Mali i Zi regjistron zyrtarisht martesën e parë civile të së njëjtës gjini

Bashkimi i parë civil homoseksual në Malin e Zi u regjistrua zyrtarisht dje. ”Ministrja e Administratës…

Mali i Zi kontakton autoritetet e Kosovës për të arrestuarin në Gazimestan

Ministria e Punëve të Jashtme e Malit të Zi ka thënë se Ambasada në Kosovë ka…

Beteja juridike mes Kishës Serbe dhe Universitetit të Prishtinës për tokën në kampusin universitar

Kanë mbetur edhe dy muaj deri kur Gjykata Themelore e Prishtinës, pritet të shqyrtojë çështjen se…

Zyra e kryeministrit thyen heshtjen për liturgjinë ortodokse në kishën brenda kampusit të UP-së

Zyra e Kurtit thyen heshtjen për liturgjinë ortodokse në kishën brenda kampusit të UP-së. Zyra e…

Pretendimi Dioçeza e Rashkës dhe Prizrenit për objektin në kampusin e UP-së: I takon Kishës Ortodokse Serbe

Dioçeza e Rashkës dhe Prizrenit për objektin në kampusin e UP-së: I takon Kishës Ortodokse Serbe,…

Shkëlzen Gashi: Serbia po synon eksterritorialitet të kishave në Kosovë

Kundërshtinë e partive opozitare, sidomos të PDK-së dhe AAK-së, për mbajtjen e liturgjisë nga Teodosije në…

UP paralajmëron veprime ligjore pas liturgjisë së djeshme: Po tentohet të ndikohet në procesin gjyqësor

Universiteti i Prishtinës, përmes një komunikate dërguar për media ka reaguar pas liturgjisë që është mbajtur…

Ish ministri i Ambientit: Janë dy çelësa të kishës, njërin e ka Liburni

Daradan Gashi: Janë dy çelësa të kishës, njërin e ka Liburni. Kisha Ortodokse Serbe sot mbajti…

Eksperti amerikan pë “Non-paper”: E bën Kosovën më pak sovrane, Serbisë i ofron marrëveshje të mirë

Serwer thë se “Non-paperi” e bën Kosovën më pak sovrane, Serbisë i ofron marrëveshje të mirë.…

Dokumenti “non-paper” i mohuar nga Gjermania flet për marrëveshje me autonomi të Kosovës Veriore

“Non-paper” u raportua dje si njohje e integritetit dhe sovranitetit territorial mes Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë,…

Kurti e Osmani i shkruajnë letër Europa Nostra ku argumentohet pse Manastiri i Deçanit s’është monument i rrezikuar

Letra e Kurtit e Osmanit për Europa Nostra ku argumentohet pse Manastiri i Deçanit s’është monument…

Shpërthejnë protestat në Mal të Zi kundër ndryshimit të Ligjit për Liritë Fetare

Mbështetës të opozitës në Mal të Zi u mblodhën të hënën para ndërtesës së Kuvendit në…