Home / Tag Archives: kosoven

Tag Archives: kosoven

A është Gjermani pro vizave për Kosovën? Flet Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur në lidhje me liberalizimin e vizave për Kosovën.Ai u shpreh i bindur se Gjermania do të vozojë pro vizave.Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, ka takuar deputetin gjerman nga radhët e CDU’së, Peter Beyer. Pas takimit me të, Veseli ka thënë se i ka treguar për interesimin që gjermanët të investojnë në Kosovës.“Me deputetin e Parlamentit të Gjermanisë nga radhët e CDU-së, Peter Beyer, diskutuam për nevojën e një bashkëpunimi më të madh mes dy vendeve tona. E ritheksova synimin tim që sa më shumë kompani gjermane të investojnë në Kosovë. Për këtë do të punojmë në vazhdimësi”, ka shkruar Veseli në Facebook.Veseli po ashtu thotë se e ka falëndëruar Beyerin për përkrahjen që Gjermania i jep Kosovës, e sidomos për liberalizimin e vizave. “Edhe një herë falënderova për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës, e për më tepër tash në procesin e liberalizimit të vizave”, ka shtuar ai.

Read More »

‘Zbutet’ kryeministrja e Serbisë, ja çka thotë tash për Kosovën

Afrimi deri të një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë ka filluar të reflektoj edhe tek deklaratat e politikanëve në të dyja vendet.Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq i tha sot TV Pink të Serbisë se “ opozita e ka zbuluar qëndrimin e saj të vërtetë për Kosovën, e cila do të dëshironte më së shumti që kjo çështje të mbetet e pazgjidhur, meqë e kanë të qartë se Aleksandar Vuçiqin nuk do të mund ta ndërrojnë nëse kjo çështje zgjidhet”, transmeton Koha.net.Për opozitën “janë sekondare paqja e stabiliteti, ndërsa primare ardhja në pushtet”, është shprehur ajo.Sipas saj është papërgjegjësi ruajtja e status quo-së . Kjo do të thoshte “Unë nuk po di dhe nuk ia dal dhe do t’ia lë këtë problem gjeneratës së ardhshme”.Shumëkush nuk pajtohet me faktin se nuk ekziston vija e kuqe, por me të tillët duhet vazhduar bisedat dhe t’u sqarohet se pikërisht ky është kompromisi”, është shprehur ajo, transmeton Koha.net.

Read More »

Johannes Hahn: Serbia nuk e ka parakusht të vetëm Kosovën në rrugën drejt BE-së

Kosova nuk është parakushti i vetëm në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian (BE).Kështu ka thënë Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn kur pyetur së fundi për mundësinë që Serbia të bëhet anëtare e BE-së, deri në vitin 2025.Me këtë rast Hahn është përgjigjur se Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker e ka bërë të qartë që asnjë shtet anëtar i ri nuk mund të hyjë në BE pa zgjidhur çështjet e hapura bilaterale.“Për Serbinë, kjo do të thotë që duhet të plotësojë zbatimin e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme me Kosovën. Por, më lejoni të vetëdeklarojë një gjë më shumë. Duket se shumë njerëz, duke përfshirë politikanë, kanë përshtypjen se një zgjidhje në lidhje me Kosovën është parakushti i vetëm, por ky nuk është. Zbatimi i reformave në fushën e sundimit të ligjit, të drejtave themelore dhe qeverisjes së mirë, mbeten thelbi i procesit të zgjerimit”, ka thënë Hahn, transmeton Indeksonline.Ai tutje ka shtuar se Kosova nuk është parakushti i vetëm n..

