës dhe Serbisë do të ketë një kontratë gjithëpërfshirëse ku do të përcaktohen të gjitha çështjet. Por korrigjimi i kufijve nuk është pjesë e kësaj pakete. Serbia ka pasur gjithmonë ide për ndarjen e Kosovës, por në veri nuk do të ketë skenar ukrainas”.Sa i përket formimit të Gjykatës Speciale, Haradinaj tha se ajo nuk i frikëson anëtaret e UÇK, madje do t’i bëjë ata edhe ..

Read More »

Kryeministri Haradinaj ka disa fjalë për Angela Merkelin

Kryeministri Haradinaj ka thënë disa fjalë të mëdha për kancelarën gjermane, Angela Merkel.Ajo i dha dimension të ri qasjes së politikës gjermane dhe evropiane ndaj Kosovës.“Lidershipi i Angela Merkel i dha dimension të ri qasjes së politikës gjermane dhe europiane ndaj Kosovës. Për 18 vite sa udhëhoqi me CDU-në, Merkel tregoi guxim e vizion për një Europë te fuqishme ekonomikisht dhe në partneritet strategjik me ShBA-të.Lidershipi i saj fuqiplotë i dha Kosovës zë të arsyeshëm për ta mbrojtur sovranitetin dhe rrugën tonë europiane. Pasardhëses Annegret Kramp-Karrenbauer i urojmë sukses për ta vazhduar udhëheqjen e CDU-së”, ka shkruar Haradinaj

Read More »