Albin Kurti pranon urime nga Kancelarja Merkel: Mund të llogarisni në mbështetjen dhe partneritetin e Gjermanisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar telegram urimi nga Kancelarja Federale e Republikës…

Kancelarja Merkel në Bundestag kërkon vaksinë europiane: Sigurimi i prodhimit në territorin e BE

Në deklaratën qeveritare në Bundestag, kancelarja Merkel edhe njëherë mbrojti rrugën europiane për daljen nga pandemia,…

Kancelarja Merkel i shkruan Vjosa Osmanit

Merkel i shkruan Vjosa Osmanit. Ushtrueses së detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka…

Festa e 8 Marsit! Thirrja e kancelares Angela Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve

Kancelarja Merkel mendon, se në kohën e koronavirusit shpesh gratë janë më të ngarkuara. Janë sërish…

Grenell ‘godet’ Bashkimin Evropian për çështjen e liberalizimit të vizave për kosovarët

Grenell godet BE-në, u thotë filloni dhënien e vizave për Kosovën. Ish-emisari i Donald Trump për…

Grenell godet BE-në për Kosovën: Mjaft me biseda për vizat dhe filloni dhënien e tyre

Ish-emisari i Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka goditur sot Bashkimin Evropian për çështjen…

Merkel dënon dëbimin e diplomatëve gjermanë nga Moska: E padrejtë! Për momentin do mbajmë të njëjtin pozicion ndaj…

Kancelarja Angela Merkel dënoi të premten dëbimin nga Rusia të diplomatëve gjermanë si një largim i…

Masat për pandeminë/ Qytetarët që hyjnë në Gjermani nga 11 janari duhet të kenë testin PCR

Ambasada e Kosovës në Gjermani, ka njoftuar mbi masat e reja të vendosura në shtetin gjerman,…

Kancelarja Merkel premton më shumë vaksina për gjermanët: Do të kemi mjaftueshëm për të gjithë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u zotua se vendi do të rrisë ritmin e një programi mbarëkombëtar…

Angela Merkel: Vaksinimet për Covid-19 mbeten vullnetare, por do na duhet të mbajmë maskë për një kohë të gjatë nëse…

Qeveria gjermane ka rikonfirmuar pozicionin e saj se vaksinat kundër koronavirusit duhet të mbesin vullnetare. Në…

Pasojat e koronavirusit, Angela Merkel paralajmëron një rend të ri botëror

Kancelarja Merkel ka paralajmëruar një ndryshim në barazpeshën e fuqisë ekonomike në botë, për shkak të…

Vuçiq thotë se Merkel është e drejtë në lidhje me Kosovën

Vuçiq: Merkel është e drejtë në lidhje me Kosovën, ajo nuk është në anën tonë. Presidenti…