Read More »

“Do ta them të vërtetën për Kosovën edhe pse nuk do t’ju pëlqejë serbëve”

Në 10 vjetorin e themelimit të partisë së tij (SNS), Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur edhe për çështjen e Kosovës. Gjatë tubimit partiak ai ka theksuar se Kosova vazhdon të mbetet më problematikja.“Kur është fjala për Kosovën, ajo është më e vështira e problemeve tona, unë do të flasë për atë që nuk ju pëlqen por do ta them vetëm të vërtetën. Nga fjalët e ëmbla të paraardhësve tanë kemi pasur vetëm veprime dhe pasoja të tmerrshme. Më mirë fjalët të jenë të vështira por fëmijët tonë të kenë një të ardhme”, është shprehur Vuçiq.Sipas tij, arsyeja e lartcekur është pse ai do vazhdojë të merret me zgjidhjen e këtij problemi.“Ata që mendojnë se do të marrin gjithçka le ta dinë se kjo nuk do të ndodhë kurrë. Nuk ka asnjë presion që na bënë të heqim dorë nga interesat jetësore”, ka theksuar presidenti serb, përcjell lajmi.net.Ai ka shtuar se do të bëjnë një kompromis për Kosovën por duke mos lejuar që Serbia të mposhtet.Po ashtu, Vuçiq ka deklaruar se Serbia është dre..

Read More »

Daҫiq thotë se ky shtet nuk do të votojë pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Në një intervistë për një televizion serb, Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daҫiq ndër të tjera ka folur edhe për liberalizimin e vizave për Kosovën.Ai foli edhe për idenë e Amerikës për tërheqjen e UNMIKUT nga Kosova, ku doli kundër, transmeton Indeksonline.“Amerika mund të shkruaj aq sa dëshiron, nuk ka ndryshim të rezolutës 1244 derisa Këshilli i Sigurimit nuk pajtohet. Meqë nuk ka konsensus, kjo nuk do të ndodhë” u shprehë ai.Ai foli po ashtu edhe për takimin e tij në Austri ku sipas tij Viena nuk do ta votojë liberalizimin e vizave për Kosovën.Daçiq komentoi deklaratat e Minstrit Nenad Popoviç se dialogu duhet të ndalet nëse Prishtina nuk heq dorë nga themelimi i ushtrisë.Sipas Ivica Daçiq deklarata të tilla nuk duhet të bëhen pa u konsultuar me Presidentin.

Read More »

LDK vazhdon të kërkojë zgjedhje të reja për Kosovën

Zgjedhjet vazhdojnë të jenë ‘opsion’ për LDK-në.Ata shprehen të gatshëm për zgjedhje të reja në Kosovë.Krerët e kësaj partie kanë takuar strukturat e degës së III-të në Prishtinë ditën e premtë.Kryetari i kësaj dege Hazir Borovci, njoftoi për qëndrimet aktuale politike dhe të gjitha qëndrimet e kryesisë së LDK-së që dolën nga takimi i fundit me kryetarin Isa Mustafa.Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri, ka folur për qëndrimet e fundit të LDK-së, dialogun, kufijtë e Kosovës, Forcat e Armatosura dhe krejt në fund ka kërkuar mobilizimin e të gjitha strukturave të degës për t’u përgatitur për zgjedhjet qendrore të cilat janë të pashmangshme. Beqiri ka kërkuar më shumë komente nga strukturat apo edhe vërejtje të cilat LDK-në do ta bënin më unike, të fortë dhe të pathyeshme ndaj konkurrentëve tjerë politik.Skender Hyseni, ka folur më shumë për mbledhjet e vazhdueshme të kryesisë së LDK-së, në disa raste të hapura për opinionin, por edhe në takime të mbyllura.Hyseni, th..

Read More »

Një lajm shumë i keq për Kosovën vjen nga Austria

Zyrtarë të lartë shtetërorë në Austri kanë dhënë shenja jo të mira sa i përket formimit të ushtrisë së Kosovë dhe anëtarësimit në Interpol.Zëvendës-kancelari austriak Heinz-Christian Strache të premten ka kundërshtuar qartë formimin e një ushtrie në Kosovë dhe gjithashtu është deklaruar kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol, tash për tash. Strache, i cili njihet për qëndrime kundër Kosovës, këto deklarata i ka dhënë derisa po mbante konferencë për media me Ivica Daçiqin në Vjenë. “Hapa të tillë nuk duhet të merren, për sa kohë që situata juridike e vendit nuk është sqaruar”, tha Strache pas një takimi me ministrin e jashtëm serb dhe zëvendëskryeministrin Ivica Daçiq, transemton Gazeta Express.Strache thotë se pozicioni i tij është në përputhje me atë të presidentin federal, Aleksander Var de Bellen. Sipas tij, Austria akoma nuk e ka të formuar qëndrimin e saj lidhur me anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.Zëvendëskacelari austriak njihet për deklaratat e tij q..

