Ministri i jashtëm gjerman: Ja përse dështuam me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut!

Shefi i diplomacisë gjermane, Heiko Maas, tregon në një intervistë për radion Deutsche Welle se kur…

Drejtuesit e ri të OSBE, Ministri i Jashtëm gjerman falënderon Ramën: Kompromisi, nga përpjekjet e kryesisë shqiptare

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas falënderoi kryetarin e radhës së OSBE-së, Edi Ramën,…

Kush pritet të marrë drejtimin e OSBE-së pas kryesimit të Shqipërisë

Nën kryesinë e radhës së Shqipërisë, ka nisur dje takimi i radhës i OSBE-së dhe në…

Gjermania thirrje vendeve të BE-së: Miratoni çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në prag të ministerialit të BE-së, ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i jep çmim kryeministrit…

Haradinaj-Stublla: Tre nga zyrtarët policor që u konfrontuan me terroristët në Vjenë janë me prejardhje nga Kosova

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla ka bërë të ditur se tre…

Kryediplomatja kosovare vizitë zyrtare në Gjermani, takime me autoritetet e larta gjermane

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, po qëndron për vizitë zyrtare në…

Konferenca e parë ndërqeveritare/ Kryediplomati gjerman: Me Maqedoninë e veriut në dhjetor, me Shqipërinë…

Duket se Maqedonia e Veriut do të zhvillojë konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në në muajin…

“Ka nevojë për trajtim mendor”, ministri i Jashtëm gjerman: Deklaratat e Erdogan për Macron janë të papranueshme

Deklaratat e presidentit turk për homologun e tij francez Emanuel Macron u referuan nga Ministri i…

Ministri gjerman i Shëndetësisë pozitiv me COVID-19, ministria: Ka simptoma të ngjashme me ftohjen

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn ka dalë pozitiv për koronavirusin dhe ka “simptoma të ngjashme…

​Gjermania kërkona nga Turqia të shmangë provokimet në Mesdheun Lindor

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Heiko Maas i kërkoi sot Turqisë t’i jepte fund…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Mos bëj provokime në Detin Mesdhe, i qëndrojmë në krah Greqisë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, tha të martën se Turqia duhet të përmbahet nga…

Lajçak u raporton sot ministrave të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të mblidhen më 12 tetor për të diskutuar një…