Home / Tag Archives: interesuar

Tag Archives: interesuar

Senatori amerikan zbulon se Trump është i interesuar për zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Senatori amerikan, Ron Johnson, është shprehur se presidenti i SHBA-ve, Donald Trump është i interesuar që të zgjidhë problemin mes Kosovës dhe Serbisë.Ai tutje ka thënë se njerëzit në Kosovë dhe Serbi duhet të jenë të sigurt që administrata amerikane është e fokusuar në këtë problem dhe se e dinë rëndësinë e paqes në Ballkan, transmeton lajmi.net.“Administrata është e interesuar në këtë. Kam udhëtuar tre herë në Ballkan, sepse asistenti i sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell, më ka inkurajuar. Njerëzit atje duhet të jenë të sigurt që administrata është e interesuar që të gjejë një zgjidhje”, ka thënë ai.Johnson ka ripërsëritur se SHBA-të nuk kanë vija të kuqe kur është puna tek arritja e një marrëveshjeje për të cilën liderët pajtohen.“Ne duam të bëjmë gjithçka që të inkurajojmë presidentin Vuçiq dhe zyrtarët nga Prishtina që t’i inkurajojmë në arritjen e një zgjidhjeje të problemit afatgjatë, dhe të arrijnë një marrëveshje e cila do të siguronte paqe në Ballkan”, ka thënë ai...

Read More »

Ministri Bytyqi thotë se SHBA është e interesuar për matjen e performancës së mësimdhënësve tonë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi po qëndron për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po zhvillon takime të rëndësishmme.Në një postim në Facebook, Bytyqi ka shkruar se SHBA-të kanë shprehur interesim të madh për matjen e performancës së mësimdhënësve të Kosovës.Sipas tij, SHBA-të po ashtu u shprehen të gatshme të përkrahin Kosovën me përvojat e saja në këtë fushë.Më poshtë postimi i plotë i ministrit Bytyqit:Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kam zhvilluar një takim me z. John Paul C. Hayëorth, drejtor ekzekutiv i i bordit shtetëror të edukimit në Washington DC.Ne këtë takim të rëndësishëm, ku ishte prezent edhe z. Christine Rhyner, ekspert në këtë lëmi, diskutuam për matjen e performancës së mësimdhënësve. Gjatë këtij takimi, po ashtu është bërë edhe një prezantim në lidhje me matjen e performancës në ShBA të bazuar në përvojat amerikane.Gjatë këtij takimi u shpreh një interesim i madh për informatat dhe shpjegimet lidhur me matjen e ..

Read More »

Vuçiq thotë se kosovarët nuk janë të interesuar për themelimin e Asociacionit, po duan ta marrin Veriun

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq tha se çështja e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë nuk është duke ndodhur për shkak se pala kosovare nuk po dëshiron, edhe pse afati i aprovuar nga Brukseli dhe Prishtina skadon në fillim të gushtit.Më herët qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Isa Mustafa si kryeministër dhe Aleksandër Vuqiç si kryeministër i Serbisë kanë nënshkruar një marrëveshje për zbatimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë.Por, opozita kosovare më gjegjësisht Lëvizja Vetëvendosje këtë marrëveshje e ka pas dërguar në Kushtetutë ku akti më i lartë i shtetit ka gjetur shumë shkelje.Nga ajo kohë, pala kosovare nuk ka ndërmarrë asgjë në këtë drejtim, ndërkohë serbët po e dëshirojnë një gjë të tillë me ngulm.“Asgjë nuk ndodhi, afati i fundit skadon më 4 gusht. Ju kujtohet ajo që thashë katër muaj më parë – thashë se nuk do të ketë asgjë, ata kanë një qëllim të vetëm, i cili është si të marrësh veriun e Kosovës, ata nuk janë të interesuar në Asociacionin e Komunave S..

Read More »