Read More »

Nikki Haley i dërgon letër për Kosovën Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

“Guteres e ka parë dhe po e shqyrton letrën amerikane për Kosovën”Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guteres po e shqyrton iniciativën amerikane për inicimin e strategjisë dalëse për misionin e KB-së në Kosovë, transmeton Koha.net.Në pyetjen nëse Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara e ka marrë letrën e ambasadores amerikan në OKB Nikki Haley dhe cilat janë procedurat e hapat e ardhshëm e të mundshëm, siç përcjell agjencia serbe e lajmeve beta, nga Zyra e zëdhënësit të sekretarit të KB-së, është thënë se tash për tash mund të thuhet se “Sekretari i Përgjithshëm e ka parë letrën dhe po e shqyrton”.letrën e 9 tetorit që ia kishte dërguar Guteresit, ambasadorja amerikan në OKB Haley, kishte kërkuar inicimin e strategjinë dalëse për UNMIKU-n që do të thotë largimin e tij nga Kosova.

Read More »

FIFA me deklaratë të ‘fuqishme’ për Kosovën

Faqja zyrtare e FIFA-së ka publikuar një artikull në të cilit flitet për përfaqësuesen e Kosovës.Sipas këtij artikulli Dardanët kanë pasur një ngritje të dukshme. Samir Ujkani është protagonisti kryesor i këtij artikulli.Edhe pse iu nevojit kohë e gjatë Kosovës që të antarësohet në FIFA, ajo po tregohet mjaftë e suksesshme.Tani, Kosova i ka vënë vetes disa synime mjaft ambicioze dhe duket se është në rrugën të drejtë për sukses. Dardanët kishin kaluar në një periudhe të vështirë gjatë fazës kualifikuese për Kupën e Botës, duke e marrë vetëm një pikë nga 10 ndeshje. Megjithatë, kjo gjë pritej për shkak se rivalët në grup kishin skuadra mjaft të mirë: Kroacia, Turqia, Islanda, Ukraina dhe Finlanda.“Duhet ta mbani mend se ne filluam me asgjë. Federata jonë ka bërë një punë të mrekullueshme gjatë viteve të fundit. Stadiumi tani është licencuar dhe ne e kemi ligën tonë. Ne mund ta zhvillojmë stilin tonë të lojës dhe lojtarët kanë filluar të kenë më shumë përvojë”, ka thënë Ujkani, k..

Read More »

UEFA merr vendim fantastik për Kosovën

Komiteti për Disiplinë i UEFA më 25 tetor do të vendos sanksione kundër Rumanisë pasi që tifozët e tyre përdorën kore raciste kundër hungarezëve, kosovarëve dhe refugjatëve si dhe ndezën flakadanë në ndeshjen e së dielës UEFA ka marrë vendim që ta dënojë Federatën e Futbollit të Rumanisë për koret e saj raciste dhe banerët që përdoren në ndeshjen e Ligës së Kombeve kundër Serbisë që u zhvillua të dielën në Bukuresht.UEFA ka thënë se tifozët “kanë pasur brohorima raciste” që janë drejtuar kundër fqinjëve të tyre, Hungarinë, baner që lidhin refugjatët me terrorizmin dhe po ashtu një video që është postuar në rrjetet sociale që tregon duke brohoritur tifozët me slogane që përkrahin Serbinë për Kosovën, si dhe problemet e tyre politike me fqinjët e tyre Moldavinë.Tifozët po ashtu kanë dalë në fushë dhe kanë ndezur fishekzjarre në stadiumin Kombëtarë në Bukuresht.Paneli i organizatës europiane të futbollit do të vë në funksion këtë dënim më 25 tetor, derisa Rumania pritet që të përbal..

Read More »